Polskie Radio
Section05
rzeźba

„Prymityw” z Powiśla. Rzeźbiarz Leon Kudła

Rozkwit sztuki nieprofesjonalnej w powojennej Polsce przedstawiano zazwyczaj jako samorodne i niezapośredniczone. W rzeczywistości zrodziło się i trwało pod wpływem aktywności, mecenatu kolekcjonerów i miejskich mód kulturowych. Za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki zwanej także naiwną był Leon Kudła.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa tradycja world music rzeźba etno

PR24 Fizyka spotyka filozofię. Yolik Nal o swoim "Multiversum" w CSW Zamek Ujazdowski

- Wystawa jest zainspirowana teorią multiversum i teorią autosymulacji rzeczywistości z fizyki kwantowej, ale to nie jest wystawa o fizyce; ta wystawa jest trochę filozoficzna - mówiła w Polskim Radiu 24 artystka Yolik Nal, autorka "Multiversum" prezentowanej w Centrum Sztuki Współczesnej w ramach cyklu "Project Room". Dyrektor tej instytucji Marek Skierski mówił też, czym jest ten cykl dla młodych twórców.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler KULTURA rzeźba malarstwo Centrum Sztuki Współczesnej

"Odzyskają dawny blask". Lwy strzegące wejścia do Pałacu Prezydenckiego poddane renowacji

Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technik restauratorskich odzyskają dawny blask i otrzymają ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Lwy strzegące wejścia do Pałacu Prezydenckiego zostały już przewiezione do pracowni konserwatorskiej, gdzie będą poddane kompleksowej renowacji. Po zakończeniu prac powrócą na swoje miejsce, zachowane w doskonałym stanie dla przyszłych pokoleń - podała kancelaria prezydenta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa architektura rzeźba kancelaria prezydenta

"Barokowi herosi". Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

"Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbansky'ego z lat 20. XVIII w." - to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. - Ambona kościoła katedralnego, epitafia pierwszych biskupów, a wreszcie znakomity zespół rzeźb Ojców Kościoła Zachodniego sprawiają, że staje się on postacią powszechnie podziwianą - mówi o rzeźbiarzu Piotr Oszczanowski, dyrektor muzeum.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Wrocław Dolny Śląsk Jakub Domoradzki barok muzeum rzeźba Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Paul Landowski. Polak, który stworzył posąg Chrystusa w Rio de Janeiro

1 czerwca 1875 roku urodził się rzeźbiarz Paul Landowski. Był autorem między innymi Pomnika Reformacji w szwajcarskiej Genewie oraz sarkofagu francuskiego bohatera I wojny światowej gen. Ferdynanda Focha. Przede wszystkim zasłynął jednak jako współtwórca statui Jezusa Chrystusa górującego nad brazylijskim miastem Rio de Janeiro. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy SZTUKA rzeźba Rio de Janeiro Brazylia Paryż pomniki artysta