Polskie Radio
Section05
węgiel

Świat chce odejść od energetyki węglowej w ciągu kilkudziesięciu lat. Jest deklaracja 40 państw, w tym Polski

Ponad 40 krajów, w tym Polska, zobowiązało się w czasie trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 do odejścia od węgla - ogłosił rząd Wielkiej Brytanii. Proces nie będzie jednak szybki – jest rozłożony na kilkadziesiąt lat. Trzeba pamiętać, że obecnie ponad jedna trzecia energii pochodzi z węgla.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ochrona przyrody ochrona środowiska klimat węgiel

TYLKO U NAS "Hipokryzja, którą powinno się piętnować". Wiech o działaniach Niemiec ws. klimatu

- Dla mnie rażącym przykładem klimatycznej hipokryzji są działania Niemiec, które wyłączają elektrownie jądrowe (a one są bezemisyjne) i zastępują je m.in. gazem. To jest ta hipokryzja, którą powinno się piętnować, która powinna być na celowniku - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech (ekspert ds. energetyki, portal Defence24.pl). Zdaniem Daniela Czyżewskiego (analityk portalu Energetyka24.com) "każde państwo wedle własnych możliwości powinno starać się redukować emisje".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa energia odnawialna węgiel atom bezpieczeństwo energetyczne Niemcy odnawialne źródła energii klimat środowisko ochrona środowiska Jakub Wiech TYLKO U NAS NASZ WYWIAD infografika Europa ŚWIAT

"Zwiększono limity emisji CO2, sytuacja gospodarcza się poprawia". Ekspert OSW o Chinach

- Obecnie sytuacja gospodarcza się poprawia, bo zwiększono limity emisji, zniesiono ograniczenia w wydobyciu węgla i otwarto na nowo niektóre bloki węglowe. Ale to nie zmienia faktu, że Chiny mają duży problem. Bo tak naprawdę ich gospodarka stoi na produkcji energii z węgla - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Chiny energetyka węgiel

"Środki na transformację powinny być duże i dystrybuowane sprawiedliwe". Marszałkowski o szczycie COP26 w Glasgow

- Trzeba pamiętać, że w tym szczycie uczestniczy ponad 120 liderów państw świata. Świat jest zróżnicowany, jeżeli chodzi o kwestie energetyczne. Są państwa bardzo zależne od węgla, tak jak Polska, gdzie 70 proc. energii elektrycznej jest generowana ze źródeł węglowych - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski, publicysta i analityk poklatu biznesAlert. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki klimat środowisko dyplomacja energia węgiel ŚWIAT Europa

Premier: mieliśmy rację, przestrzegając przed Nord Stream 2

- Dzisiaj Gazociąg Jamalski mógłby już służyć do przesyłu gazu na zachód Europy. Dlaczego nie służy? Dlatego, że Rosja wykorzystuje gazociągi jako element szantażu, nacisku i dyktatu cenowego. Doświadczamy tego w całej Europie Zachodniej i całej Unii Europejskiej - powiedział w Glasgow premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki klimat środowisko dyplomacja energia węgiel ŚWIAT Europa Nord Stream 2

Konferencja COP26. Wiceminister klimatu: przed Polską bardzo ambitne cele

- Przed Polską stoją zdecydowanie większe wyzwania niż przed innymi krajami, gdzie energetyka jest już w znacznej części bezemisyjna, ponieważ pochodzi z atomu lub źródeł odnawialnych. W naszym przypadku ta droga będzie dłuższa niż innych państw członkowskich, ale uzgodniliśmy, że będziemy do tych celów dążyć wspólnie - mówił w Polskim Radu 24 Adam Guibourge-Czetwertyński, wiceminister klimatu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 odnawialne źródła energii węgiel energetyka wodór społeczeństwo bezpieczeństwo energetyczne elektrownia atomowa

Współpraca Polski i Francji. "Die Welt": nowa oś jądrowa spycha Niemcy na margines

Polska, kraj węglowy, chce korzystać z energii jądrowej, aby zrealizować cele klimatyczne, a Francja chce podpisać kontrakt wart miliardy euro - zauważa dziennik "Die Welt", dodając, że nowa oś jądrowa może wywrócić do góry nogami politykę klimatyczną UE, a wtedy Niemcy zostaną same ze swoją transformacją energetyczną.
Zobacz więcej na temat:  energia atomowa ŚWIAT Francja Niemcy POLSKA węgiel Unia Europejska

Eksperci: spór o transformację energetyczną dopiero przed nami

Jesteśmy na początku sporu o to, jak będzie wyglądała ścieżka transformacji energetycznej w Polsce i Europie. Dzisiejszy spór o Turów to tylko wątek tej debaty i dyskutować trzeba raczej o tym, czy przyszłością jest gaz, atom, inne źródła, i jak odbiorcy prądu mają poradzić sobie ze wzrostem jego cen - mówili goście audycji "Rządy pieniądza" w Polskim Radiu 24 - dr Adam Czerniak z SGH i Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  węgiel energetyka GOSPODARKA energia odnawialna energia atomowa energia

"Kopalnia to nie tylko dziura w ziemi, jej zamknięcie liczy się w latach". Dr Protasowicki o Turowie

- W momencie natychmiastowego wstrzymania wydobycia w kopalni Turów na dnie wykopu zacznie zbierać się woda, może on się zapaść - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego, dr Igor Protasowicki z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 kopalnia Turów węgiel górnictwo bezpieczeństwo energetyczne rząd Mateusza Morawieckiego Czechy Europejski Trybunał Sprawiedliwości

"Czesi nie dążyli do porozumienia". Poseł PiS o negocjacjach ws. Turowa

- Wszelkie negocjacje są możliwe tylko wtedy, gdy druga strona jest skłonna do porozumienia, w przypadku Czech i sprawy Turowa ewidentnie chodziło o coś innego niż kompromis - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Gawron z PiS. Gościem audycji była też Joanna Senyszyn z Lewicy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Czechy kopalnia Turów rząd Mateusza Morawieckiego węgiel Trybunał Sprawiedliwości UE Europejski Trybunał Sprawiedliwości

Prof. Krystyna Bobińska: zamknięcie Kopalni Turów miałoby wpływ na interes publiczny

- TSUE tylko raz konfrontowało się z propozycją zamknięcia źródeł energii, to było w Belgii. Chodziło o elektrownie atomowe, ale w ogóle nie rozpatrzono możliwości zamknięcia właśnie ze względu na interes publiczny - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 prof. Krystyna Bobińska (ekspert ds. energetyki, Instytut Sobieskiego). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kopalnia Turów energetyka Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE klimat węgiel

TYLKO U NAS "Solidarność" protestuje ws. Turowa. Tyszkiewicz: pochopna decyzja TSUE może przekreślić cały region

- To oburzające, że jedna taka pochopna decyzja mogłaby przekreślić cały region. TSUE podjął decyzję bez zbadania całej sprawy, a tylko po wysłuchaniu jednej strony. Jeżeli ta decyzja weszłaby w życie, to doprowadzi do tragedii społecznej - powiedział dla portalu PolskieRadio24.pl Bogumił Tyszkiewicz, przewodniczący Niezależnego Związku Zawodowego Górników KWB Turów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kopalnia Turów energetyka węgiel Trybunał Sprawiedliwości UE protest Solidarność