Polskie Radio
Section05
węgiel

"Bez was nie mogłaby funkcjonować polska gospodarka". Prezydent i premier składają życzenia z okazji Barbórki

"W imieniu Rzeczypospolitej, w imieniu Rodaków, wyrażam Państwu wielki szacunek i dziękuję za trudną i ogromnie potrzebną pracę, bez której nie mogłaby funkcjonować polska gospodarka i nie byłoby możliwe spokojne, bezpieczne życie Polaków" - napisał prezydent, składając górnikom życzenia z okazji, przypadającej dzisiaj, Barbórki.
Zobacz więcej na temat:  Barbórka 2021 Andrzej Duda Mateusz Morawiecki górnictwo węgiel praca święta POLSKA społeczeństwo

Marcin Roszkowski: UE pomoże Polsce w transformacji energetycznej tylko wtedy gdy ostatecznie rozstaniemy się węglem

Plan transformacji górnictwa, który będzie przedstawiony w Brukseli na początku 2022 roku, jako wniosek notyfikacyjny ma duże szanse powodzenia, bo zadeklarowaliśmy w umowie społecznej z górnikami wycofanie wydobycia węgla do roku 2049 - powiedział Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska Grupa Górnicza Unia Europejska węgiel energetyka górnicy

Reportaż "Tu, na Śląsku". Historia górniczej rodziny [POSŁUCHAJ]

Kiedyś w dziewięciu na dziesięć śląskich domów mieszkali górnicy i ich rodziny. Dziś, gdy Polska odchodzi od węgla na rzecz ekologicznych, odnawialnych źródeł energii, zawód górnika odchodzi w zapomnienie. Z okazji zbliżającej się Barbórki, nazywanej także Dniem Górnika, przedstawiliśmy w Trójce reportaż Katarzyny Błaszczyk "Tu, na Śląsku". To historia rodziny państwa Chorobów, w której trzy pokolenia mężczyzn trudnili się górnictwem w kopalniach na Śląsku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Katarzyna Błaszczyk społeczeństwo węgiel górnictwo górnicy śląskie Śląsk rodzina emigracja zarobkowa

Rośnie zapotrzebowanie na węgiel. ARP: w październiku sprzedaż wyższa od wydobycia

W październiku, podobnie jak miesiąc wcześniej, polskie kopalnie sprzedały ponad pół miliona ton węgla więcej, niż w tym czasie wyprodukowały, zmniejszając tym samym stan zapasów na zwałach - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu. W ciągu 10 miesięcy tego roku zarówno krajowa produkcja, jak i sprzedaż węgla były wyższe niż przed rokiem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel sprzedaż zapasy

Bezpłatne uprawnienia do emisji CO2. Minister klimatu: ich wycofanie może osłabić gospodarkę

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że proponowane przez Komisję Europejską rozwiązanie, zmierzające do stopniowego wycofywania bezpłatnych uprawnień do emisji, może osłabić konkurencyjność europejskiego przemysłu, jak również wpłynąć negatywnie na gospodarki państw członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  ministerstwo klimatu GOSPODARKA klimat Unia Europejska środowisko węgiel

Polska Grupa Górnicza odchodzi od węgla zgodnie z planem. Tomasz Rogala: PGG nie zbankrutuje

- Polska Grupa Górnicza nie zbankrutuje - zapewnił jej prezes Tomasz Rogala. Podkreślił, że firma skutecznie rozwiązuje problem obsługi zobowiązań. Według niego istnieją instrumenty pomocowe, możliwe do zastosowania w okresie przejściowym, zanim KE notyfikuje program dla górnictwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Polska Grupa Górnicza węgiel Komisja Europejska górnictwo

Czechy nie przyjęły polskiej propozycji umowy ws. Turowa. "Musi zostać omówiona przez nowy rząd w Pradze"

Strona czeska nie przyjęła złożonej przez Polskę propozycji umowy w sprawie kopalni Turów. Projekt porozumienia ma być konsultowany z przedstawicielami tworzącego się w Czechach nowego rządu. Polsko-czeskie negocjacje dotyczące dalszego funkcjonowania kopalni trwają od czerwca.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy kopalnia Turów energetyka węgiel Trybunał Sprawiedliwości UE

Eksperci: przy obecnym kryzysie gazowym wszelkie pomysły zamykania kopalni Turów są nierealne

Teraz w sezonie grzewczych, przy problemach z dostawami gazu nie jest możliwe nawet rozważanie o zamknięciu kopalni Turów, niezależnie od efektu dzisiejszych rozmów polskiej i czeskiej delegacji w Pradze. To wszystko jednak nie oznacza, że nie zrealizujemy transformacji energetycznej - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Paweł Pelc, radca prawny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wodór OZE atom dwutlenek węgla węgiel