Polskie Radio
Section05

ONZ

Mieszkańcom Gazy grozi epidemia polio? "Wydaje się nieunikniona"

Złe warunki sanitarne, w tym brudna woda i wszechobecne śmieci, do tego głód, z którymi zmagają się mieszkańcy pogrążonej w wojnie Gazy, stanowi idealne środowisko dla chorób zakaźnych, takich jak polio. Światowa Organizacja Zdrowia walczy z czasem. Chce wykorzystać tzw. przerwy humanitarne, aby zaszczepić jak najwięcej dzieci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Palestyna zdrowie choroby zakaźne polio Światowa Organizacja Zdrowia WHO epidemia Izrael szczepienia szczepionka dzieci

Komitet ONZ mówi jasno. FEDERA: Polska musi uznać aborcję za prawo podstawowe

Polska, do czasu całkowitej reformy prawa aborcyjnego, powinna przyjąć moratorium na karanie za aborcję. To najważniejsze zalecenie, wynikającego z dogłębnego śledztwa, które przeprowadził CEDAW (Komitet ds. Likwidacji Dyskryminacji Kobiet). - Polska musi uznać aborcję za prawo podstawowe i umieścić autonomię kobiet w centrum swojej polityki - oznajmiła z kolei mec. Kamila Ferenc, wiceprezeska FEDERY (Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja społeczeństwo

NASZ WYWIAD Kara śmierci za sabotaż Rosji? "ONZ chroni dowody zbrodni"

- Działania reżimu białoruskiego to zemsta na swoim narodzie. Przychodzi na myśl Lewiatan, potwór, który zjada własne dzieci - powiedziała portalowi polskieradio24.pl Anaïs Marin, Specjalna Sprawozdawczyni ONZ ds. Białorusi. Przekazała, jakie są jej możliwości w zakresie oddziaływania na poprawę losu Białorusinów i że ma dla reżimu "niespodziankę" na koniec kadencji w ONZ. - Niestety sytuacja tam się pogarsza: ciągle ktoś "puka od spodu", przykładem jest rozszerzenie stosowania kary śmierci na Białorusi - zaznaczyła.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Białoruś granica NASZ WYWIAD Rosja prawa człowieka prawo

NASZ WYWIAD Światowy Dzień Uchodźców. Polska pomoc doceniona przez ONZ

Ponad 120 milionów ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu wojen i prześladowań – to najwyższa liczba odnotowana w historii – alarmuje Agencja ONZ ds. Uchodźców. 20 czerwca przypada ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Uchodźców. Za niesioną im pomoc ONZ podziękował Polsce.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie uchodźcy pomoc POLSKA społeczeństwo Caritas Przemysław Goławski

Migrant to nie uchodźca. Przedstawiciel agencji ONZ wyjaśnia

- Trudno stosować odpowiedzialność zbiorową i uznać, że ponieważ nie wiemy, kto tam jest, to uznajmy, że są to migranci - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Kostrzyński, rzecznik polskiego przedstawicielstwa Agencji ONZ ds. Uchodźców. - Zapewne w niektórych przypadkach będzie to słuszne założenie, ale chodzi o to, by w przypadku problemów humanitarnych nie stosować odpowiedzialności zbiorowej - zaapelował.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy POLSKA imigranci w Europie

160 mln dzieci na świecie pracuje. Ekspertka: wynika to z ogromnego ubóstwa

160 milionów dzieci na świecie jest zmuszanych do pracy, a 79 mln z nich pracuje w sposób, który zagraża ich zdrowiu i życiu - tak wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Problem ten, związany ze wzrostem liczby ludności, powtarzającymi się kryzysami, skrajnym ubóstwem, jest szczególnie wyraźny w krajach Afryki Subsaharyjskiej, ale występuje także w Azji, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.
Zobacz więcej na temat:  ubóstwo Afryka dzieci Więcej świata handel ludźmi niewolnictwo Magdalena Skajewska UNICEF