Polskie Radio
Section05

skrzypce

Wojciech Niedziółka: odważnie patrzę w przyszłość

- Najbardziej lubię słuchać muzyki klasycznej, ale jestem także fanem zespołów Pink Floyd, Queen i The Beatles. W ich muzyce jest sporo elementów, które dostrzegam w klasyce, imponuje mi rozwinięta harmonia i aranżacja - mówił skrzypek Wojciech Niedziółka. Z artystą rozmawialiśmy o najbliższej "Miejscówce z Dwójką", której będzie gospodarzem wraz z towarzyszącym mu pianistą Krzysztofem Staniendą.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek

Koncert skrzypcowy Ericha Wolfganga Korngolda

- Dziwna kariera Ericha Wolfganga Korngolda – wunderkind, największa nadzieja symfoniki i opery I połowy XX wieku – kariera pęknięta, złamana (...). Ucieczka z Austrii do Stanów Zjednoczonych, dwa Oscary. Tryumf? Czy to był tryumf? - mówi w zapowiedzi kolejnej audycji "Karnawał instrumentów" Łukasz Borowicz. Bohaterem audycji będzie Erich Wolfgang Korngold i jego Koncert skrzypcowy.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor Łukasz Borowicz Dwójka

Podsumowanie Konkursu Wieniawskiego. "Prawdziwy konkurs to życie artystyczne"

- Z przyjemnością będę obserwował to, co będzie się działo dalej, w tym prawdziwym konkursie, czyli w życiu artystycznym, bo czas naszych igrzysk jest zamknięty - zauważył Marcin Majchrowski podczas audycji podsumowującej 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu Dwójka Magdalena Łoś Marcin Majchrowski Andrzej Sułek

"Występ Meruert Karmenovej był bardzo nierówny"

- Zaczynała tak pewnie, że myślałem, że ona po prostu wygra to wszystko jedną ręką. Tymczasem finał był wstrząsający momentami. Zresztą w drugiej części też były momenty, gdy mijała się z orkiestrą - tak o występie Meruert Karmenovej na Konkursie Wieniawskiego mówił Jacek Hawryluk.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego Konkurs Wieniawskiego 2022 konkurs Wieniawskiego - etap III Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu Dwójka

Juror Konkursu Wieniawskiego: sztuki słuchania się uczy

- Mamy tutaj młodych artystów - o tym trzeba pamiętać - może nie wszyscy mieli już przyjemność grania z orkiestrą. Może byli troszeczkę za bardzo skoncentrowani na wykonaniu swojej partii, czasami brakowało słuchania orkiestry - mówił po przesłuchaniach II etapu 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu juror Bartek Nizioł, laureat konkursu z 1991 roku.  
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego 2022 konkurs Wieniawskiego - etap II Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu Dwójka Karol Furtak Bartłomiej Nizioł