Polskie Radio
Section05
powódź

Mija 25 lat od powodzi tysiąclecia. Reportaż dokumentalny Magdy Skawińskiej [POSŁUCHAJ]

25 lat temu kraje Europy Środkowej nawiedziła powódź zwana później potocznie powodzią tysiąclecia. W lipcu 1997 roku rzeki zalały południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając do śmierci wielu ludzi i ogromnych strat materialnych. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak reportaż historia Polski powódź Czechy Niemcy śmierć Austria historia Europy Odra Magda Skawińska reportaż w Jedynce

Gwałtowna powódź w czasie pielgrzymki w Indiach. Są ofiary i zaginieni

Co najmniej 16 osób zginęło w wyniku nagłej powodzi, którą napotkali pielgrzymi udający się do jaskini Amarnath (Indie) - jednego z najbardziej znanych miejsc kultu w hinduizmie. Na miejscu trwa akcja ratunkowa, w której oprócz służb, uczestniczy także wojsko. Funkcjonariusze ewakuują rannych i poszukują ponad 20 osób, które uznano za zaginione. Hinduskie władze zawiesiły pielgrzymkę do odwołania.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Indie pielgrzymka powódź

ŚRODOWISKO Polak mądry przed szkodą. Działania Wód Polskich przeciwdziałają powodzi

Choć w ostatnich latach większe powodzie raczej omijały Polskę, to nie oznacza to jednak, że ryzyko ich wystąpienia jest niskie. Na razie mamy początki wiosennej suszy, ale lato zbliża się do nas wielkimi krokami, a wraz z nim kapryśna pogoda, w tym ulewne opady deszczu. Jak zatem dbać o nasze wspólne bezpieczeństwo i chronić się przed skutkami wysokiej wody?
Zobacz więcej na temat:  woda POLSKA GOSPODARKA powódź susza społeczeństwo infrastruktura

Modernizacja stopnia wodnego Przegalina zakończona. Umożliwi żeglugę i zabezpieczy przed powodzią

Zakończyła się przebudowa stopnia wodnego Przegalina w Gdańsku, realizowana przez gdański Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Całkowita wartość projektu wyniosła 130 mln zł. Istotnym elementem przebudowy była także renowacja nieczynnej Śluzy Północnej, która została wybudowana pod koniec XIX wieku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Wisła ministerstwo infrastruktury żegluga śródlądowa Gdańsk remont powódź