Polskie Radio
Section05
reżyser

"To dramat dla całej branży". Jak koronawirus zmieni świat kultury?

- To cios dla całej branży filmowej. Zawieszono wiele produkcji, odwołano premiery kinowe, wielu artystów pozostało bez środków - wskazywali w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski (dokumentalista, dyrektor festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, pomysłodawca warsztatów scenariuszowych online) oraz reżyser Grzegorz Pacek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM pandemia reżyser Arkadiusz Gołębiewski Polskie Radio 24 Magdalena Piejko

Jak ocalić świat na małej scenie? Zofia Uzelac oraz Dorota Segda

- Bierzemy pod uwagę fakt, że nie wrócimy do Akademii już do końca wakacji. Staramy się tak pracować, żeby studenci zyskiwali z tych zajęć jak najwięcej - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Dorota Segda, rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Z kolei zdaniem Zofii Uzelac, dziekan Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi "studenci czwartego roku są w bardzo trudnej sytuacji".
Zobacz więcej na temat:  TEATR SZTUKA FILM KULTURA artysta Łódź pandemia reżyser kino społeczeństwo Polskie Radio 24

Jak ocalić świat na małej scenie? Anna Augustynowicz oraz Bartosz Szydłowski

- Tak jak większość teatrów, nie możemy doczekać się powrotu publiczności - mówiła w Polskim Radiu 24 reżyserka i dyrektorka, Anna Augustynowicz. - Pusty i milczący teatr to smutny widok - dodał Bartosz Szydłowski, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa i Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie, który również był gościem audycji "DOMAGAŁAsięTEATRU".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA TEATR reżyser pandemia społeczeństwo Polskie Radio 24

Jak ocalić świat na małej scenie? Małgorzata Sikorska – Miszczuk oraz Paweł Łysak

- Teatr diagnozuje świat, w zgodzie z jakąś prawdą, która jest doświadczeniem wywiedzionym z osobistych historii. Wznosi się jednak o piętro wyżej, dotyka czegoś bardzo duchowego, tej naszej ludzkiej niemożności, pokazując nam, że nasza miłość jest zawsze ułomna - mówiła w Polskim Radiu 24 - dramatopisarka i scenarzystka, Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Gościem audycji był także reżyser spektaklu "Jak ocalić świat na małej scenie?", Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  TEATR POLSKA kino reżyser Polskie Radio 24

"Jako człowiek i artysta był skomplikowany". Wspominamy wywiad z córką Aleksandra Forda

W "Magazynie bardzo filmowym" była mowa o najbardziej kasowym polskim filmie pt. "Krzyżacy" zrealizowanym w 1960 roku na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza przez reżysera Aleksandra Forda. 4 kwietnia minęło 40 lat od śmierci artysty. Z tej okazji wspominamy archiwalny wywiad Joanny Sławińskiej z jego córką - Konstancją Ford. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska reżyser kino film polski Krzyżacy Jerzy Hoffman