Polskie Radio
Section05

stopy procentowe

ANALIZA Inwestowanie w nieruchomości. Koszty materiałów budowlanych przekładają się na cenę domu

Przemysł budowlany na różnych etapach budowy domu korzysta z wielu różnych materiałów. Architekci w swych projektach muszą kierować się mi.in. ich parametrami wytrzymałościowymi. Najczęściej stosowane materiały to beton, stal, drewno, cegła i kamień. Wszystkie w ostatnim czasie zdrożały.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo nieruchomości kredyt hipoteczny

ANALIZA Inwestowanie w nieruchomości. Sprawdź, jakie są symptomy pojawienia się bańki mieszkaniowej

Znana również jako bańka na rynku nieruchomości, bańka mieszkaniowa to sytuacja, w której ceny mieszkań drastycznie rosną napędzane przez spekulację i popyt. Zaczyna się od gwałtownego wzrostu popytu na rynku, na którym podaż nieruchomości jest ograniczona. Gdy ceny zaczynają rosnąć, spekulanci wchodzą na rynek, szukając wysokich zysków. W sytuacji wzrostu popytu i ograniczonej podaży ceny rosną jeszcze bardziej. Jeśli ten trend będzie trwał, to spowoduje pęknięcie bańki mieszkaniowej i gwałtowny spadek cen w celu wyrównania niedoboru nieruchomości. Ci, którzy kupili nieruchomości podczas bańki, mogą mieć trudności ze spłatą swoich kredytów hipotecznych, nawet stanąć przed koniecznością sprzedaży domów poniżej wartości rynkowej. Czy jesteśmy na krawędzi?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo nieruchomości kredyt hipoteczny

ANALIZA Inwestowanie w nieruchomości. Czynniki wpływające na wzrost cen

Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2020 r. wyniosła ok. 4,9 bln zł w stosunku do 4,3 bln zł w 2019 r. - poinformował NBP w opublikowanym w poniedziałek raporcie. Nieruchomości mieszkaniowe odpowiadały ok. 211 proc., a komercyjne ok. 13 proc. PKB. Sprawdzamy, jakie czynniki decydują o wzroście cen nieruchomości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo nieruchomości kredyt hipoteczny

ANALIZA Inwestowanie w nieruchomości. Zalety, wady, stopy procentowe i UOKiK

UOKiK zwrócił uwagę, że pod wpływem rosnących od końca 2019 roku cen nieruchomości wiele osób rozważa kupno mieszkania na kredyt. Przestrzegł jednak, że w ciągu kilkudziesięcioletniego okresu spłaty kredytu mogą następować istotne wahania stóp procentowych, które mają wpływ na wysokość spłacanych rat kredytu, wzrosty lub spadki cen nieruchomości lub ich wartości, a także zmiany na rynku pracy, które mogą mieć wpływ na wysokość dochodów kredytobiorcy. Sprawdzamy, jakie są cechy nieruchomości jako aktywa inwestycyjnego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo nieruchomości kredyt hipoteczny

Eksperci: wobec niskich stóp procentowych pojawiają się obawy o przegrzanie gospodarki jesienią

Zgadzam się z prezesem NBP, że w przyszłym roku inflacja najpewniej zacznie spadać. Pytanie jest tylko, czy ten spadek będzie wystarczający do tego, żeby gospodarka się nie przegrzewała - mówił w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Agnieszka Durlik, ekonomistka z Krajowej Izby Gospodarczej wyraziła obawy, że utrzymywanie nadal stóp procentowych na tak niskim poziomie odbije się negatywnie nie tylko na kieszeniach Polaków, ale też na kosztach działalności firm.
Zobacz więcej na temat:  inflacja GOSPODARKA pieniądze pkb NBP

W przyszłym roku czeka nas podwyżka stóp procentowych. To efekt "normalizacji polityki pieniężnej"

Wszystko wskazuje na to, że okres rekordowo niskich stóp procentowych zaczyna zbliżać się do końca. Jak wynika z uzasadnienia projektu budżetu na przyszły rok, najważniejsza z nich - stopa referencyjna NBP,  wzrośnie do 1 proc., w 2022 r. a cykl podwyżek będzie trwał jeszcze w 2023 r. Jak napisano, to oznacza "normalizację polityki pieniężnej", która, przypomnijmy, została zaburzona skutkami koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  finanse GOSPODARKA kredyt

Eksperci: konsumpcja rośnie bo mamy na nią środki, ale z kredytami trzeba już być ostrożnym

Ze stałego trendu wzrostowego konsumpcji powinniśmy się cieszyć bo dowodzi to też zasobności kieszeni Polaków. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać, że trend ten jest czynnikiem napędzającym inflację. Gdy dochodzą do tego bardzo niskie stopy procentowe, to zachęty to zakupów, także na kredyt, rosną a z tym trzeba uważać - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute i dr Cezary Mech, ekonomista, były wiceminister finansów.
Zobacz więcej na temat:  konsument wynagrodzenia Koronawirus w Polsce finanse

Historycznie niskie stopy procentowe wymagają od klientów rozwagi. MF: potrzebna jest rzetelna informacja

Stopy procentowe od lat obniżają się kreując oczekiwania kredytobiorców. Stąd - w opinii Ministerstwa Finansów - potrzeba debaty publicznej i rzetelnej informacji skierowanej do klientów sektora bankowego. O wpływie poziomu stóp procentowych na sytuację klientów oraz całego sektora finansowego dyskutowali przedstawiciele MF, UKNF, UOKiK, BFG, GUS.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów UOKiK KNF Główny Urząd Statystyczny kredyt konsumencki finanse osobiste

Eksperci: inflację podbijają czynniki zewnętrzne, ale też rosnące opłaty i przeregulowanie gospodarki

Wpływ inflacji na gospodarkę jest bardzo duży zatem trzeba analizować przede wszystkim jej przyczyny. W Polsce, a mamy niemal najwyższą inflację w Europie, wpływają na nią zarówno czynniki zewnętrzne związane np. z cenami energii, ale też dodatkowe opłaty i wyższe podatki czy przeregulowanie gospodarki - mówili goście "Rządów Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego i Piotr Palutkiewicz  z Warsaw Enterprise Instytute.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny mieszkań pandemia ekologia Unia Europejska