Polskie Radio
Section05
reforma szkolnictwa

Przekształcenia szkół zawodowych. Zmiany od 2019

– Mamy z jednej strony nauczycieli, którzy odchodzą na emeryturę, świadczenia, ale mamy też wzrost liczby etatów. Na przełomie października i listopada będziemy mieć pełną informację o zatrudnieniu nauczycieli – mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji Maciej Kopeć. Wcześniej minister Anna Zalewska informowała, że przekształcenia szkół wygenerują ok. 10 tys. miejsc pracy.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Edukacji Narodowej reforma szkolnictwa reforma edukacji nauczyciel praca

"Wokół reformy edukacji tworzy się atmosferę apokalipsy"

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział, że "po reformie edukacji powstanie nowa odmiana człowieka – homo pisus", gdyż "PiS hoduje sobie zupełnie nowych żołnierzy, którzy mają stać na straży ideologii prawicowej, PiS i prawicowego światopoglądu". O reformie edukacji i jej krytyce ze strony opozycji rozmawiali w Debacie Dnia Piotr Semka (Do Rzeczy) i Artur Celiński (Res Publica).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma szkolnictwa reforma edukacji szkoła szkoła podstawowa edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej Piotr Semka

Podwyżki dla nauczycieli. "Będę głosował za protestem"

Premier Beata Szydło zapowiedziała w poniedziałek, że pensje nauczycieli wzrosną w ciągu trzech lat o 15 proc. Pierwsza podwyżka ma nastąpić 1 kwietnia 2018 roku, druga 1 stycznia 2019 roku, trzecia 1 stycznia 2020 roku. O podwyżkach dla nauczycieli mówił w nowej audycji Polskiego Radia 24 Północ-Południe Andrzej Piegutkowski, członek prezydium Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarności". Sprawę komentował też w Polskim Radiu 24 Stanisław Kowal z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło reforma szkolnictwa nauczyciel szkoła

"Zatrudnienie straciło 10 tysięcy nauczycieli"

Gościem audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka był Michał Szczerba. Poseł Platformy Obywatelskiej w Polskim Radiu 24 mówił m.in. o reformie edukacji. Dziś, 4 września, rozpoczął się nowy rok szkolny – pierwszy, w którym obowiązują zmiany w systemie oświaty, wprowadzone przez rząd PiS.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska edukacja szkoła Anna Zalewska reforma szkolnictwa Michał Szczerba PiS gimnazjum Ministerstwo Edukacji Narodowej

"Odpowiedzialność za reformę oświaty spadnie na samorządy"

– Samorządy będą bardzo łatwym celem dla partii rządzącej – powiedział Marcin Piasecki z dziennika Rzeczpospolita. Odniósł się w ten sposób do rozpoczynającego się nowego roku szkolnego z reformą oświaty w tle i odpowiedzialności za ewentualne niedociągnięcia w jej funkcjonowaniu. W audycji Wróżenie z Faktów temat ten skomentowała także Kamila Baranowska z tygodnika Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  polityka szkoła reforma szkolnictwa reforma edukacji szkoła podstawowa gimnazjum

Koniec z pracami dyplomowymi na uczelniach?

Uczelnie same zdecydują, czy studia licencjackie i inżynierskie skończą się obroną pracy czy też egzaminem. Tak wynika z projektu nowej ustawy dla uczelni, nad którą pracuje resort nauki i szkolnictwa wyższego. - Naszym celem jest mniej regulować, dać uczelniom więcej autonomii, a oceniać je po wynikach – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Aleksander Bobko sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 studia reforma szkolnictwa wykształcenie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Polska szkoła: wchodzi w życie reforma edukacji

4 września uczniowie szkół podstawowych i średnich rozpoczną nowy rok szkolny. Zgodnie z reformą, znikają gimnazja, a „podstawówka” będzie liczyła osiem klas. W Polskim Radiu 24 o zmianach w szkolnictwie mówił dr Rafał Bodarski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  edukacja reforma szkolnictwa Ministerstwo Edukacji Narodowej Anna Zalewska szkoła podstawowa szkoła ponadgimnazjalna gimnazjum rok szkolny