Polskie Radio
Section05
Tomasz Sajewicz

Trudne relacje Seulu z Tokio. Kością niezgody kwestie historyczne. Czy dojdzie do pojednania?

Odszkodowania dla Koreańczyków za pracę przymusową podczas japońskiej okupacji Półwyspu Koreańskiego to jedna z kwestii, która po dziś dzień kładzie się cieniem na relacjach Seulu i Tokio. Część mieszkańców Korei oczekuje, że japoński rząd weźmie na siebie ciężar odszkodowań oraz ponownie przeprosi za zbrodnie popełniane przez Japończyków w Korei. Temat powraca podczas pierwszej od 12 lat wizyty premiera Japonii w stolicy Korei Południowej. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz.
Zobacz więcej na temat:  polityka Azja Korea Południowa ŚWIAT Japonia Tomasz Sajewicz

Państwo Środka. Dlaczego Chiny tak nas intrygują i zaskakują?

Intrygujące, nowoczesne, a może zaskakujące, irytujące i niezrozumiałe dla Europejczyków mocarstwo? Jakie są naprawdę Chiny? - To kraj ogromnych kontrastów, który liczy 1,4 mld ludzi - mówi w "Czterech porach roku" Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Azji. Z jednej strony Państwo Środka to ogromne wieżowce w miastach, a z drugiej strony - niepokazywane światu małe wioski.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski podróże Chiny Tomasz Sajewicz

Chiny kontynuują "ćwiczenia bojowe". Statki i kilkadziesiąt samolotów wokół Tajwanu

Pekin kontynuuje "ćwiczenia bojowe" wokół Tajwanu - podają chińskie państwowe media. Tymczasem w poniedziałek oficjalnie zakończono trzydniowe manewry wojskowe chińskiej armii wokół Tajwanu, które były odpowiedzią Pekinu na spotkanie tajwańskiej prezydent ze spikerem amerykańskiej Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny Tajwan Tomasz Sajewicz

Chiny stają w obronie TikToka. "USA nadużywają koncepcji bezpieczeństwa narodowego"

Chiny bronią jednej z najpopularniejszych aplikacji na świecie, której właścicielem jest jeden z chińskich koncernów. Chodzi o aplikację TikTok, wobec której wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa korzystania z niej zgłaszają m.in. USA czy Komisja Europejska. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny TikTok USA media społecznościowe cyberzagrożenia cyberbezpieczeństwo Tomasz Sajewicz

Szczyt G20 i ważne rozmowy przywódców. Xi Jinpig spotka się na Bali z prezydentami USA i Australii

Indonezyjska wyspa Bali, gdzie już we wtorek rozpocznie się szczyt G20, to również miejsce spotkań bilateralnych przywódcy Chin z głowami państw pozostającymi w nie najlepszych relacjach z Chińską Republiką Ludową. Dziś dojdzie do spotkania Xi Jinpinga z prezydentem USA, a we wtorek - z premierem Australii. O spotkanie bilateralne z chińskim przywódcą zabiega też premier Japonii - poinformowały tamtejsze media.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT G20 Chiny Xi Jinping Tomasz Sajewicz infografika

Tomasz Sajewicz: o Chinach trzeba wiedzieć więcej [ZOBACZ WIDEO]

- Warunki pracy korespondentów w Pekinie z roku na rok się pogarszają, dziennikarze są wyrzucani przez chińskie władze. Można opowiadać godzinami, jak trudno jest zdobyć wywiad na przykład profesora akredytowanego przez Chińską Akademię Nauk - mówił w rozmowie z Robertem Mazurkiem korespondent Polskiego Radia w Pekinie Tomasz Sajewicz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Tomasz Sajewicz Robert Mazurek Chiny Pekin komunizm

Reakcja na ruch Rosji wpłynie na los Tajwanu? Sajewicz: będzie sygnałem dla Chin

- Nie można ukrywać, że dla Xi Jinpinga marzeniem jest tzw. pokojowe zjednoczenie z Tajwanem, które będzie de facto oznaczało aneks Tajwanu - powiedział w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia w Pekinie Tomasz Sajewicz. Jego zdaniem reakcja świata Zachodu na decyzję Rosji wobec Ukrainy "będzie sygnałem na przyszłość dla władz w Pekinie".
Zobacz więcej na temat:  serwis wschodni Rosja Ukraina Władimir Putin infografika Tadeusz Płużański Tomasz Sajewicz ŚWIAT Azja Azja Wschodnia Chiny Tajwan

TYLKO U NAS Igrzyska w Pekinie, zderzenie wyobrażeń o pandemii

Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie doszło do brutalnego zderzenia dwóch światów. Rzeczywistości, w której w dwa lata od początku pandemii COVID-19 (pomimo szczepień i restrykcji sanitarnych) część z nas stara się funkcjonować, i świata, który przed koronawirusem odgrodził się szczelnym kordonem. Dziś na igrzyskach ten kordon to metalowe barierki wokół olimpijskich "stref zamkniętych", które są jak wyspy w chińskim świecie "zera tolerancji" wobec COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Sajewicz igrzyska olimpijskie Pekin 2022 koronawirus Azja ŚWIAT pandemia COVID-19 Chiny

Polityczne rozmowy i sportowe emocje. Prezydent zakończył wizytę w Chinach

Prezydent Andrzej Duda zakończył trzydniową wizytę w Chińskiej Republice Ludowej, gdzie uczestniczył w ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Spotkał się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Chiny zadeklarowały chęć zacieśnienia współpracy gospodarczej z Polską, m.in. przy tworzeniu centrum logistycznego w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Pekin Azja Tomasz Sajewicz prezydent Andrzej Duda