Polskie Radio
Section05
muzyka klasyczna

Georg Friedrich Händel i jego "Mesjasz". Muzyczna doskonałość

Oratorium "Mesjasz" to najbardziej rozpoznawalna kompozycja, której autorem jest Georg Friedrich Händel. Premierowe wykonanie "Mesjasza" miało miejsce w Dublinie 13 kwietnia 1742 roku. Już podczas próby generalnej irlandzcy krytycy zgodnie pisali, że jest to najdoskonalsza kompozycja wszech czasów. Mamy nadzieję, że słuchaczom Dwójki umiliła ona świąteczny wieczór.
Zobacz więcej na temat:  Georg Friedrich Haendel muzyka klasyczna koncert Boże Narodzenie Dwójka Marcin Majchrowski

Bartosz Michałowski: nie stosuję pracy wysiłkowej ze śpiewakami

- Wyznaję zasadę, że aby chór brzmiał jednolicie i pięknie nie wolno głosów w żaden sposób zniekształcać, nie wolno śpiewaka wprowadzać w tory pracy nienaturalnej dla niego. Ewentualnie można wskazywać mu jakieś elementy, które należałoby poprawić - mówił w Dwójce Bartosz Michałowski, dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Filharmonii Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  filharmonia narodowa dyrygent chór muzyka klasyczna Róża Światczyńska Dwójka MUZYKA

Zmarł Jan Wojtacha - twórca Chóru Filharmonii Śląskiej

- Prof. Jan Wojtacha był człowiekiem wyrozumiałym, ale wymagającym – przede wszystkim jako pedagog. Bezkompromisowo dążył do jakości w sztuce. Był też bardzo uczciwy i zawsze miał szacunek do ludzi - mówił dr Jarosław Wolanin, wspominając zmarłego prof. Jana Wojtachę, założyciela i wieloletniego kierownika artystycznego Chóru Filharmonii Śląskiej.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 chór Dwójka Jakub Jamrozek muzyka klasyczna KULTURA

Zygmunt Krauze i Lutosławski Piano Duo - jubileuszowy koncert

- "One Piano Eight Hands" to cudowny utwór, bardzo zimowy. Cztery osoby przy pianinie szukają ciepła i dźwięków. Są tam także założenia teatralne, dlatego razem z nami zagra prof. Krauze i przedstawiciel kwartetu Szymon Krzeszowiec - Wieczorem (godz. 19.30) wysłuchamy specjalnego koncertu na 60-lecie pracy twórczej Zygmunta Krauzego, o którym w Dwójce mówiła pianistka Emilia Karolina Sitarz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek muzyka klasyczna Zygmunt Krauze MUZYKA

Jan Jakub Bokun o Czechach: muzykalni i zaangażowani

- Czesi są niezwykle muzykalnym narodem i pozycja muzyki w społeczeństwie jest bardzo wysoka. Polacy, mimo że są muzykalni, niekoniecznie postrzegają to jako coś istotnego - w niedzielne przedpołudnie gościem Programu 2 Polskiego Radia był Jan Jakub Bokun, klarnecista i dyrygent. Wspólnie z Marcinem Majchrowskim artysta zabrał nas m.in. do Czech. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Jakub Bokun Dwójka Marcin Majchrowski muzyka klasyczna Czechy

Sofija Gubajdulina i Koncert potrójny - prapremiera w Polsce

- To jedno z ostatnich dzieł kompozytorki i na pewno będzie często grane. Genialny utwór, który podsumowuje całą jej twórczość pod względem koncepcji i używania języka muzycznego - mówił o prapremierowo wykonanym w Polsce utworze, wiolonczelista Ivan Monighetti. Koncert potrójny na skrzypce, wiolonczelę, bajan i orkiestrę Sofija Gubajdulina skomponowała w 2017 roku. W październiku tego roku (24.10) kompozytorka skończyła 90 lat.
Zobacz więcej na temat:  koncert Dwójka Monika Zając muzyka klasyczna NOSPR