Polskie Radio
Section05

reżyser

Adam Hanuszkiewicz. Sztuka ma być "żywa, zaskakująca i przekonująca"

- Reżyserii nie można się nauczyć. To za każdym razem jest oparte na wyobraźni, na skojarzeniach, na samotności - mówił Adam Hanuszkiewicz w audycji Anny Retmaniak w Polskim Radiu w 1970 roku. 16 czerwca 1924 roku, urodził się Adam Hanuszkiewicz, aktor i reżyser teatralny. Zwłaszcza jako reżyser zapisał się w pamięci widzów spektaklami, które łączyły odważne poszukiwanie współczesnych form wyrazu z atrakcyjnością.
Zobacz więcej na temat:  TEATR FILM aktor Lwów Warszawa PRL Adam Hanuszkiewicz

Maciej Buchwald o "1670": wreszcie ktoś uwierzył, że można robić komedie inaczej

- Żyjemy w czasach tych wszystkich obliczeń marketingowych, badań rynku, analiz, referencji, i to nie jest dobre dla sztuki - mówi Maciej Buchwald, reżyser hitowego serialu "1670", który poszedł pod prąd rynkowym trendom. W audycji "Kino Poranek" gość Czwórki opowiedział o sukcesie serialu, a także o nadchodzącym drugim sezonie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM serial 1670 serial Marcin Radomski Maciej Buchwald

"Teatr, który się wtrąca". Jak Zygmunt Hübner budował swą legendę?

Zygmunt Hübner był aktorem, reżyserem, publicystą i pedagogiem. Szersza publiczność zapamiętała go z filmowej roli majora Henryka Sucharskiego z filmu "Westerplatte" w reżyserii Stanisława Różewicza. Był dyrektorem m.in. Starego Teatru w Krakowie i Teatru Powszechnego w Warszawie. - Umiał być trochę na drugim planie, po to, by być spiritus movens spraw pierwszoplanownych - uważa Magda Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także KULTURA Teatr Powszechny w Warszawie Zygmunt Hübner​

Ten film opowiada szczerze o mężczyznach. "Misie" - komedia romantyczna z Krzysztofem Zalewskim w roli głównej

Do kin wchodzi polska komedia romantyczna w reżyserii Mariusza Malca "Misie", która bierze na warsztat mężczyzn niegotowych na "coś poważnego", którzy lubią życie "bez zobowiązań". W roli głównej zobaczymy znakomitego muzyka - Krzysztofa Zalewskiego. 
Zobacz więcej na temat:  film polski Mariusz Malec kino Martyna Podolska Krzysztof Zalewski Allan Starski Zobacz także

Największy surrealista kina. Luis Buñuel w 125-lecie urodzin

- Luis Buñuel był dla mnie skrajnym punktem odniesienia w kinie. Nie widziałem podobieństw do tego, co robi Buñuel z innymi twórcami. On był osobny absolutnie. Nawet tacy ekstremalni filmowcy jak Fellini czy Królikiewicz w Polsce, nie pasowali do wizji buñuelowskiej, który był surrealistą z krwi i kości - mówił w Dwójce Janusz Wróblewski, krytyk filmowy. 
Zobacz więcej na temat:  rocznica Marcin Pesta Luis Buñuel kino Janusz Wróblewski Jakub Majmurek FILM KULTURA Dwójka Zobacz także