Polskie Radio
Section05
tramwaj

O krok od tragedii w Chorzowie. Z telefonem w ręku i słuchawkami w uszach weszła wprost przed tramwaj [WIDEO]

Śląscy policjanci opublikowali nagranie z monitoringu na którym bardzo dobrze widać moment potrącenia. 32-letnia kobieta trzyma telefon w ręku, a do tego w uszach ma słuchawki. Nie widzi, ani nie słyszy nadjeżdżającego tramwaju. Policjanci podkreślają, że cudem uniknęła śmierci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo tramwaj regiony Chorzów śląskie policja wypadek

Radny PiS o strefie "Tempo30" na Białołęce: niepotrzebna, i tak stoimy w korkach przez nieudolne remonty

Radny PiS Wiktor Klimiuk powiedział w poniedziałek, że "na Zielonej Białołęce prezydent Trzaskowski nie musi wprowadzać strefy»Tempo30«". - W dzielnicy samochody i tak poruszają z prędkością kilku kilometrów na godzinę. Wszędzie mamy korki - wskazał radny odnosząc się do sytuacji komunikacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Warszawa tramwaj mazowieckie społeczeństwo regiony remont korki

Katowice: 25-latek ukradł tramwaj i udawał motorniczego. Najbliższe miesiące spędzi w areszcie

Sąd Rejonowy w Chorzowie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla 25-latka, który ukradł pojazd Tramwajów Śląskich. Usłyszał on zarzuty sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa w ruchu lądowym, a także krótkotrwałego użycia cudzego pojazdu mechanicznego. Zatrzymany tłumaczył, że jest synem motorniczego i też chciał poprowadzić tramwaj.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Śląsk tramwaj porwanie policja Katowice

Święto Zmarłych w Warszawie: 22 cmentarne linie autobusowe i 3 linie tramwajowe

- We wtorek 1 listopada wyjadą dodatkowe 22 cmentarne linie autobusowe i 3 linie tramwajowe. Będą również wzmocnione linie regularne pozwalające na bezpieczne przemieszczanie się między cmentarzami - powiedziała dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Katarzyna Strzegowska.
Zobacz więcej na temat:  komunikacja miejska Warszawa autobus metro tramwaj POLSKA regiony mazowieckie Wszystkich Świętych korki kierowca kierowcy samochody samochód

Poczuj się jak motorniczy… w Europejskim Dniu bez Samochodu

Nieprzewidziane zdarzenia drogowe, zmieniające się warunki atmosferyczne czy wtargnięcia pieszych pod nadjeżdżający pojazd – praca motorniczego, mimo prowadzenia tramwaju po torze, wcale nie jest tak prosta, jak się wydaje. Wszyscy chętni mają szansę przekonać się o tym w Krakowie. Z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu Politechnika Krakowska zaprasza na przejażdżkę unikatowym symulatorem. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka tramwaj transport publiczny transport miejski Kraków inżynieria społeczna Piotr Firan

Bezpieczna podróż tramwajem. "Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad"

- W komunikacji miejskiej zasadniczo czujemy się bezpiecznie, ale trzymać się poręczy zawsze musimy. Pamiętajmy, że tramwaj ma długą drogę hamowania i nie zatrzyma się w miejscu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Człapiński, prezes Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie i motorniczy. Jak powinniśmy zachowywać się podróżując tramwajem?
Zobacz więcej na temat:  kierowcy komunikacja miejska tramwaj Patryk Kuniszewicz Izabela Kostyszyn

Zderzenie dwóch tramwajów w Łodzi. Są pierwsze ustalenia ws. przyczyn wypadku

- Jak ustalili pracujący na miejscu zdarzenia funkcjonariusze, jadący w kierunku dzielnicy Widzew 49-letni motorniczy tramwaju linii 14 w niewyjaśnionych okolicznościach uderzył w tył poprzedzającego go tramwaju linii 10 (...). Obaj motorniczy byli trzeźwi - przekazała mł. asp. Jadwiga Czyż z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Do wypadku doszło w czwartek. Poszkodowane zostały 32 osoby.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Łódź wypadek tramwaj regiony łódzkie

Jak kierowcy zawodowi powinni doskonalić swoje umiejętności?

Od 2016 roku w drugim tygodniu maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kierowców Zawodowych. Dotyczy on nie tylko najczęściej kojarzonych z tym zawodem kierowców ciężarówek, ale także kierujących autobusami, busami oraz taksówkarzy czy kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Jak kierowcy zawodowi powinni doskonalić swoje umiejętności?
Zobacz więcej na temat:  kierowcy transport samochody autobus tramwaj Patryk Kuniszewicz społeczeństwo

"Deskorolka" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

W Polsce jest wiele osób, które kochają stare autobusy i tramwaje. Mają masę zdjęć i zawsze szukają okazji, aby przejechać się zabytkowym pojazdem. Wiedzą wszystko o detalach technicznych, historii, ale też pamiętają o ludziach, dla których miejska komunikacja i jej historia była wielką pasją, którą dzielili się z innymi.
Zobacz więcej na temat:  reportaż tramwaj autobus zabytki Urszula Żółtowska-Tomaszewska