Polskie Radio
Section05
sprawiedliwi wśród narodów świata

Tadeusz Romer. Dyplomata, który ratował Żydów

Dzięki ambasadorowi RP w Japonii tysiące polskich Żydów uniknęło śmierci. Dyplomata nie tylko pomógł uchodźcom, którzy znaleźli się w Kraju Kwitnącej Wiśni - być może to jego czyny zainspirowały działaczy grupy berneńskiej. Tadeusz Romer zmarł 23 marca 1978 roku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Japonia dyplomacja sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa Tadeusz Romer ZSRR Żydzi Szwajcaria historia Polski

Za pomoc Żydom zapłacili życiem. Rocznica zamordowania rodziny Baranków

79 lat temu, 15 marca 1943 roku, w Siedliskach w Małopolsce Niemcy wymordowali rodzinę Baranków i czterech ukrywanych przez nich Żydów. Ofiarami zbrodni byli mężczyźni z rodziny Godfridów z Miechowa - ojciec i synowie, oraz rodzina polskich rolników: Łucja i Wincenty Barankowie, ich synowie Henryk i Tadeusz, a także teściowa Katarzyna Baranek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa Żydzi historia Polski

Maria Kotarba. "Mateczka", która ryzykowała własnym życiem, aby pomóc innym

30 grudnia 1956 roku zmarła Maria Kotarba. W czasie pobytu w niemieckim nazistowskim obozie śmierci Auschwitz ta odważna kobieta pomagała Żydówkom Lenie Mańkowskiej i Gucie Bankier. Za swoje poświęcenie w 2005 roku została uhonorowana tytułem "Sprawiedliwej wśród Narodów Świata". 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia Europy II wojna światowa Żydzi III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne sprawiedliwi wśród narodów świata Holokaust śmierć

"Sprawiedliwi wśród Narodów Świata". Trzy polskie rodziny odznaczone przez Yad Vashem

Izraelski Instytut Yad Vashem uhonorował tytułem "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" Janinę i Walentego Cynków, Mariannę i Stanisława Sarnowskich oraz ich syna Kazimierza, a także Anastazję i Stanisława Zamorskich. To kolejne polskie rodziny odznaczone za pomoc Żydom, skazanym przez Niemców na zagładę w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA Holokaust II wojna światowa Izrael Żydzi sprawiedliwi wśród narodów świata Yad Vashem

"Katastrofiści międzywojenni mieli sporo racji". Jerzy Zagórski i wizje jak z koszmarów

- Najwyraźniejszą wspólną cechą moją i moich wileńskich kolegów był katastrofizm - mówił w archiwalnym wywiadzie Jerzy Zagórski. Poeta, urodzony 13 grudnia 1907 roku, wspominał w Polskim Radiu m.in. swoje literackie początki i młodzieńcze teksty, których wizje były jak ze złego snu.
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne Jerzy Zagórski literatura poezja II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata

Ładoś wciąż bez tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Moorhouse: to decyzja polityczna, może być zmieniona

Według brytyjskiego historyka Rogera Moorhouse'a "decyzja Instytutu Yad Vashem o nieprzyznaniu Aleksandrowi Ładosiowi i Stefanowi Ryniewiczowi tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata ma charakter polityczny, ale może w przyszłości zostać zmieniona". 
Zobacz więcej na temat:  Izrael Bliski Wschód ŚWIAT sprawiedliwi wśród narodów świata historia Polski Żydzi

"Zasługują na tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". Badacze Holokaustu o liderach Grupy Ładosia

Badacze Holokaustu, profesorowie Mordecai Paldiel i Daniel Blatman podkreślają, że liderzy Grupy Ładosia powinni zostać uhonorowani medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. To jedno z najważniejszych izraelskich odznaczeń państwowych jest przyznawane osobom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej. Do tej pory Instytut Yad Vashem przyznał je jednemu członkowi Grupy - konsulowi Konstantemu Rokickiemu.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust pomoc II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata badania POLSKA społeczeństwo

Nie żyją Bronisława Rafalska i Zofia Krzyżanowska - Sprawiedliwe wśród Narodów Świata

Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że odeszły Bronisława Rafalska i Zofia Krzyżanowska. Obie podczas II wojny światowej narażały życie swoje i swoich bliskich, aby ratować przed niemiecką eksterminacją obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Zostały za to odznaczone medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Zobacz więcej na temat:  sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa Holokaust

Ocaleni z Holokaustu wnioskowali o ulice dla dwójki bohaterów w stolicy. "Usłyszeli, że nie ma miejsca"

"Niestety nie będzie ulic Aleksandra Ładosia i Konstantego Rokickiego w Warszawie. Ocaleni, którzy o to wnioskowali, usłyszeli, że nie ma miejsca" - poinformował na Twitterze ambasador RP w Turcji Jakub Kumoch. O uhonorowanie Polaków ratujących Żydów wnioskowali ocaleni z Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  sprawiedliwi wśród narodów świata miasto Izrael Holokaust Warszawa drogi POLSKA społeczeństwo

"Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". W Warszawie wręczono dyplomy i medale

Trzem polskim rodzinom wręczono odznaczenia "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Wyróżnienia za pomoc osobom narodowości żydowskiej otrzymali pośmiertnie Adolf i Janina Kiszło i ich córka Marianna z Podlasia oraz dwie rodziny z Warszawy: Tadeusz i Marianna Gnoińscy oraz Nina, Mikołaj, Justyna i Ignacy Piotrowscy.
Zobacz więcej na temat:  sprawiedliwi wśród narodów świata Żydzi II wojna światowa Izrael historie POLSKA społeczeństwo

"O zwierzętach i ludziach". Dokument o polskich Sprawiedliwych trafił do kin w USA

W ponad 760 kinach Stanów Zjednoczonych będzie od dziś pokazywany film dokumentalny o rodzinie Żabińskich ratującej Polaków i Żydów podczas II wojny światowej. "O zwierzętach i ludziach" to film "o ludziach o wielkich sercach, ludziach przyzwoitych, o bohaterach ukrytych" - wyjaśnia reżyser Łukasz Czajka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Żydzi sprawiedliwi wśród narodów świata Holokaust

Ocalała z Zagłady: mam wiele uczucia i wdzięczności dla Polski i dla Polaków, bo oni mnie uratowali

- Ja się staram, żeby moje negatywne wspomnienia za bardzo mnie nie bolały. Mam wiele uczucia i wdzięczności dla Polaków i dla Polski, bo Polacy mnie uratowali - mówi ocalała z Zagłady Halina Friedman. Od środy do czwartku wieczorem w Izraelu obchodzony jest Jom ha-Szoa, czyli Dzień Pamięci Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Holokaust HISTORIA wspomnienie Żydzi sprawiedliwi wśród narodów świata

Uratowała kilkaset dzieci z warszawskiego getta. Historia Matyldy Getter

- Niemalże wszystkie placówki prowadzone przez Rodzinę Maryi były miejscem ukrywania żydowskich dzieci w czasie II wojny światowej - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. W audycji "Polki" przypominamy postać przełożonej tego zakonu, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata Matyldy Getter, która uratowała kilkaset osób z pożogi II wojny światowej i żadnemu dziecku z warszawskiego getta nie odmówiła pomocy.
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska Magdalena Merta POLSKA Żydzi Holokaust sprawiedliwi wśród narodów świata