Polskie Radio
Section05

starożytność

Spodek do remontu. Symbol Katowic czekają kontrowersyjne zmiany

Mamy w Polsce budynek, którego konstrukcję podziwiają inżynierowie z całego świata. Powstał 54 lata temu, a zaprojektowany został przez profesora Wacława Zalewskiego. To katowicki Spodek, którego pokrycie, rozpięte na stalowych linach i oparte na nowatorskim systemie słupów i lin, opisywane jest w podręcznikach do architektury na całym świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Dudzińska architektura Rzym starożytny Rzym

Starożytne wojowniczki. To one podbijały antyczny świat

Prowadziły kampanie wojenne, dowodziły na polach bitew, stawały na czele powstań, rywalizowały z mężczyznami o władzę. Świat antyczny, od Wietnamu przez Bliski Wschód po Grecję i Brytanię, znał kobiety, które walecznością i ambicją nie tylko dorównywały mężczyznom, ale często ich w tym względzie przewyższały.
Zobacz więcej na temat:  starożytna Grecja starożytny Rzym starożytny Egipt Mezopotamia dzień kobiet Kobiety

Kibice, rzeź powstańców i uparta Teodora, czyli jak powstała Hagia Sophia

Hagia Sophia została wzniesiona nie tylko przez ambicję cesarza Justyniana i dzięki zdolnościom wybitnych architektów. Wpływ na powstanie tego wyjątkowego dzieła architektury chrześcijańskiej miało krwawo stłumione na stadionie powstanie mieszkańców Konstantynopola i determinacja cesarzowej Teodory, która przekonała męża, by nie uciekał przed zbuntowanym ludem z miasta.
Zobacz więcej na temat:  Konstantynopol średniowiecze Stambuł Rzym kibice zamieszki

Prawdopodobnie starożytni skazili ołowiem region Morza Egejskiego

Starożytni doprowadzili do skażenia ołowiem regionu Morza Egejskiego - sugerują badacze na łamach "Communications Earth & Environment". Z badań wynika, że zanieczyszczenie metalem mogło się zacząć około 5,2 tysięcy lat temu. Naukowcy uważają, że to najstarszy znany zapis prawdopodobnego skażenia ołowiem środowiska morskiego.
Zobacz więcej na temat:  odkrycia archeologiczne odkrycia i ciekawostki Grecja starożytna Grecja

Święty czas i święte miejsca w późnym antyku. Jak zmieniała się koncepcja pielgrzymki?

Trzech Króli to święto ustanowione na pamiątkę wydarzenia opisanego w Ewangelii św. Mateusza. Czytamy tam, że trzej mędrcy ze Wschodu udali się do Betlejem, by oddać hołd nowonarodzonemu Jezusowi. Te odwiedziny władców z dalekich krajów to właściwie pierwsza pielgrzymka do chrześcijańskiego miejsca świętego. 
Zobacz więcej na temat:  Trzech Króli Katarzyna Kobylecka Zobacz także Kościół katolicki chrześcijaństwo islam buddyzm