Polskie Radio
Section05
Teatr Narodowy w Warszawie

Jan Englert. "Amatorszczyzny nie wpuszczam do Teatru Narodowego"

"Jako dyrektor konsekwentnie powierza reżyserię młodym twórcom, dba o reprezentatywność repertuaru, w którym dramaturgia współczesna spotyka się z dawną i najdawniejszą, ale przede wszystkim o najwyższą jakość artystyczną spektakli" – pisze o Janie Englercie historyk teatru prof. Barbara Osterloff na portalu Encyklopedia Teatru Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert kino film polski Gustaw Holoubek HISTORIA historia Polski

Jan Kobuszewski. Zmarnowany talent "polskiego Charliego Chaplina"

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów i komików nie miał łatwego startu. Jan Kobuszewski dwa razy zdawał do szkoły aktorskiej, bo za pierwszym razem nie został przyjęty. Miał na swoim na koncie role w ponad 30 filmach i prawie 60 lat pracy zawodowej. Dziś wspominamy 90. rocznicę urodzin tego znakomitego aktora.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kobuszewski kabaret aktor film polski serial Teatr Polskiego Radia Maciej Zembaty Jacek Janczarski

Ewa Konstancja Bułhak: aktorowi zależy na tym, aby widzowie wynieśli coś z każdej sztuki

W audycji "W antrakcie" mogliśmy m.in. posłuchać wywiadu z aktorką teatralną, filmową i telewizyjną, a także dubbingową i radiową, Ewą Konstancją Bułhak. Nasza gościni opowiedziała o swoich ostatnich aktywnościach. Aktorka opowiadała między innym o swoim występie w sztuce teatralnej "Król Lear" wystawianej na deskach Teatru Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Konstancja Bułhak Trójka Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz TEATR Teatr Polskiego Radia Teatr Komedia w Warszawie KULTURA

"Król Lear" na deskach Teatru Narodowego. Jan Englert wraca do roli po 26 latach

Tragedia "Król Lear" Williama Shakespeare’a uchodzi za jedno ze szczytowych osiągnięć europejskiego teatru. Sztuka będzie od najbliższej niedzieli wystawiana w Teatrze Narodowym w Warszawie. O premierze "Króla Leara" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w "Kulturalnej Jedynce" mówił Jan Englert, odtwórca tytułowej roli. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Jan Englert William Szekspir spektakl premiera

"Małżeństwo z kalendarza" Franciszka Bohomolca - walka fraka z kontuszem

- Bohomolec miał już pewne doświadczenie, bo pisał dla Collegium Nobilium, czyli teatru prowadzonego przez pijarów w Warszawie. Były to bardzo udane sztuki. Zainspirowany przez Stanisława Augusta napisał opartą na prostym pomyśle komedię "Małżeństwo z kalendarza" - mówił Rafał Węgrzyniak w pierwszej po wakacyjnej przerwie audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski."
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dramat Franciszek Bohomolec Małgorzata Szymankiewicz komedia Stanisław August Poniatowski TEATR Zbigniew Raszewski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego

Aleksandra Majdzińska laureatką Nagrody im. Marka Nowakowskiego. "Moja proza jest realistyczna"

Pisarka i tłumaczka Aleksandra Majdzińska została laureatką tegorocznej Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. Uroczystość odbyła się w niedzielę (14.05) w Bibliotece Narodowej w Warszawie. - Jestem realistką, moja proza jest realistyczna - podkreśla pisarka w rozmowie z Martyną Podolską w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska literatura Marek Nowakowski Wolfgang Amadeusz Mozart

"Tu każdy widzi mój głos inaczej". Ewa Konstancja Bułhak o pracy w Teatrze Polskiego Radia

- Pracę w radiu kocham dzięki temu, że to moje istnienie po drugiej stronie zupełnie inaczej jest odbierane w każdej z głów słuchaczy, to jest fantastyczne - mówi Ewa Konstancja Bułhak o pracy w Teatrze Polskiego Radia. Z aktorką spotykamy się w Programie 1 Polskiego Radia również z okazji premiery spektaklu muzycznego "Alicji Kraina Czarów" w Teatrze Narodowym w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Ewa Konstancja Bułhak Martyna Podolska aktorstwo słuchowisko Teatr Polskiego Radia KULTURA