Polskie Radio
Section05

serwis wschodni

Cyberatak na Ukrainę, który poprzedził inwazję. UE potępiła Rosję i jej władze

Unia Europejska potępiła Rosję za atak cybernetyczny, który poprzedził inwazję na Ukrainę. Chodzi o paraliż modemów, które komunikują się z satelitą Ka-Sat firmy Viasat. Do szerokopasmowego internetu dzięki satelicie miały dostęp, oprócz konsumentów, także administracja publiczna i ukraińskie wojsko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 cyberprzestępczość cyberatak Unia Europejska Beata Płomecka

Armia Putina "kończy" na wysypisku? SBU o wstrząsających praktykach okupanta

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o treści przechwyconej rozmowy, w trakcie której okupant z tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej informował swoją żonę, że ciała zabitych rosyjskich żołnierzy zwożone są na zaimprowizowane wysypiska. Oficjalnie zabici w wojnie uważani są za "zaginionych bez wieści" - informuje służba.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna 2022 Ukraina Rosja

Litewski Sejm: Rosjanie popełniają ludobójstwo, wspierają i stosują terroryzm

Litewski Sejm jednogłośnie przyjął rezolucję, w której uznał Rosję za państwo dopuszczające się terroryzmu i wspierające terroryzm. Wojnę, prowadzoną przez Rosjan na Ukrainie, parlament uznał za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Na Litwie przebywa dzisiaj wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondratiuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Litwa Rosja wojna 2022 zbrodnie wojenne

Zacieśnianie polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej. Odbyło się spotkanie ministrów

Usprawnienia w polsko-ukraińskich obrotach handlowych, wsparcie polskiego eksportu do Ukrainy, pomoc dla ukraińskich przedsiębiorców, a także wsparcie Polski w procesie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej i OECD oraz poparcie Odessy w ubieganiu się o organizację Wystawy Światowej Expo 2030 - to główne tematy rozmowy ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy z wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julią Svyrydenko.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo Ukraina