Polskie Radio
Section05
pr24 hp

"W Polsce czuli się jak u siebie". Terroryści a służby PRL

W okresie PRL w Polsce wielokrotnie gościli członkowie najgroźniejszych organizacji terrorystycznych. Za przyzwoleniem i pod opieką polskich służb specjalnych. Mówili o tym w audycji Kulisy Spraw Witold Gadowski i Przemysław Wojciechowski – dziennikarze, autorzy książki "Tragarze śmierci. Polskie związki ze światowym terroryzmem".
Zobacz więcej na temat:  terroryzm PRL MSW historia Polski handel bronią Palestyna Izrael ZSRR POLSKA

Donald Trump zaproszony na szczyt NATO. "To naturalne"

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg zaprosił amerykańskiego prezydenta-elekta Donalda Trumpa na przyszłoroczny szczyt NATO w Brukseli. Sekretarz generalny zaznaczył, że liczy na spotkanie z Trumpem, ponieważ w "niepewnych czasach" będzie to istotne, m.in. dla podkreślenia związków transatlantyckich. Gościem Polskiego Radia 24 był amerykanista Tomasz Smura z Fundacji Pułaskiego.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump NATO Jens Stoltenberg

"25 lat temu rozpadł się ZSRR, ale nie system imperialny"

- Federacja Rosyjska ma ambicje, by dominować nie tylko w sferze byłego Związku Radzieckiego, ale też w Europie Środkowej. Wynikają one z tego, że rozpad ZSRR nie był ostateczny - mówił o rocznicy zawarcia układu białowieskiego dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Gościem programu Spojrzenie na Wschód był także białoruski politolog Paweł Usow.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Rosja Białoruś Ukraina Europa Środkowo-Wschodnia Europa Środkowa Maria Przełomiec Paweł Usow Paweł Kowal wnp.pl

Ustawa o zgromadzeniach? "Egzekwować obecne przepisy"

- Nie widzę potrzeby zmian ustawy o zgromadzeniach. Wystarczyłoby jedynie egzekwować przepisy, które już są. Zapisy w obowiązującej ustawie - choćby pkt. 12, 13, 14, 27 czy 28 jednoznacznie określają, kiedy można zabronić przeprowadzenia zgromadzenia, kiedy można je rozwiązać i jakie są sankcje karne z tego tytułu – powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa Andrzej Mroczek. Gość odniósł się także do zagrożeń, które może spowodować zmiana przepisów.
Zobacz więcej na temat:  ustawa prawo

PISA 2015: polscy uczniowie powyżej średniej OECD

10 miejsce w Unii Europejskiej w naukach przyrodniczych, trzecie w czytaniu i interpretacji tekstu, szóste w matematyce – wynika z najnowszej edycji badania PISA (Program Międzynarodowej Oceny Uczniów). Wyniki polskich uczniów są wyższe od średniej OECD we wszystkich trzech obszarach objętych badaniem. O wnioskach, płynących z raportu mówił w Polskim Radiu 24 prof. Roman Dolata z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  dzieci edukacja szkoła OECD Ministerstwo Edukacji Narodowej Unia Europejska

Niski wzrost PKB. Zawinił zastój w inwestycjach

W III kwartale wzrost PKB w Polsce wyniósł 2,5 procent. W ocenie wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego wolniejszy wzrost Produktu Krajowego Brutto to część ogólnoeuropejskiego trendu. Prognozy na IV kwartał także nie są najlepsze. O PKB i inwestycjach mówiła w audycji Gospodarczy Temat Dnia Katarzyna Kapczyńska (Puls Biznesu).
Zobacz więcej na temat:  pkb produkcja przemysłowa Mateusz Morawiecki kolej budownictwo inwestycje

"Obraz gdańskiej prokuratury jest porażający"

Trwają przesłuchania przed Sejmową Komisją Śledczą ds. Amber Gold. W środę przed komisją staną rzecznicy dyscyplinarni pracujący wówczas w Prokuraturze Apelacyjnej w Gdańsku. – Zbiegów okoliczności w sprawie afery Amber Gold jest zbyt dużo, obraz gdańskiej prokuratury jest porażający – mówiła w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Joanna Kopcińska, posłanka PiS.
Zobacz więcej na temat:  Amber Gold komisja śledcza PiS prokuratura komisja nadzoru finansowego

Brutalne porwania i zabójstwa. Kulisy działalności gangów

- Żałuję, że film Patryka Vegi pt. Pitbull jest mocną komedią kryminalną, a nie mocnym filmem. Od fabuły różni się tym, że w filmie – mimo wszystko - nie ma pokazanej prawdziwej grozy. Film nie pokazał tego, do czego są zdolni mokotowscy gangsterzy – powiedział w programie Kulisy Spraw dziennikarz śledczy TVP Info Rafał Pasztelański. W programie mówił m.in. o grupie mokotowskiej i tzw. „obcinaczach palców”.
Zobacz więcej na temat:  Mokotów przestępczość zabójstwo POLSKA

PAH wspiera Ukrainę. "Naszym celem jest pomoc długofalowa"

Od maja 2015 roku Polska Akcja Humanitarna prowadzi na Ukrainie stałą misję, która we współpracy z lokalnymi organizacjami rozwija regularne, długofalowe działania. PAH współpracuje ze stołówkami, w których starsze, samotne osoby otrzymują codziennie ciepłe, wysokokaloryczne posiłki. Pomaga też samotnym matkom, które uciekły wraz z dziećmi przed wojną. O pomocy, nie tylko materialnej, opowiadał w Polskim Radiu 24 Piotr Kołodziej, koordynator programu.
Zobacz więcej na temat:  PAH Ukraina akcja charytatywna pomoc ŚWIAT

Archeologia – nauka, która szuka wartości absolutnych

- Wszyscy mówią, że inne dziedziny nauki się rozwijają, a archeologia stoi w miejscu. Archeologia w ciągu ostatnich 50 lat bardzo się przekształciła. Zmieniają się metody, technologie, a także pytania, które ludzie sobie zadają – powiedział w programie Kawa Dyplomatyczna wybitny archeolog prof. Karol Myśliwiec. Gość odniósł się także do książki „W cieniu Dżesera”, której jest autorem.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Egipt

Polska i Ukraina chcą układu ws. OPAL? "Rosyjska wrzutka"

PGNiG zapowiada prawną ofensywę w sprawie gazociągu OPAL. Polski koncern stawia Komisji Europejskiej 14 zarzutów w sprawie tej inwestycji. Dodatkowo kieruje wniosek w trybie pilnym do Trybunału Sprawiedliwości UE. Tymczasem w ostatnich godzinach pojawiła się sensacyjnie brzmiąca informacja o rzekomych wspólnych krokach Polski i Ukrainy ws. gazociągu OPAL. Dementował te doniesienia w PR24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gaz ziemny POLSKA Ukraina gazociąg północny PGNiG Komisja Europejska

Kasacja ws. Polańskiego odrzucona. "To kończy procedurę"

Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w sprawie decyzji Sądu Okręgowego w Krakowie, który odmówił ekstradycji reżysera Romana Polańskiego do Stanów Zjednoczonych. – To oznacza, że w Polsce procedura w tym zakresie została zakończona – mówiła w Polskim Radiu 24 dr Hanna Gajewska-Kraczkowska, karnistka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Roman Polański sądownictwo Zbigniew Ziobro USA

Zamieszanie wokół powrotu delegacji z Londynu. Komentarz

Na nowo odżyła dyskusja dotycząca przewozu najważniejszych osób w państwie. To pokłosie artykułu "Dziennika Gazety Prawnej". Opisano w nim zamieszanie o miejsca w samolocie, którym rządowa delegacja wracała z Londynu. – W ogóle nie powinno być mowy o tym, kto ma poczekać na następny lot, a kto ma lecieć od razu – komentował w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski z "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Londyn rząd lotnictwo Beata Szydło samolot samoloty Warszawa casa Andrzej Duda Wielka Brytania