Polskie Radio
Section05

pr24

"Paradoksalnie spór nie musi być szkodliwy"

–  Trwający spór ukazała szereg problemów w relacjach Polski i Izraela, które mogą zostać wyjaśnione. Paradoksalnie nie musi on być czymś szkodliwym – ocenił w audycji „Wróżenie z Faktów” Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego”. Odniósł się w ten sposób do przewidywań dotyczących tego, w jaki sposób będą układały się relacje polsko-izraelskie w związku z konfliktem obu państw odnośnie nowelizacji ustawy o IPN.
Zobacz więcej na temat:  Izrael IPN Holokaust historia Polski II wojna światowa Niemcy Bogumił Łoziński Dominik Zdort Łukasz Warzecha

Jak działał wywiad cywilny w PRL?

Wywiad cywilny stanowił integralną część organów bezpieczeństwa Polski Ludowej i miał ściśle wytyczone pole i działania. Głównym zadaniem jednostek UB i SB działających w kraju było kontrolowanie społeczeństwa. O wywiadzie cywilnym w PRL-u mówił w Polskim Radiu 24 historyk IPN dr Witold Bagieński, autor książki "Wywiad Cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961".
Zobacz więcej na temat:  IPN PRL komunizm służba bezpieczeństwa wywiad

"Reakcja Niemiec jest bardzo pragmatyczna"

Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel zapewnił, że Polska może być pewna, iż Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust i będą potępiać takie zafałszowania historii jak sformułowanie "polskie obozy koncentracyjne". O oświadczeniu szefa MSZ Niemiec mówili w audycji Gorący Temat Tomasz Sakiewicz (red. nacz. Gazety Polskiej Codziennie) i prof. Łukasz Młyńczyk, politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy Holokaust Izrael Żydzi

Teatr Lalka. "W perspektywie widzenia zawsze było dziecko"

Historia Teatru Lalka to pierwsza tego typu publikacja poświęcona scenie wywodzącej się z najpiękniejszej polskiej tradycji teatralnej i plastycznej.  Książka zawiera materiały  dokumentujące, opisujące i interpretujące jej dokonania artystyczne, estetyki i style na przestrzeni 70 lat. To opowieść o teatrze, w którym lalki stają się przewodnikami po historii i współczesności. O historii Teatru Lalka mówiła w audycji Warto Czytać współautorka książki "Teatr Lalka 1945-2015. Samarkanda-Kraków-Warszawa" Joanna Rogacka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa książki czytelnictwo dzieci

Wszystko jest historią: Akcja Inteligencja Śląska

Intelligenzaktion Schlesien - Akcja Inteligencja Śląska- to kryptonim regionalnej akcji specjalnej przeprowadzonej przez Niemców w okupowanej Polsce będąca częścią wielkiego Generalnego Planu Wschodniego. O niej, a także o nowo otwartej wystawie w Sejmie "Intelligenzaktion. Niemiecka akcja eksterminacyjna przeciwko polskiej inteligencji na Śląsku w latach 1939-1945" opowiadał autor, Łukasz Kobiela z fundacji Ślązacy.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Niemcy Śląsk

Oświadczenie szefa MSZ Niemiec. Komentarze

 - Oświadczenie niemieckiego szefa MSZ to bardzo wyraźny sygnał dyplomacji niemieckiej kierowany do polskiego rządu, do polskiego premiera. Niemcy zdają sobie sprawę, że Polska i Polacy będą bronić swojego imienia i nie liczą na żadne zgniłe kompromisy – powiedział w Polskim Radiu 24 historyk, senator PiS Jan Żaryn. O oświadczeniu szefa MSZ Niemiec mówili też publicysta Jan Bogatko, mec. Lech Obara i Adam Traczyk z Fundacji GlobalLab.
Zobacz więcej na temat:  Jan Żaryn Niemcy II wojna światowa Holokaust Izrael IPN

"To bardzo dobry krok ze strony Niemiec"

Sigmar Gabriel opublikował na swoim Twitterze oświadczenie, w którym poinformował, że Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust. "Polska może być pewna, że jakakolwiek próba zafałszowania historii - jak w sformułowaniu polskie obozy koncentracyjne - zostanie przez nas w sposób jasny i zdecydowany odrzucona" – poinformował. Rozmawiali o tym goście Młodej Audycji Politycznej.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Holokaust II wojna światowa Niemcy Izrael

Jarosław Sellin: musimy sami dbać o własny wizerunek

- Waga wiedzy historycznej w głowach własnego narodu, społeczeństwa nie była doceniana przez wiele lat przez świat polityki i ludzi odpowiedzialnych za władzę – powiedział w audycji Nos Kleopatry wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. O edukacji historycznej, a także o tym, jak powinny być skonstruowane polskie podręczniki i czego możemy wymagać od systemów edukacji innych krajów, mówił także Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Jarosław Sellin Piotr Legutko Auschwitz IPN Izrael Holokaust