Polskie Radio
Section05
popyt

Rynek motoryzacyjny z kolejnymi problemami - co nas czeka w najbliższej przyszłości?

Ostatnie lata dla rynku motoryzacyjnego nie były łaskawe. Według danych autobaza.pl liczba ofert samochodów używanych w 2021 r. spadła aż o 15% w porównaniu do przedpandemicznego 2019 r. Kryzys, który rozpoczął się wraz z pandemią, wciąż trwa. Na początku bieżącego roku przewidywano znaczącą poprawę sytuacji, jednak atak Rosji na Ukrainę drastycznie zweryfikował wcześniejsze prognozy. Jedno jest pewne - rok 2022 przyniesie szereg nowych problemów oraz idących za nimi zmian na rynku motoryzacyjnym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samochody sprzedaż ceny popyt POLSKA społeczeństwo Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio handel COVID-19 finanse radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowcow radio kierowców 24 polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ polskie radio kierowcy

Poprawia się bieżąca sprzedaż i płynność finansowa firm. Kwietniowy indeks koniunktury idzie w górę

Miesięczny Indeks Koniunktury PIE i BGK wzrósł w kwietniu wobec poprzedniego miesiąca o 6,2 pkt. do 108,6 pkt. Zdecydowały o tym poprawa płynności finansowej firm i wzrost wartości bieżącej sprzedaży. W obecnym odczycie pięć spośród siedmiu składowych indeksu znalazło się powyżej poziomu neutralnego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma przedsiębiorca przedsiębiorstwo łańcuch dostaw produkcja sprzedaż inwestycje popyt

Marże stacji benzynowych spadły do zera. Zyski przynoszą sklepy, gastronomia i usługi dodatkowe

Po I kwartale 2022 r. marże stacji benzynowych spadły w przypadku oleju napędowego nawet do zera; odczuwają to mniejsze podmioty - poinformował dyrektor ds. analiz rynku paliw Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego Krzysztof Romaniuk. Dodał, że stacje stają się coraz bardziej centrami usługowymi, na których można wygenerować przychód poza sprzedażą paliwa, pozwalający utrzymać stację.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa ceny paliw firma popyt

Liczba używanych aut sprowadzonych z zagranicy najniższa od 7 lat

- W lutym br. liczba sprowadzonych do Polski z zagranicy używanych samochodów osobowych i dostawczych była najniższa od 7 lat. Zarejestrowano 64 235 aut do 3,5 tony, co oznacza spadek o 9,9 proc. na przestrzeni roku - poinformował Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samochody sprzedaż ceny popyt POLSKA społeczeństwo Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio handel COVID-19 finanse

Raport: w 2021 r. w Polsce zarejestrowano o 4,3 proc. więcej nowych aut osobowych

W 2021 r. w Polsce zarejestrowano 446,6 tys. nowych samochodów osobowych - to o 4,3 proc. więcej niż w 2020 r. - wynika z raportu PZPM i KPMG. Wzrost rejestracji odnotowano także w przypadku aut dostawczych, ciężarowych oraz przyczep i naczep.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA motoryzacja produkcja produkcja przemysłowa przemysł pkb popyt samochody samochody elektryczne samochód Polskie Radio Polskie Radio Kierowców rynek finanse Radio kierowców POLSKA

Automarket: w 2021 r. sprzedano ponad 3 tys. aut, w 2022 r. wynik ma być jeszcze lepszy.

Platforma Automarket.pl, należąca do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, zrealizowała plany na ubiegły rok i mimo pandemii i ograniczonej podaży, sprzedała ponad trzy tysiące samochodów. W 2022 r. nie zamierza zwalniać tempa i prognozuje, że klienci zakupią w tym roku cztery tysiące oferowanych przez nią aut.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samochody sprzedaż ceny popyt POLSKA społeczeństwo Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio handel COVID-19 finanse

Wzrost cen i wysoka inflacja. Dr Waldemar Kozioł wskazał czynniki takiego stanu rzeczy

- Pierwszym, podstawowym czynnikiem jest kwestia pandemii. Drugą, ważną kwestią jest to, że pomimo tego, że plony w zeszłym roku były wyższe, to jednak wciąż spadają globalne zapasy zbóż i to powoduje presję na rynku żywności. Kolejnym, istotnym czynnikiem są ceny energii - wymieniał na antenie Polskiego Radia 24 dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW, wyjaśniając przyczyny wzrostu cen oraz wysokiej inflacji. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA inflacja ceny paliw ceny żywności popyt podaż infografika

Samochody używane droższe niż nowe. "Rzeczpospolita": w przyszłym roku ceny będą nadal rosły

Przez wyhamowanie produkcji w fabrykach samochodów używane auta zaczęły mocno drożeć. Te nie starsze niż rok kosztują w autokomisach już więcej niż ich nowe odpowiedniki - pisze piątkowa "Rzeczpospolita". Jak stwierdza gazeta, na kurczącym się rynku używanych samochodów rozkręca się cenowa gorączka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samochody sprzedaż ceny popyt POLSKA społeczeństwo