Polskie Radio
Section05

prd nie przegap

Ile wiemy o sieciowym życiu naszego dziecka?

Dzieci coraz więcej czasu spędzają w Internecie. Surfują po sieci korzystając z komputerów, telefonów komórkowych i coraz częściej z tabletów. Zazwyczaj bieglej posługują się multimedialnymi urządzeniami niż ich rodzice. Cyfrowy świat to ich rzeczywistość. Z jednej strony daje młodym ludziom dostęp do nieograniczonej wiedzy i możliwości rozwoju, z drugiej – niesie za sobą ryzyko, które nie zawsze jesteśmy w stanie zauważyć na czas.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka

Czar wspomnień i prawda ekranu. Jak pamiętamy nasze dzieciństwo?

Najwcześniejsze wspomnienia są często jak ujęcia z eksperymentalnego filmu. Do obiektywu wpadają rozbłyski światła, kolory czasami znikają, obraz gubi ostrość, cięcia akcji są wbrew logice, a stłumiony dźwięk krąży wokół nas. Czy te obrazy są prawdziwe, czy wyobrażone? A jakie będą wspomnienia naszych dzieci? Gościem "Strefy rodzica" był Grzegorz Uznański - pisarz, poeta, improwizator, który razem z prowadzącymi audycję przyglądał się blaskom i cieniom bycia rodzicem. 
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ radio bez reklam

Bunt dwulatko - gdy dziecko mówi "nie"

Nagle nasze dziecko przestaje być cudowną istotą wpatrzoną w mamę i tatę, a staje się tupiącym, czerwonym od złości rozkrzyczanym protestem. Czy coś się stało? Tak, z punktu rozwoju dziecka coś bardzo istotnego, to bunt dwulatka. O tym, jak przejść przez ten czas z pożytkiem dla dziecka i siebie, mówiła w Polskim Radiu Dzieciom psycholog, Patrycja Rzepecka (Uniwersytet SWPS). 
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ radio bez reklam Joanna Ficińska

Rysując Basię. "To ja ubrałam ją w koszulkę w paski"

Na ekranach kin już wkrótce zobaczymy nowe przygody Basi. Serię książek tworzy duet Zofia Stanecka, która jest autorką tekstu i goszcząca w tym wydaniu audycji "Kultura nie śpi" Marianna Oklejak, autorka ilustracji, która w rozmowie z Martyną Chuderską opowiadała, jak powstała przesympatyczna postać książkowej Basi. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska dzieci książki dla dzieci literatura dziecięca kultura dla dzieci

Minimalizm na co dzień. W poszukiwaniu równowagi

- Minimalizm jest bardzo wymagającym podejściem, dla wielu ludzi trudnym do przyjęcia, ale też nie wiem, czy potrzebnym. To, czego możemy wszyscy się nauczyć, niezależnie od wieku i sytuacji życiowej, to tego, by rozsądnie podchodzić do szeroko pojętej konsumpcji - mówiła w 'Strefie rodzica" Anna Mularczyk-Meyer, tłumaczka, pisarka i blogerka.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ radio bez reklam Joanna Ficińska minimalizm

Góry do góry nogami, czyli Uluru w Australii w opowieściach podróżnika

W centralnej części Australii, na Terytorium Północnym leży formacja skalna zwana Uluru. Uważana jest za serce Australii. Jak podkreślił gość Polskiego Radia Dzieciom, podróżnik i dziennikarz Marek Tomalik, góra ta ma bardzo istotne znaczenie kulturowe i duchowe dla Aborygenów, czyli rdzennych mieszkańców tego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Australia Radio Dzieciom podróże Poranek Polskiego Radia Dzieciom

Rodzina magików w "Strefie Rodzica": marzenie jest podstawą iluzji

Magia towarzyszy im na co dzień. Nie tylko w pracy, ale także w związku. Wyczarowali sobie pięć córek, wspaniały dom i pracę i chociaż zajmują się iluzją, to wszystko czym się otaczają jest prawdziwe. W studiu Polskiego Radia Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedzieli o tym Ewelina i Marcin Muszyńscy.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka ćwiczenia relaks magik magia iluzja

Katarzyna Bosacka: warto wyposażyć dziecko w umiejętności gotowania

- Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nauczenie naszego dziecka kilku podstawowych potraw, które lubi, niech to będzie zupa pomidorowa, czy nawet zapiekanka lub jajecznica, to jest jego wyposażenie na przyszłość. Dziecko sobie poradzi, nawet jeśli będzie daleko od domu. Niech nie wchodzi w dorosłość tylko z umiejętnością zagotowania wody - powiedziała w "Strefie Rodzica" Katarzyna Bosacka.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka diety telewizja

Teraz jest czas, aby wystawić karmnik dla ptaków. Jak jeszcze możemy pomóc?

Które ptaki zazwyczaj od nas odlatują, a które zostają gdy mamy ciepłą zimę? Które ptaki przylatują do Polski aby tutaj spędzić zimowy czas? Czy podczas bezśnieżnej, ciepłej zimy powinniśmy dokarmiać ptaki i czym je dokarmiać oraz czym różni się życie ptaków w mieście od życia poza terenami miejskimi? Na te i wiele innych pytań dotyczących ptaków odpowiedziała, w audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom, Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Zobacz więcej na temat:  ptaki ptaki wędrowne edukacja przyrodnicza radio dla dzieci zima

Randkowanie dla rodziców, jak robić to dobrze?

Małżeństwo, rodzina, lata stażu i randka, czy to może się udać? Oczywiście! Wystarczy się odrobinę postarać i zdecydować, że czas na randkę właśnie. Jak się do niej przygotować, jak zadbać o to, by była wyjątkowa? Błażej Staryszak i Krzysztof Wiśniewski o idealnym i prawdziwym randkowaniu rozmawiali z Agatą Romaniuk, autorką książki "Najgorsze randki świata i kilka udanych".
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ radio bez reklam randki

Wróżka Merkurja o tym, co może nas czekać w 2025 roku

Noworoczne postanowienia, przesądy i sekrety zapisane w gwiazdach. Jakie rytuały przyniosą szczęście, a jakie postanowienia mają szansę się spełnić? Zapraszamy aby sprawdzić, co czeka nas w 2025 roku. O tym wszystkim opowiedziała w "Strefie Rodzica" wróżka Merkurja.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo wróżki

Czy dorośli powinni przepraszać dzieci?

Wielu z nas, dorosłych, wychowywało się w przekonaniu, że dzieci są po prostu małymi ludźmi, którzy nie mają wystarczającej dojrzałości, by zrozumieć zawiłości dorosłego świata. W tej perspektywie, idea przepraszania dzieci, uznawania ich uczuć czy błędów, wydaje się być czymś niepotrzebnym, a może nawet dziwacznym. Czy jednak rzeczywiście? Czy dorosły, który popełnia błąd, powinien przepraszać dziecko tak samo jak dorosły dorosłego? I czy przeprosiny mogą przyczynić się do lepszego wychowania?
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo

Taneczne gwiazdy: Hania Żudziewicz i Jacek Jeshke w Polskim Radiu Dzieciom

- Miałam wiele innych zainteresowań. Ale taniec bardzo podobał się mojej mamie. Podobał jej się tak bardzo, że i mnie zaczęło na nim zależeć. Podobnie było w przypadku Jacka. To rodzice motywowali nas do zdobywania kolejnych poziomów - powiedziała Hania Żudziewicz, która wraz z Jackiem Jeshke była gościem Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo taniec turniej sportowcy

Postanowienia noworoczne, czy ich realizacja może być kwestią przypadku?

- Osobiście cały rok stawiam sobie cele i zamierzenia, a potem je realizuję, natomiast uważam, że każdy moment w życiu jest dobry, aby się zmieniać. Wielu ludzi uważa jednak, że są takie symboliczne momenty na podjęcie jakiś decyzji i wydaje się, że wtedy jest łatwiej powiedziała w "Strefie Rodzica" dr Ewa Jarczewska-Gerc - psycholog z Uniwerystetu SWPS.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo

Poznajemy Giewont i jego unikalne historie zebrane w jednej książce

W audycji "Poranek" Polskiego Radia Dzieciom gościem była Aleksandra Karkowska, autorka książki "Na Giewont się patrzy". W rozmowie opowiadała o swojej miłości do Podhala, jego tradycjach oraz unikalnych historiach, które zebrała wśród najstarszych mieszkańców regionu.
Zobacz więcej na temat:  Giewont Tatrzański Park Narodowy radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ Poranek Polskiego Radia Dzieciom edukacja przyrodnicza