Polskie Radio
Section05
reżyser

Jakub Piątek o filmie "Pianoforte": NIFC dał nam totalną wolność

- Konkurs Chopinowski, jak wiadomo, powoduje bardzo wiele emocji u wszystkich, zarówno u występujących, jak i na widowni wśród komentujących. I to jest część czaru i legendy samego konkursu, ale to też jest oczywiście duże brzemię - mówił w Dwójce Jakub Piątek, reżyser filmu "Pianoforte". - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dał nam totalną wolność, także artystyczną - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla konkurs chopinowski film polski kino Jakub Piątek reżyser film dokumentalny Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Dwójka KULTURA FILM dokument

Marcin Koszałka o filmie "Biała odwaga": człowiek czasami dokonuje ekstremalnych wyborów

- Traktujemy górali jak naszą zabawkę, każdy chce zawłaszczyć ich dla siebie. W czasach Austro-Węgier mieli być Austriakami i Węgrami, w czasach zaborów byli wykorzystywani jako symbole polskiej wolności. Potem Niemcy chcą im udowodnić germańskie pochodzenie. Następnie przychodzi władza ludowa i nie ma kary dla 20 tysięcy ludzi, którzy podpisali kenkarty. Na krótkie więzienie zostają skazani główni działacze, sprawa zostaje zatuszowana - mówił w Dwójce Marcin Koszałka, reżyser filmu "Biała odwaga".
Zobacz więcej na temat:  Marcin Koszałka film polski historia Polski II wojna światowa Paweł Siwek Podhale reżyser Zakopane Tatry

Sławomir Idziak. "Nie czuję się kreatorem świata"

"Za każdym razem staram się zrozumieć, jaka jest geneza literacka świata, który mam współtworzyć, jakie są obsesje - także plastyczne - reżysera. Muszę stopić to wszystko w spójny obraz" – pisze Sławomir Idziak w tekście "Z doświadczeń operatora". Ten wybitny operator filmowy, reżyser i scenarzysta obchodzi dziś 79. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  film polski kino reżyser operator Sławomir Idziak Krzysztof Kieślowski Andrzej Wajda Jerzy Kawalerowicz Krzysztof Zanussi

Radosław Piwowarski: umowna starość może być pasem startowym do nowego życia

Radosław Piwowarski - reżyser, scenarzysta i aktor filmowy - wydał swoją debiutancką powieść. W książce "Lekcje seksu doktora Alzheimera" twórca opowiada o miłości starego aktora celebryty i emerytowanej nauczycielki. - Stało się coś takiego, że od pięćdziesiątki, sześćdziesiątki, dopiero zaczynamy żyć. I to jest druga część tej powieści: ta umowna starość może być pasem startowym do nowego życia - mówi reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk reżyser Radosław Piwowarski literatura książki

Paweł Maślona: zawsze kochałem kino za możliwość przeniesienia się do innego świata

- Najbardziej fascynujące było dla mnie, co się stanie, kiedy przyłożymy matrycę westernu i kina zemsty do lat poprzedzających insurekcję kościuszkowską - mówił w radiowej Jedynce Paweł Maślona, polski reżyser, scenarzysta i montażysta filmowy. Jego najnowsze dzieło zatytułowane "Kos" kinową premierę będzie miało 26 stycznia. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Paweł Maślona reżyser

Lech Majewski: mój debiut nie wpisywał się w kino moralnego niepokoju

- Znalazłem ten poemat i zafascynował mnie. Ponieważ kocham malarstwo protorenesansu, które jest bardzo statyczne, to postanowiłem zrobić ten film w takich statycznych ponad pięciuset kadrach, które rozrysowałem - mówił o swoim debiucie pt. "Rycerz" z 1980 roku reżyser Lech Majewski, bohater cyklu "Zapiski ze współczesności" w radiowej Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Lech Majewski reżyser film polski kariera Jakub Kukla KULTURA Hollywood kino Dwójka Milosz Forman

Dramaturg Marek Kochan: teatr potrzebuje tekstu

- Jeżeli weźmiemy, powiedzmy, uznawanego do niedawna za najwybitniejszego twórcę polskiego teatru, czyli Krystiana Lupę, to jego najlepsze spektakle powstawały wtedy, kiedy mierzył się z dobrą, mocną, wyrazistą literaturą, na przykład z tekstami Thomasa Bernharda - mówił w Dwójce dramaturg Marek Kochan.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Moroz TEATR dramat pisarze i poeci Marek Kochan Krystian Lupa Grzegorz Jarzyna reżyser spektakl literatura

Wspominamy Janusza Majewskiego. Feliks Falk: był jakby z innej epoki

Janusz Majewski - wybitny reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz, wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich - zmarł w środę (10.01) w wieku 92 lat. - Reprezentował typ nie tylko dżentelmena, ale również człowieka trochę z innej epoki. Był dla nas wzorem tego, czego już nie mieliśmy po wojnie. Wszystko wokół zszarzało, a on zawsze błyszczał. Było w nim coś takiego, że chciało się mu ukłonić - mówił w Dwójce Feliks Falk, reżyser i przyjaciel Janusza Majewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Nowak Aldona Łaniewska-Wołłk Janusz Majewski reżyser kino film polski Wiktor Zborowski Feliks Falk Maciej Stuhr Juliusz Machulski KULTURA FILM odeszli 2024 Dwójka

Barbara Miczko-Malcher: Izabella Cywińska była człowiekiem wielkiej fantazji

- Izabella Cywińska to człowiek wielkiej fantazji, niezwykłej energii, radości życia i przyjacielskiego stosunku do ludzi, czego sama doświadczyłam - podkreślała Barbara Miczko-Malcher, autorka dźwiękowego portretu reżyserki teatralnej i filmowej, minister kultury i sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Izabella Cywińska wspomnienie odeszli 2023 Barbara Miczko Dwójka reżyser Poznań TEATR

"Chciałem, aby każdy mój film był inny". Radiowe wspomnienia Janusza Majewskiego

– Zawsze pociągało mnie to, co można było opowiedzieć z jakimś dodatkiem humoru, ale starałem się nie zeskorupieć w jakimś gatunku, nie stać się zaszufladkowanym specjalistą od komedii czy dramatu – opowiadał w jednej z archiwalnych audycji Polskiego Radia Janusz Majewski. Znakomity reżyser filmowy i scenarzysta, autor m.in. "Zaklętych rewirów", "C.K. Dezerterów", zmarł w wieku 92 lat.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Majewski film polski Lwów II wojna światowa PRL literatura reżyser wspomnienie kino