Polskie Radio
Section05

Patrycja Sasnal

Protesty na amerykańskich i europejskich uczelniach. Jaka jest ich istota?

Przez amerykańskie i europejskie uniwersytety przetoczyła się fala protestów związanych z sytuacją w Palestynie. Ich uczestnicy domagają się przerwania prowadzonej tam operacji wojskowej. Zaczęło się od wywieszania plakatów i banerów, lecz niedawno przerodziło się to w miasteczka namiotowe na terenie kampusów. Jakie postulaty mają demonstranci? O tym w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Izrael Palestyna protest Klub Trójki konflikt w Strefie Gazy

Konflikt izraelsko-palestyński: ofiary, przemoc, niewyobrażalne cierpienie. Czy można to powstrzymać?

1200 osób – taka jest przybliżona liczba ofiar morderczego rajdu, którego 7 października 2023 roku dokonał Hamas oraz Islamski Dżihad, na terenie Izraela. W odpowiedzi Izrael rozpoczął i do tej pory prowadzi akcję wojskową w Strefie Gazy, w wyniku której zginęło już ponad 30 tys. Palestyńczyków. I właśnie temu, trwającemu już pół roku, kolejnemu etapowi blisko stuletniego konfliktu izraelsko-palestyńskiego, poświęcona była audycja Patrycji Sasnal.
Zobacz więcej na temat:  konflikt w Strefie Gazy Izrael Palestyna Strefa Gazy Hamas Jerozolima Waszyngton USA Unia Europejska Stanisław Krajewski Trójka

"Ta wojna już trochę się rozlała". Ekspert o konflikcie na Bliskim Wschodzie

Od kilku miesięcy trwa konflikt Izraela z Hamasem. Czy dojdzie również do wojny z Hezbollahem w Libanie? - Blinken i administracja amerykańska chcą tego uniknąć, bo to oznaczałoby konieczność większego zaangażowania Amerykanów na Bliskim Wschodzie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  konflikty międzynarodowe Izrael Hamas Bliski Wschód USA Michał Strzałkowski Hezbollah Liban ŚWIAT

NASZ WYWIAD Ekspertka PISM: duży potencjał eskalacji na linii USA-Iran

- Iran i USA złagodziły w ostatnich dniach ton, ale to odprężenie tymczasowe. Byle prowokacja, a nawet wymiana zdań na Twitterze, może go na nowo zaognić – powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, komentując napięcia na linii Teheran-Waszyngton.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD USA Iran wojsko Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Bliski Wschód