Polskie Radio
Section05

pr24

Polsko-izraelski spór o historię. Kto manipuluje tą sprawą?

– Najważniejsze jest to, by zachować szacunek i ostrożność wobec tak delikatnego tematu – powiedział rabin Szalom Ber Stambler. Odniósł się w ten sposób do konfliktu dyplomatycznego na linii Polska-Izrael w związku z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. W audycji „Ideologika” głos w tej sprawie zabrali również przedstawiciele innych wyznań religijnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekumenizm judaizm Żydzi islam chrześcijaństwo POLSKA

Uczestnik akcji ratunkowej na Nanga Parbat wrócił do Polski

Jeden z uczestników akcji ratunkowej na Nanga Parbat i wyprawy na K2 Jarosław Botor powrócił do Polski. Na lotnisku Chopina w Warszawie zostawił powitany między innymi przez Ambasadora Francji w Polsce Pierre’a Lévy, który podziękował alpiniście za uratowanie francuski Elizabeth Revol. Jarosław Bator, w rozmowie z Dawidem Grygorcewiczem, podzielił się tym, co przeżył w ciągu ostatnich dni.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Himalaje góry Pakistan Nanga Parbat

"Ukraińcy zainteresowani rozwiązaniem kwestii historycznych"

– Ukraińcy, mając na uwadze interesy, które łączą ich z Polakami, naprawdę są zainteresowani rozwiązaniem kwestii historycznych – powiedział Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. W magazynie „Świat w Powiększeniu” rozmowa o wpływie pamięci historycznej na stosunki Polski i Ukrainy. Czy państwa te mogą porozumieć się w sprawach historycznych? Czy ukraińska narracja historyczno-tożsamościowa jest do zaakceptowania przez Polskę, a polska - przez Ukrainę?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN banderyzm Ukraina Kijów Izrael

Trenerskie życie Andrzeja Stelmacha

– Podejmując tę pracę wiedziałem, że nie będzie łatwo – powiedział Andrzej Stelmach, trener siatkarek MKS Dąbrowy Górniczej. Jako zawodnik rozegrał ponad 300 spotkań w narodowej reprezentacji, był również dwukrotnym olimpijczykiem. W 2013 roku rozpoczął karierę trenerską. W „Magazynie Sportowym” opowiedział, jak pracuje się z kobietami i wskazał, kto powinien zostać trenerem reprezentacji Polski siatkarzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Willingen: Polscy skoczkowie wśród najlepszych

Dawid Kubacki zajął trzecie, Kamil Stoch czwarte, a Stefan Hula szóste miejsce w pierwszym z dwóch konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Willingen. Zwyciężył Norweg Daniel-Andre Tande, a drugi był reprezentant gospodarzy Richard Freitag. Występ biało-czerwonych w niemieckim konkursie podsumowali Robert Błoński z „Przeglądu Sportowego” oraz Łukasz Jachimiak ze Sport.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Znaczenie religii w życiu współczesnego człowieka

Filozofia, teologia, religia, problemy współczesnej cywilizacji, a także ekologia. To wszystko składa się na książkę „Vestigia Dei” autorstwa Bartosza Jastrzębskiego. Kulturoznawca związany z Uniwersytetem Wrocławskim był gościem audycji „Rozpruwacz Kulturalny”, w której mówił m.in o wojnie kulturowej, która toczy się w dzisiejszym świecie. – Zajmuję w niej pozycję antypostępową, gdyż nie wierzę w postęp kulturowy – podkreślił filozof.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Jak sobie radzić z chorymi migdałkami?

Choroby migdałków dotykają większości z nas. Najczęściej pojawiają się u dzieci, choć zdarza się, że nękają też dorosłych. Wiele osób zwleka z podjęciem decyzji o usunięciu migdałków, bo obawiają się powikłań po zabiegu. Czy słusznie? Na to i inne pytania odpowiedzą nasi dzisiejsze goście. O chorobach migdałków mówili w audycji Na Zdrowie otolaryngolodzy i chirurdzy głowy i szyi - dr. n. med. Paweł Szwedowicz i dr. n. med. Norbert Górski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie pediatra służba zdrowia opieka nad dzieckiem

„Górnicy.pl”

Na tę książkę składa się siedem historii siedmiu różnych osób.  Każda z nich zupełnie inaczej patrzy na swoją pracę, chociaż łączy je podobny bagaż doświadczeń. Podobny nie oznacza jednak taki sam – na pewno nie w tym podziemnym świecie, który rozciąga się na przestrzeni wielu kilometrów, a tak naprawdę nie ma granic, bo górnicy zabierają go ze sobą do domów, bez względu na to, czy tego chcą, czy nie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 górnictwo książki

"Bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust"

Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel zapewnił w oświadczeniu, że Polska może być pewna, iż Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust i będą potępiać takie zafałszowania historii jak sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne". Do wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Niemiec odniósł się w audycji „Północ-Południe” dr Krzysztof Kawęcki, politolog z Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Niemcy Berlin Beniamin Netanjahu Holokaust

Konflikt wokół ustawy o IPN. "Wpędziliśmy się w pułapkę"

Odmówiono nam prawa do obrony własnej godności; godności narodu, któremu w sposób skandaliczny przypisuje się winy innego narodu, to znaczy narodu niemieckiego - powiedział w sobotę w radiowej Jedynce prezes PiS Jarosław Kaczyński. O kontrowersjach wokół ustawy o IPN-ie mówił w audycji Gorący Temat Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”. Spor z Izraelem komentował także w PR24 publicysta Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Żydzi

Czechy: czy Andrejowi Babiszowi uda się stworzyć rząd?

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie czeski premier Andrej Babisz uznał za najlepsze rozwiązanie mniejszościowy rząd jego centroprawicowego ruchu ANO, ale nie wykluczył zbudowania parlamentarnej większości z socjaldemokratami i komunistami. O sytuacji politycznej w czeskim parlamencie mówiła w audycji Magazyn Europejski Magdalena Skajewska z Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Czechy Praga Unia Europejska

„Musimy mieć narzędzia, by bronić dobrego imienia Polski"

„Walka o pamięć historyczną to również walka o podmiotowe traktowanie na międzynarodowej arenie” – stwierdził w Polskim Radiu Jarosław Kaczyński. Zdaniem prezesa PiS Polska została poddana bezprecedensowej presji ws. ustawy o IPN. Jego zdaniem krajowi, który jako pierwszy padł ofiarą niemieckiej agresji przypisano winy okupanta. O kryzysie dyplomatyczny wokół ustawy o IPN mówili w audycji Podsumowanie Tygodnia Adam Borowski (szef warszawskiego klubu „Gazety Polskiej”), Adam Buła („Polska The Times”) i Miłosz Lodowski (portal Rebelya.pl).
Zobacz więcej na temat:  IPN Jarosław Kaczyński Izrael historia Polski Prawo i Sprawiedliwość Niemcy II wojna światowa Adam Borowski