Polskie Radio
Section05
Trójka Ukraina

Polsko-ukraińskie stosunki w kontekście wizyty prezydenta Zełenskiego w Warszawie

Jak wyglądają relacje między Polską a Ukrainą? Jak problemy wymagają załatwienia w obecnej sytuacji i w przyszłości? Jakie znaczenie ma podpisanie traktatu o relacjach między oboma krajami, tych historycznych i tych gospodarczych? Jakiego wsparcia militarnego udzielamy naszym sąsiadom w wojnie z Rosją oraz jak będzie wyglądał udział Polski w powojennej odbudowie Ukrainy? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w Klubie Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójka Ukraina Wołodymyr Zełenski Ukraina Andrzej Duda Klub Trójki Piotr Semka

Burzliwe dzieje Ukrainy. Lata walki o tożsamość narodową

Dlaczego duża część elit ruskich odnalazła się w Rzeczypospolitej Obojga Narodów a elity ruskie, do których nawiązuje Ukraina, nie uzyskały tego statusu? Czy fenomen kozaczyzny był zjawiskiem etnicznym, czy społecznym? Jaką rolę odegrała bariera religijna między katolicyzmem a prawosławiem we wzajemnych relacjach?  - Gościem "Klubu Trójki" był profesor Bohdan Cywiński, badacz kultur politycznych Europy Środkowo- Wschodniej. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Semka Trójka Klub Trójki Trójka Ukraina

"Czy to się śni?" Reportaż o wojnie we śnie i na jawie [POSŁUCHAJ]

– Byłam już w Polsce. Przyjechałam do znajomych na tydzień. 24 lutego Ukraina została zaatakowana i wszyscy przeżyli szok. Dzień przed tym miałam sen. Widziałam dużą babę o okropnym spojrzeniu i strasznych oczach. Była ubrana w szarą koszulę, a od pasa miała taką czerwoną szmatę, w kolorze krwi. Następnego ranka Rosja zbombardowała Charków. Ludzie byli nieprzygotowani. Niektórzy myśleli, że to jakieś fajerwerki – mówi Ukrainka, jedna z rozmówczyń Jakuba Tarki. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka pr poleca Jakub Tarka uchodźcy wojna na Ukrainie Trójka Ukraina

Oblicza rosyjskiej ideologii państwowej w książce Piotra Skwiecińskiego

Piotr Skwieciński, do niedawna szef Instytutu Polskiego w Moskwie, wydał książkę zatytułowaną "O ideologii rosyjskiego szowinizmu, którą przyjęła ekipa Władimira Putina". Autor analizuje w niej korzenie tego nowego oblicza rosyjskiej ideologii państwowej i wskazuje na jej źródła zarówno w ideologii wielkorosyjskiej z czasów caratu, jak i ideologii państwa Lenina i Stalina. Na czym polega ta ideologia? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rosja Trójka Ukraina wojna na Ukrainie

"Wymazać naród": Rosja prowadzi ludobójstwo kulturowe

Film "Wymazać naród" ("Erase the Nation") w reżyserii Tomasza Grzywaczewskiego to wstrząsający dokument pokazujący zniszczenia dziedzictwa kulturowego Ukrainy dokonane przez wojska Federacji Rosyjskiej od 24 lutego 2022 r. W produkcji pokazano celowe zniszczenia ukraińskich zabytków: od Lwowa, poprzez Czernichów, Iwanków, Kijów, Charków, aż po Izium i Bohorodyczne na wschodzie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wojna na Ukrainie kino film dokumentalny zabytki Narodowy Instytut Dziedzictwa pomoc Trójka Ukraina Trójka

Zaangażowanie, które nie słabnie. Reportaż "Mam punkcik tam na górze" [POSŁUCHAJ]

Od początku wojny w Ukrainie jeżdżą średnio co trzy tygodnie z pomocą dla uchodźców. To między innymi przedsiębiorcy z Wielkopolski, fundacje, osoby prywatne. Dziwią się, widząc zaskoczenie u innych osób, zdziwionych czasem prywatnym i energią, jakie poświęcają temu wolontariatowi. Zachęcamy do wysłuchania reportażu "Mam punkcik tam na górze".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Adam Bogoryja-Zakrzewski Trójka Ukraina wojna na Ukrainie pomoc pr poleca

Świadkowie rosyjskich zbrodni. Reportaż "Płacz Ukrainki" [POSŁUCHAJ]

– Często natykałem się na zabitych. 24 [lutego - przyp. red] rozpoczęła się wojna, a 27 są moje urodziny. Odwołałem gości, bo uznałem, że przyjadą do mnie i mogą już nie móc wrócić do domu. To wtedy obok garaży zobaczyłem pojedyncze krzyże, niewielkie mogiły, a na jednej z nich rejestrację samochodu. Człowiek zginął, bo ostrzelano jego auto. Nie miał dokumentów, więc położyli tablicę, żeby można go było jakoś zidentyfikować – wspomina Wołodymyr Koskin. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Maciej Jastrzębski Trójka wojna na Ukrainie Trójka Ukraina

Kiedy nie ma już dokąd wracać. Reportaż "Nowe życie" [POSŁUCHAJ]

Centrum Pomocy Puławska na Mokotowie to miejsce, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymywali codziennie pomoc i wsparcie. Mogli liczyć na pomoc rzeczową, żywność, ubrania, środki czystości, kosmetyki, pampersy. Wolontariusze zbierali je i przekazywali potrzebującym. Z czasem okazało się, że potrzebna jest pomoc długofalowa, zaczęto też organizować i prowadzić lekcje języka polskiego dla uchodźców. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Nowe życie".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka Joanna Bogusławska Trójka Ukraina

Andrzej Łomanowski: nasz podstawowy problem to pytanie, "co siedzi w głowie Putina?"

Aneksja czterech regionów republiki Ukrainy, ogłoszona przez Władimira Putina, przyjęta została jako chęć eskalacji wojny i przekreślenie szans na rychłe rozmowy pokojowe. Jaki jest sposób myślenia rosyjskiego przywódcy, czy chce on nastraszyć Zachód? Czy zagraża mu spisek na szczytach władzy, czy raczej generalicja będzie mu posłuszna? Czy społeczeństwo wytrzyma trudy związane z sankcjami i powszechną mobilizacją?
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki aneksja Władimir Putin Piotr Semka Ukraina wojna na Ukrainie Trójka Ukraina