Polskie Radio
Section05

środowisko naturalne

Polskie Radio 24 Miejsce, gdzie rzeczy odzyskują wartość. Obieg Twórczy pokazuje jak to zrobić

- Trzeba przede wszystkim zmienić myślenie i świadomość tego, że to, co dla nas jest niepotrzebne, komuś jeszcze może się przydać. (…) Druga sprawa to zmiana wartości tych rzeczy, nadanie z powrotem tej wartości, którą ta rzecz miała - mówiła w Polskim Radiu 24 Marcelina Zjawińska, która z Markiem Rozumem wyjaśniała jak działa inicjatywa Obieg Twórczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe ekologia recycling recykling

Polskie Radio 24 Less waste zaczyna się w głowie - nie kupuj, jeśli nie musisz

- Patrzmy też na jakość, nie na ilość. Teraz jesteśmy zasypani bardzo kiepskiej jakości produktami, począwszy od jedzenia, poprzez ubrania, czy meble. Czasami warto wydać 100 czy 10 złotych więcej, kupić coś naprawdę sprawdzonego i w ten sposób po prostu też to jest "less waste", bo wtedy nie musimy wymieniać czegoś bardzo często - mowiła w Polskim Radiu 24 Monika Michalska - prowadząca profil "Pani od odpadów".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe ekologia

Polskie Radio 24 Polska w obliczu suszy. "Kluczem jest retencja"

Zmiana klimatu wpłynęła na charakter opadów w Polsce, a to oznacza nasilające się problemy z dostępnością wody. - Pada intensywnie, a później mamy długi okres suszy. To sprawia, że zbyt duża ilość wody w momencie opadów spływa po powierzchni, odpływa do rzek, następnie do morza i niewiele z niej zostaje w gruncie i w wodach podziemnych - mówił w Polskim Radiu 24 hydrolog, Michał Marcinkowski z Instytutu Ochrony Środowiska PIB.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekologia susza deszcz woda Patryk Michalski

Polskie Radio 24 Szkoła przyszłości po duńsku. Jak edukować i uczyć odporności na kryzysy?

Dania została uznana za najbardziej rezylientne państwo świata, czyli takie, które najlepiej radzi sobie z kryzysami - zarówno tymi społecznymi, jak i środowiskowymi. Kluczem do tego sukcesu jest szerokie i praktyczne podejście do edukacji, ekologii i planowania przestrzennego. O duńskim modelu edukacji mówiła w Polskim Radiu 24 Kamila Kadzidłowska ("Rodzice dla klimatu").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe ekologia Dania

Polskie Radio 24 Wakacje za darmo. Wystarczy posprzątać śmieci z plaży

- Z polskich plaż można zebrać setki ton różnorodnych odpadów. W ramach naszych działań tylko na jednym fragmencie wybrzeża potrafimy wyciągnąć kilkaset kilogramów śmieci w sezonie, więc skala problemu na długości 500 km plaż jest przerażająca - mówił w Polskim Radiu 24 Dawid Krzyżański, który wraz z Weroniką Rąk z fundacji Bałtyk 2.0 opowiadał o akcji sprzątania nadbałtyckich plaż.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe ekologia Bałtyk

Polskie Radio 24 Królowa polskich rzek. Jak chronić i dbać o Wisłę?

Jak zmiany klimatu, susze i zanieczyszczenia zagrażają ekosystemom rzecznym, oraz dlaczego - mimo rosnącej świadomości - wciąż brakuje skutecznych działań ochronnych? Między innymi o tym w audycji "Zmiana klimatu" rozmawiają Marta Hoppe i jej goście - Sylwia Molewska, prezeska Fundacji Biznes dla Klimatu i Olga Długokęcka, koordynator projektów Fundacji Biznes dla Klimatu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe ekologia Wisła rzeka

Polskie Radio 24 Żyjemy na "kredyt ekologiczny". I "zadłużamy się" coraz bardziej

Symboliczny Dzień Długu Ekologicznego w Polsce przypadł w tym roku na 3 maja. Ta data oznacza dzień, w którym wykorzystaliśmy wszystkie roczne zasoby Ziemi. Od tego momentu żyjemy kosztem przyszłości - zużywamy to, czego natura nie zdąży odnowić. Jak sprawić, by "dług ekologiczny" był mniejszy? O tym w audycji "Zmiana klimatu" rozmawiają Marta Hoppe i jej gość - Ilona Jędrasik (Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe ekologia planeta