Polskie Radio
Section05
niepodległość

Toruńskie drogi do niepodległości

W wyniku postanowień Traktatu Wersalskiego z 1919 roku, Niemcy zobowiązały się do oddania Polsce m.in. Pomorza. O wydarzeniach które doprowadziły do przyłączenia Torunia do Polski opowiadali w Polskim Radiu 24: prof. Szczepan Wierzchosławski ,  historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Marek Rubnikowicz - dyrektor Muzeum Regionalnego oraz dr hab. Tomasz Krzemiński z  Instytutu Historii PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość Toruń Prusy Kujawy Józef Haller

"100 lat niepodległości". Koncert na Zamku Królewskim

Dziś o godz.18 w Sali Wielkiej warszawskiego Zamku Królewskiego odbędzie się wyjątkowy koncert z cyklu "100 lat niepodległości". Jednym z wykonawców będzie Janusz Wawrowski, który zagra na skrzypcach Antonia Stradivariego z 1685 r. - pierwszych w powojennej Polsce. Bilety wciąż do nabycia.
Zobacz więcej na temat:  niepodległość koncert skrzypce Jan Sebastian Bach Antonio Vivaldi Ignacy Jan Paderewski Zamek Królewski MUZYKA POLSKA

Ruszył plebiscyt "100 książek na stulecie niepodległości"

Program 3 Polskiego Radia rozpoczyna prezentację najważniejszych dzieł polskiej literatury opublikowanych po roku 1918. – Wpadliśmy na wyjątkowy pomysł, żeby wybrać 100 najważniejszych książek tego stulecia – opowiadał o akcji "100 książek na stulecie niepodległości" wicedyrektor Trójki, Mariusz Cieślik.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Cieślik niepodległość KSIĄŻKA książki literatura Trójka poranek

Mielec – polskie drogi do niepodległości

O udziale mielczan w powstaniu styczniowym 1863 r. opowiadali w audycji "Słowem Niepodległa" goście Polskiego Radia 24: Jerzy Skrzypczak – historyk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu, Józef Witek – regionalista, autor Encyklopedii Miasta Mielca oraz Marek Zalotyński – regionalista, koordynator Obywatelskiego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mielec odzyskanie niepodległości niepodległość