X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
sprawiedliwi wśród narodów świata

Poczytnik: O Zofii Kossak-Szczuckiej

Zofia Kossak-Szczucka dziś jest najbardziej znana ze swojej działalności społecznej – była współzałożycielką, wraz z Wandą Krahelską, Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Dlaczego obecnie jednak mniej pamięta się o jej twórczości literackiej? O tym w audycji Poczytnik mówił Tomasz Zapert, dziennikarz i reportażysta.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Kossak historia Polski Żydzi II wojna światowa Holokaust sprawiedliwi wśród narodów świata Krzysztof Masłoń

"My jako pierwsi przeciwstawiliśmy się Hitlerowi"

- To święto jest potrzebne, ponieważ głośna zrobiła się narracja, że Polacy nie byli ofiarami II wojny światowej, tylko złymi sprawcami. To kompletne wymazanie tego, że my byliśmy ofiarami agresji w 1939 roku i my jako pierwsi przeciwstawiliśmy się Hitlerowi – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn, autor książek historycznych i publicysta TVP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Niemcy Piotr Gursztyn historia Polski Ulmowie Holokaust Świadkowie Holokaustu sprawiedliwi wśród narodów świata

Święto Polaków ratujących Żydów. "Nadrabiamy zaległości"

- Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów powinien być ustanowiony znacznie wcześniej. Pokazuje to olbrzymie zaniedbania państwa polskiego, gdyż Sprawiedliwi najpierw byli honorowani przez państwo Izrael – powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny, publicysta, autor książki "Sprawiedliwi".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa Żydzi

Markowa: Jaka była rodzina Ulmów?

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów obchodzimy w dniu, w którym w 1944 roku została zamordowana ośmioosobowa rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu wraz z ukrywanymi przez nią ośmioma Żydami. O rodzinie Ulmów opowiadał w Polskim Radiu 24 edukator z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów Jakub Pawłowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sprawiedliwi wśród narodów świata Ulmowie Holokaust Świadkowie Holokaustu II wojna światowa Żydzi

Film o Sprawiedliwych. "Chciałem pokazać prawdziwe relacje"

Dziś, 24 marca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Film Mieszka Zielińskiego pt. „Pomoc, która groziła śmiercią” składa się z historii opowiadanych przez pięć osób, które wraz z rodzinami podczas II Wojny Światowej pomogły przetrwać skazanym przez Niemców na zagładę Żydom. O filmie jego reżyser opowiadał w Polskim Radiu 24. Gościem audycji był również jego ojciec, jeden ze Sprawiedliwych, Ryszard Zieliński.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Holokaust II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata Żydzi

"Naszym obowiązkiem jest oddać godność Sprawiedliwym"

„To święto - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów - to hołd złożony Polakom, bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady” – powiedział prezydent Andrzej Duda, inicjator nowego święta. Gośćmi Debaty Polskiego Radia 24 byli Jan Józef Kasprzyk (Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych), historyk dr Tomasz Domański (IPN), posłanka PiS Anita Czerwińska i Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata Józef Walaszczyk.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Świadkowie Holokaustu sprawiedliwi wśród narodów świata historia Polski II wojna światowa Żydzi IPN Prawo i Sprawiedliwość

Historie Sprawiedliwych. "Wchodzili do getta niosąc pomoc"

Mieli zaledwie kilka, kilkanaście lat. Nosili do kryjówek na strychu lub w piwnicy chleb, mleko, wodę. Na prośbę rodziców kłamali niemieckim żołnierzom, że idący obok nich chłopiec czy dziewczynka to ich brat lub siostra. Za to, co robili podczas II Wojny Światowej dziś nazywani są Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli Łucja Jurczak - Sprawiedliwa i Mieszko Zieliński – syn Sprawiedliwego Ryszarda Zielińskiego, reżyser filmu dokumentalnego o Polakach ratujących Żydów przed Zagładą.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Żydzi Holokaust historia Polski Świadkowie Holokaustu sprawiedliwi wśród narodów świata

Historyk o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów

24 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. – Za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Nie tylko temu, który pomagał, ale także jego bliskim – podkreślał w Polskim Radiu 24 dr Marcin Urynowicz, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata historia Polski Świadkowie Holokaustu

"Tylko w Polsce pomaganie Żydom było karane śmiercią"

Marco Patricelli jest włoskim historykiem, pisarzem i eseistą, który zajmuje się współczesną historią, szczególnie II wojną i rolą, jaką odegrali w niej Polacy. Pisał o Armii Krajowej, armii Andersa i rotmistrzu Witoldzie Pileckim. O stanie wiedzy Włochów o tych wydarzeniach w kontekście konfliktu wokół ustawy o IPN i oskarżania Polaków o współudział w Holokauście mówił w Polskim Radiu 24 Marco Patricelli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Włochy historia Polski sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa Holokaust Żydzi

"Marzec '68 powinien być powodem do dumy, a nie do wstydu"

Na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się debata „Marzec'68. Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciwko Komunizmowi” w związku z obchodami 50. rocznicy studenckich protestów, w której wzięli udział: Irena Lasota, prof. Wojciech Roszkowski, prof. Jerzy Eisler, prof. Dariusz Gawin i Mateusz Fałkowski. Debatę poprzedził wystąpieniem premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki premier kancelaria premiera Żydzi marzec 1968 sprawiedliwi wśród narodów świata