Polskie Radio
Section05
muzyka klasyczna

Anna Firlus i Krzysztof Firlus z muzyką na konstelacje instrumentów

- Adrian Robak podjął wyzwanie napisania repertuaru zupełnie świeżego, bo tworzonego ad hoc w czasie poprzedzającym nagranie, dla różnych konstelacji naszych instrumentów. W ten sposób powstał album m.in. na violę da gamba, kontrabas, klawesyn, a my mamy ogromną satysfakcję to wykonywać - mówiła w Dwójce Anna Firlus o albumie "Reflexions" z utworami znakomitego kompozytora Adriana Robaka.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Dwójka muzyka klasyczna KULTURA

Arte dei Suonatori zaprasza do wielkosobotniej refleksji

- Mam wrażenie, że udało nam się ułożyć specjalny program, który oddaje przeżycia, z jakimi wiąże się Wielki Piątek i Wielka Sobota - gościem "Poranka Dwójki" był Aureliusz Goliński, skrzypek i założyciel orkiestry Arte dei Suonatori. Koncert tego znakomitego zespołu muzyki dawnej usłyszymy w Wielką Sobotę (16.04) podczas "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Arte dei Suonatori Miejscówka z Dwójką Dwójka Paweł Siwek muzyka klasyczna muzyka dawna KULTURA

Actus Humanus Resurrectio. Muzyczne oczekiwanie na Wielkanoc

- Podczas tegorocznego Actus Humanus Resurrectio zabrzmią aż cztery opracowania Ciemnych Jutrzni. Od Wielkiej Środy do Wielkiej Soboty będą nam towarzyszyły Lamentacje Jeremiasza. A ze Zmartwychwstania będziemy radować się z Akademie für Alte Musik Berlin i muzyką instrumentalną Jana Sebastiana Bacha - zapowiadał w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Actus Humanus - największego polskiego festiwalu muzyki dawnej.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus muzyka dawna Filip Berkowicz muzyka klasyczna KULTURA Paweł Siwek Dwójka

"Jesteśmy tu, aby przekazywać wiadomość światu". Muzycy Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej ćwiczą w Polskim Radiu

Muzycy z Kijowa są już w Polsce i ćwiczą w Polskim Radiu. Członkowie Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie przygotowują się do europejskiej trasy koncertowej, która będzie opowiadać o bohaterstwie obrońców Ukrainy i dramacie tych, którzy zginęli, a także dawać nadzieję na zwycięstwo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA MUZYKA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego orkiestra muzyka klasyczna Agnieszka Kamińska wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni Kijów społeczeństwo

"Miejscówka z Dwójką" na altówkę i fortepian [ZOBACZ WIDEO]

- Będą mogli nas Państwo usłyszeć w koncercie, na który złoży się bardzo różnorodny repertuar takich kompozytorów, jak Jan Michał Wieczorek, Rebecca Clarke, Zygmunt Stojowski, Tadeusz Dixa oraz dwa światowe prawykonania - utwory specjalnie skomponowane na "Miejscówkę z Dwójką" przez polskich kompozytorów: Krzysztofa Falkowskiego i Tomasza Jakuba Opałki - zapowiadali Krzysztof Komendarek-Tymendorf i Maciej Gański, którzy zagrali w Dwójce koncert w ramach naszego cyklu.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką muzyka klasyczna Dwójka koncert

Rodzinne spotkania w muzyce poważnej

- Historia muzyki zna pojedynczych geniuszy muzycznych, którzy narodzili się w zasadzie nie wiadomo skąd. Historia zna też rodziny muzyczne, na przykład rodzinę Jacksonów, która wydała chociażby Michaela Jacksona. W audycji porozmawiamy jednak o innej rodzinie, a mianowicie o rodzinie Scarlattich, która pochodziła z Palermo, a wywodzi się z niej co najmniej dwóch wybitnych kompozytorów: Alessandro i jego syn Domenico - mówił Waldemar Malicki w tym wydaniu "Upiora w eterze".
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Domenico Scarlatti Alessandro Scarlatti Waldemar Malicki Dwójka

Czy ptaki dziobią staccato?

Podczas kolejnej audycji "Karnawał instrumentów" poruszyliśmy temat problemów artykulacyjnych oraz konkretnych problemów instrumentacyjnych na przykładzie konkretnych instrumentów. - Pomyślałem, żeby opowiedzieć o pewnych elementach dzieła muzycznego i o tym, jak kompozytorzy o tych elementach myślą, jak instrumentują daje problemy kompozytorskie i jak te problemy rozwiązują - zapowiadał audycję Łukasz Borowicz.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Borowicz muzyka klasyczna

Łukasz Borowicz: arcydzieła muzyczne nie powstawały w próżni

- To nie jest tak, że np. Beethoven stworzył swoją I Symfonię czy "Eroicę" w oderwaniu od tego, co się działo naokoło. I nie jest też tak, że Mozart napisał "Don Giovanniego", po prostu siadając do stolika i pisząc. Wszystko ma swoją przyczynę w dziełach inspirujących geniuszy - w dziełach kompozytorów dobrych - mówił w Dwójce Łukasz Borowicz. Dyrygent w piątek (8.04) przypomniał jednoaktową operę "Don Giovanni", napisaną przez Giuseppe Gazzanigi jeszcze przed Mozartem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Łukasz Borowicz opera muzyka klasyczna KULTURA Beata Stylińska

Koreańczyk Minsoo Sohn na Festiwalu Beethovena [ZOBACZ WIDEO]

W ramach 26. Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Lotte Concert Hall w Seulu wystąpił południowokoreański pianista Minsoo Sohn z towarzyszeniem Korea National University of Arts Symphony Orchestra pod dyrekcją Chi-Young Chunga. W programie znalazły się dzieła Mahlera i Beethovena. Zapraszamy do oglądania!
Zobacz więcej na temat:  fortepian muzyka klasyczna Ludwig van Beethoven koncert Dwójka Marcin Majchrowski Festiwal Beethovenowski

DCz #606. TELDEC - owocna fuzja

- Telefunken połączył siły z angielską Deccą w roku 1950. Tuż po tej fuzji zapoczątkowana została słynna seria, legendarna dziś Das Alte Werk - rzecz wychodząca naprzeciw modzie na muzykę dawną graną i nagrywaną na oryginalnych instrumentach z epoki - opowiadał w audycji "Duża czarna" Przemysław Psikuta. Po raz drugi śledziliśmy dzieje słynnej niemieckiej wytwórni płytowej.
Zobacz więcej na temat:  płyta gramofonowa Przemysław Psikuta Dwójka muzyka klasyczna

26. Festiwal Ludwiga van Beethovena. Kompozytor, który wyznaczył nowy szlak

- Zaczynamy od "IX Symfonii", bo właśnie w niej Beethoven przekroczył granicę nie tylko instrumentacji, którą trochę rozszerzył, ale przede wszystkim granicę rozumienia symfonii, która dotąd miała sztywne ramy - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa. To właśnie tym słynnym utworem rozpocznie się w najbliższą niedzielę w Warszawie (3.04) XXVI Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena.
Zobacz więcej na temat:  Ludwig van Beethoven muzyka klasyczna Dwójka Jakub Jamrozek