Polskie Radio
Section05
obligacje

Eksperci: polski dług jest stabilny i uzasadniony, choć trzeba zastanowić się nad oszczędnościami

Polskie zadłużenie ani nie jest jakieś szczególnie wysokie na tle innych państw, ani nie ma złej struktury. W pewnym stopniu musimy plasować go na rynkach zagranicznych, a teraz ten poziom będzie się już stabilizował. Poprawia się też rentowność naszych obligacji. Oczywiście powinniśmy przejrzeć wydatki państwa od kątem oszczędności, podobnie zresztą jak wydatki indywidualnych gospodarstw domowych - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii Rynkowych PKO BP i Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja długi budżet Polski inwestycje obligacje

Eksperci: wiele czynników wpływa dziś na wartość złotego, inwestorzy uciekają, gdy tylko poczują zagrożenie

To co dzieje się ze złotych jest procesem skomplikowanym. Nasza waluta nie osłabła, mimo że stopy procentowe pozostały na tym samym poziomie. Znacznie natomiast straciła wczoraj po informacji o możliwym zagrożeniu Polski atakiem ze strony Rosji. Gdy okazało się, że tak prawdopodobnie nie było, natychmiast zaczęła się umacniać. Pokazuje to jak silnie wojna za wschodnią granicą, wpływa na złotego i zachowania inwestorów - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Piotr Bartkiewicz ekonomista Pekao SA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA waluty obligacje stopy procentowe dług publiczny NBP Rada Polityki Pieniężnej

Prezes PFR: recesja krajów UE w przyszłym roku, nie osiągnie poziomu z czasów pandemii i kryzysu finansowego z roku 2008

- Polska nie będzie dotknięta recesją, która wydaje się nieuchronna w przypadku takich krajów jak np. Niemcy i Włochy, ale możemy się spodziewać spowolnienia gospodarczego, co wynika z mniejszego popytu zagranicą na nasze towary eksportowe - powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antyinflacyjna inwestycji infrastrukturalne UE obligacje tarcza antykryzysowa inflacja recesja Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy pkb

Eksperci: scenariusz grecki w Polsce to przesada, ale problem z wyceną naszych obligacji jest poważny

Do scenariusza greckiego jeszcze nam bardzo daleko, ale mamy problem z rentownością naszych obligacji. Musimy płacić za dług coraz więcej dlatego jest to poważna sprawa. Wiąże się ona także z kwestią postrzegania naszego kraju przez inwestorów jako miejsca niepewnego. Nie sprzyjają temu dyskusje wokół tego czy otrzymamy czy też nie środki europejskie i polityczna gra takim przekazem - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i Marek Zuber z Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja dług publiczny finanse publiczne tarcza antykryzysowa obligacje ceny paliw ceny żywności

Eksperci: polska gospodarka ma się znacznie lepiej niż wycena naszych obligacji

Dane o bezrobociu, eksporcie i wzroście produkcji sprzedanej sięgającym 9,8 procent we wrześniu, nie mają oczekiwanego, dodatniego wpływu na inwestorów na kupno naszych obligacji rządowych. A ich rentowność stale rośnie, a to oznacza, że państwo za pozyskiwanie środków z rynków finansowych płaci coraz więcej. To zmusi rząd do bardziej krytycznej oceny swoich wydatków  – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" ekspert: Mariusz Adamiak, dyr. Biura Strategii Rynkowych PKO BP i prof. Konrad Raczkowski, dyr. Centrum gospodarki Światowej UKSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja obligacje tarcza antyinflacyjna BGK

Ekspert BGK: wysoka rentowność obligacji oznacza, że państwo coraz drożej pozyskuje pieniądze z rynku finansowego

- Czasy taniego pieniądza z czasów pandemii się skończyły w skali całego globu, a najwięcej do powiedzenia w tej sprawie ma amerykański FED -powiedział Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego, w audycji "Ekspres gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA banki obligacje inwestycje oszczędzanie oszczędności

Duża zmienność na rynku obligacji skarbowych. Ekspert: ważne będzie listopadowe posiedzenie RPP

Wyceny polskich obligacji pokazują, że rynek oczekuje dalszych podwyżek stóp procentowych, do ok. 7,5 proc. Dla sytuacji na rynku długu duże znaczenie będzie miało listopadowe posiedzenie RPP i listopadowa projekcja inflacji - uważa strateg rynków walutowych w PKO BP Arkadiusz Trzciołek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA obligacje Ministerstwo Finansów rentowność Pekao PKO BP finanse osobiste

Czy nowe, cyfrowe sposoby inwestowania spopularyzowały świat finansów?

Dwa lata pandemii spowodowały zmianę nastawienia klientów do kanałów cyfrowych w relacjach z bankami, ale także z funduszami inwestycyjnymi i naszą GPW - powiedziała Monika Rozbicka-Szlosek, dyrektor ds. Transformacji Cyfrowej Obszaru Inwestycyjnego, Biuro Maklerskie Pekao w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gpw cyfryzacja biznesu inwestycje obligacje