Polskie Radio
Section05
odzyskanie niepodległości

Białystok - dwie daty odzyskania niepodległości

Białystok w szczególny sposób świętuje 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy audycji "Słowem Niepodległa” przypomnieli, że miasto dwukrotnie pamięta o wydarzeniach sprzed stu lat. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Jolanta Szczygieł-Rogowska, historyk, dyrektor Galerii im. Śleńdzińskich, Edyta Mozyrska z Departamentu Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Białystok, Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku i prof. Adam Czesław Dobroński, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Białystok Białostockie odzyskanie niepodległości

Mielec – polskie drogi do niepodległości

O udziale mielczan w powstaniu styczniowym 1863 r. opowiadali w audycji "Słowem Niepodległa" goście Polskiego Radia 24: Jerzy Skrzypczak – historyk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu, Józef Witek – regionalista, autor Encyklopedii Miasta Mielca oraz Marek Zalotyński – regionalista, koordynator Obywatelskiego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mielec odzyskanie niepodległości niepodległość

Słowem Niepodległa: o znaczeniu Śląska Cieszyńskiego

O narodzinach II RP na terenach Śląska Cieszyńskiego rozmawiali w Bielsku-Białej goście audycji Polskiego Radia 24 "Słowem Niepodległa”: dr Grzegorz Madej (Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej), Marek Matlak (Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej), dr Jacek Proszyk (Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej), Andrzej Niedoba (regionalista z Zaolzia), dr Łukasz Barański (Ewangelickie Wydawnictwo Augustana).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski śląsk Cieszyński niepodległość odzyskanie niepodległości Legiony

Spisz i Orawa: silny polski patriotyzm

Spisz i Orawa to ziemie związane z Polską od XV wieku, czyli słynnego zastawu spiskiego. W Polskim Radiu 24 rozmowa o drogach do niepodległości Polski na Podhalu, Spiszu i Orawie mówili: Jan Budz, prezes Zarządu Głównego Związku Polskiego Spisza, Robert Kowalczyk, dyrektor Orawskiego Centrum Kultury i Jan Karpiel Bułecka, architekt, muzyk, tancerz,  animator i popularyzator folkloru góralskiego, laureat  Nagrody Kolberga.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane POLSKA historia Polski odzyskanie niepodległości patriotyzm

Władysław Grabski: gospodarczy ojciec Niepodległej

Polityk, ekonomista, twórca reformy walutowej. Uznawany jest za ojca polskiego złotego. Władysław Grabski był również dwukrotnym premierem II Rzeczypospolitej oraz ministrem skarbu. O jego życiu i zasługach dla odradzającej się po latach zaborów Polski mówiliśmy w audycji „Wielcy Twórcy Niepodległej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ludzie Władysław Grabski II Rzeczpospolita niepodległość POLSKA Rzeczpospolita 11 listopada odzyskanie niepodległości

"Wolność we krwi". NBP upamiętni 100-lecie odzyskania niepodległości

Losy zwykłej polskiej rodziny ukazane w kontekście wydarzeń historycznych i ekonomicznych z lat 1918-2018 będą kanwą widowiska muzycznego "Wolność we krwi", które odbędzie się w Warszawie. Upamiętni ono 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Widowisko Narodowego Banku Polskiego jest realizowane w ramach projektu "My Polacy 1918-2018". O wydarzeniu mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Majcherek z NBP.
Zobacz więcej na temat:  odzyskanie niepodległości niepodległość

Związki Romana Dmowskiego z rodziną Lutosławskich

W dworze Drozdowo należącym do rodziny Lutosławskich ostatnie miesiące życia spędził Roman Dmowski. O historii ruchów niepodległościowych na ziemi łomżyńskiej mówili goście audycji Słowem Niepodległa: Marcin Rydzewski, Tomasz Szymański, Anna Archacka (Muzeum Przyrody w Drozdowie), Czesław Rybicki (Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe) oraz Sławomir Zgrzywa (historyk).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 odzyskanie niepodległości serwisy specjalne Łomża Witold Lutosławski Roman Dmowski

Kielce - polskie drogi do niepodległości

W sierpniu 1914 roku w Krakowie, Józef Piłsudski połączył żołnierzy Polskich Drużyn Strzeleckich i Związku Strzeleckiego i utworzył Pierwszą Kompanię Kadrową. 6 sierpnia 1914 roku Kompania wymaszerowała z podkrakowskich Oleandrów i przez Miechów, Michałowice dotarła do Kielc. O działalności Józefa Piłsudskiego na ziemiach zaboru rosyjskiego opowiadali w Polskim Radiu 24: Sylwia Zacharz (Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego), dr Paweł Grzesik (Muzeum Narodowe w Kielcach), dr Marek Maciągowski (dyrektor naukowy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej), dr Paweł Wolańczyk (Muzeum Historii Kielc).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość odzyskanie niepodległości Józef Piłsudski Kielce

Józef Piłsudski w Częstochowie

Józef Piłsudski tylko raz odwiedził Częstochowę z oficjalną wizytą, jako Naczelnik Państwa. Bywał jednak w Częstochowie wcześniej, by organizować na terenie Królestwa Polskiego walkę o niepodległość. O Marszałku i wkładzie częstochowian w walkę o wolną Polskę mówili goście PR24: dr Ryszard Stefaniak (historyk, autor szeregu publikacji o Częstochowie), dr Juliusz Sętowski (Muzeum Częstochowski, Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy), Mariusz Grzyb (Muzeum Częstochowskie, Dział Historii) oraz Tadeusz Piersiak (dyrektor Muzeum Częstochowskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Częstochowa odzyskanie niepodległości Józef Piłsudski Jasna Góra Słowem Niepodległa