Polskie Radio
Section05

starożytność

Historyk: "Wielką Lechię wymyślił Kadłubek"

- Skąd pomysł o jakimś spisku Kościoła wymierzonym w Wielką Lechię, skoro autorem teorii o starożytnych Lechitach jest biskup krakowski Wincenty Kadłubek. Opowieść stworzona przez kronikarza była konsekwencją rozwoju myślenia o początkach istnienia narodu, bardzo typowego dla epoki średniowiecza - mówił w rozmowie z portalem Polskiego Radia historyk prof. Paweł Żmudzki.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze 1000-lecie koronacji teorie spiskowe Bolesław Chrobry

Jak dawniej wybierano papieży? Przez dwanaście wieków Kościół nie znał konklawe

Konklawe, czyli forma wyboru papieża, polegająca na tajnym głosowaniu dokonywanym przez wąską grupę duchownych w zamkniętym na klucz pomieszczeniu, nie była znana Kościołowi przez większość jego istnienia. W ciągu pierwszych dwunastu stuleci wybór biskupa Rzymu wyglądał inaczej, a wpływ, niekiedy kluczowy, na wynik elekcji miały również osoby świeckie, w tym cesarze i królowie.
Zobacz więcej na temat:  konklawe Kościół katolicki papież papież Franciszek średniowiecze

Papież z Afryki? Kościół znał takie przypadki

Franciszek był pierwszym papieżem z Ameryki Południowej, ale nie pierwszym spoza Europy. Choć Europejczycy całkowicie zdominowali tron papieski, w pierwszych siedmiu stuleciach chrześcijaństwa prawdopodobnie jedenastu papieży do Rzymu przybyło spoza Starego Kontynentu. Poza św. Piotrem poczet ten tworzyli między innymi mieszkańcy Afryki, Syrii, poddani muzułmańskich władców, a nawet syn Judasza z Betlejem.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki kościół prawosławny Watykan papież Franciszek Konstantynopol Rzym

Spodek do remontu. Symbol Katowic czekają kontrowersyjne zmiany

Mamy w Polsce budynek, którego konstrukcję podziwiają inżynierowie z całego świata. Powstał 54 lata temu, a zaprojektowany został przez profesora Wacława Zalewskiego. To katowicki Spodek, którego pokrycie, rozpięte na stalowych linach i oparte na nowatorskim systemie słupów i lin, opisywane jest w podręcznikach do architektury na całym świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Dudzińska architektura Rzym starożytny Rzym

Starożytne wojowniczki. To one podbijały antyczny świat

Prowadziły kampanie wojenne, dowodziły na polach bitew, stawały na czele powstań, rywalizowały z mężczyznami o władzę. Świat antyczny, od Wietnamu przez Bliski Wschód po Grecję i Brytanię, znał kobiety, które walecznością i ambicją nie tylko dorównywały mężczyznom, ale często ich w tym względzie przewyższały.
Zobacz więcej na temat:  starożytna Grecja starożytny Rzym starożytny Egipt Mezopotamia dzień kobiet Kobiety