Polskie Radio
Section05
sylwester

ANALIZA Konsekwencje fajerwerkowej zabawy. Cierpią nie tylko zwierzęta, ale również powietrze

Sylwestrowej zabawie najczęściej towarzyszą fajerwerki. Piękny pokaz sztucznych ogni potrafi zrobić ogromne wrażenie i sprawia, że w nowy rok wchodzimy z przytupem. Aktywiści od wielu lat apelują jednak o rozwagę, ponieważ fajerwerki mają duży wpływ na zwierzęta, które często się płoszą. Okazuje się jednak, że nie tylko one mogą cierpieć. Pogorszeniu ulega także jakość powietrza, co potwierdzają badania Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ).
Zobacz więcej na temat:  sylwester fajerwerki powietrze środowisko POLSKA społeczeństwo infografika

Odpalili fajerwerki w Dolinie Pięciu Stawów. Są poszukiwani. Za wskazanie sprawców - nagroda

Straż Tatrzańskiego Parku Narodowego poszukuje osób, które odpaliły fajerwerki na terenie parku. Doszło do tego w noc sylwestrową w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, która jest obszarem ścisłej ochrony przyrodniczej. W pobliżu znajdują się między innymi gawry niedźwiedzi - mówi Polskiemu Radiu komendant straży Tatrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Krzeptowski Sabała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tatry góry fajerwerki sylwester Zakopane małopolskie regiony

600 pożarów związanych z fajerwerkami. Rzecznik PSP: nie wiem, dlaczego ktoś może z ręki odpalać petardę lub racę

Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski powiedział, że w Sylwestra i Nowy Rok doszło w sumie do około 600 pożarów związanych z fajerwerkami. Jak podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia, to o 300 mniej niż w ubiegłym roku.
Zobacz więcej na temat:  straż pożarna Karol Kierzkowski służby ratunkowe pomoc POLSKA służby i bezpieczeństwo sylwester Nowy Rok

WP #363. Sylwestrowe wydanie "Wieczoru płytowego" z udziałem słuchaczy

W niedzielę, w wieczór sylwestrowy, o 19.00 (a nie jak zwykle o 22.00!) zaprosiliśmy Państwa na specjalne wydanie "Wieczoru płytowego", w którym znalazły się wyjątkowe prezenty dla słuchaczy, między innymi albumy wielkich artystów - Glenna Goulda, Krystiana Zimermana, Marthy Argerich, Maurizia Polliniego, Seong-Jin Cho, Anne-Sophie Mutter, Yo-Yo Ma i Bruce'a Liu.
Zobacz więcej na temat:  sylwester Przemysław Psikuta Tomasz Szachowski Płyty albumy muzyka współczesna Dwójka

PR24 Noworoczne postanowienia. Jak skutecznie wprowadzić je w życie?

Przełom roku to często czas podejmowania decyzji o zmianach w życiu, od tych drobnych począwszy, na wielkich planach skończywszy. Jak sprawić by nasze noworoczne postanowienia miały szansę na realizację, jak je sformułować, o czym pamiętać? W Polskim Radiu 24 rozmowa z dr Beatą Rajbą, psychologiem z Uniwersytetu Dolnośląski we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Błażej Prośniewski Nowy Rok sylwester społeczeństwo

Wiesław Ochman: koncentruję się na tym, co mam zrobić, a nie na tym, co było

- Nie zastanawiam się nad czasem, on sobie po prostu płynie. Zdaję sobie sprawę z zasad fizyki i na to nie mam wpływu. Wobec tego raczej koncentruję się na tym, co mam zrobić, niż na tym, co było i minęło - mówił w sylwestrowym wydaniu "Cafe Muza" wybitny tenor Wiesław Ochman.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Ochman śpiew opera Andrzej Sułek malarstwo Dwójka sylwester KULTURA MUZYKA Leonard Bernstein

PR24 Sylwestrowe fajerwerki mogą być koszmarem. Behawiorysta: reakcje lękowe utrwalają się u zwierząt

- My doskonale wiemy, że będą fajerwerki, huki i błyski, natomiast zwierzęta nie potrafią przewidzieć tego, co się stanie, psy, koty, ptaki reagują instynktownie i bardzo gwałtownie, a u większości z nich te reakcje się utrwalają i prowadzą do tego, że reagują one lękiem lub niepokojem na wszystko, co się dzieje później - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kłosiński, behawiorysta zwierzęcy (COAPE).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Błażej Prośniewski Nowy Rok sylwester zwierzęta społeczeństwo

PR24 Pogoda na Sylwestra i Nowy Rok. Rzecznik IMGW: śnieg będzie anomalią

- Tak zmienia się klimat, mamy wyższą temperaturę przez cały rok. W sobotę na południu Polski było 12 stopni. Statystyki pokazują, że Boże Narodzenie i Sylwester są coraz cieplejsze. Pokrywa śnieżna jest na coraz mniejszym obszarze naszego kraju - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Gościem był również Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  pogoda Nowy Rok sylwester społeczeństwo zima prognoza pogody POLSKA