Polskie Radio
Section05
węgiel

ANALIZA Przyszłość energetyki to atom i OZE. Wnioski dla Polski z energetycznych wyzwań Francji i Niemiec

Stabilność dostaw energii wymaga uzupełnienia OZE przez sterowalne źródła. Tutaj jednak kryje się podstawowy dylemat polityki energetycznej i źródło sporów pomiędzy państwami. Na które źródła postawić? Gaz ziemny, wodór, atom, magazyny bateryjne, czy jeszcze coś innego, np. wspomagana geotermia? Najwięcej kontrowersji budzi atom.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE atom energetyka węgiel prąd

W wielu miejscach na świecie szaleją pożary. Rośnie emisja CO2 do atmosfery

Według opublikowanych w piątek rządowych prognoz rekordowe pożary lasów w Kanadzie mogą potencjalnie rozszerzać się jeszcze przez kilka tygodni, we wrześniu ich intensywność zacznie się zmniejszać. Palące się kanadyjskie lasy odpowiadają za 25 proc. wzrost emisji dwutlenku węgla na świecie w bieżącym roku.
Zobacz więcej na temat:  węgiel społeczeństwo GOSPODARKA Unia Europejska ŚWIAT pożar

Aktywa węglowe PGE, Energi i Tauronu trafią do NABE. Spółki mają oficjalne zgody korporacyjne

Spółki energetyczne - PGE, Energa i Tauron - poinformowały w komunikatach giełdowych o uzyskaniu zgód korporacyjnych na sprzedaż aktywów węglowych do NABE. Do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, tworzonej na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, trafić mają węglowe aktywa wytwórcze kontrolowanych przez państwo spółek energetycznych oraz kopalnie węgla brunatnego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka węgiel Tauron PGE Energa Enea

Ubóstwo energetyczne w UE. Sprawdziliśmy, jak kraje wspólnoty poradziły sobie z drogimi surowcami

W 2022 r. odsetek obywateli UE deklarujących, że nie są w stanie dostatecznie ogrzać mieszkania, wzrósł z 6,9 proc. na 9,3 proc. Blisko co dziesiąte gospodarstwo w UE wskazywało w 2022 r. na trudności w ogrzewaniu, a 6,9 proc. z przyczyn finansowych zalegało z płaceniem rachunków za media (woda, gaz, ciepło, energia elektryczna) w terminie (wzrost o 0,5 pkt. proc. r/r).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA węgiel społeczeństwo GOSPODARKA Unia Europejska energetyka

Węgiel dla gospodarstw domowych. Wiceminister Rabenda: ceny są stabilne, a dostępność duża

- Na rynku węgla dla gospodarstw domowych ceny się stabilizują, a dostępność paliwa jest dość duża - powiedział wiceminister aktywów Karol Rabenda. Jak zaznaczył, dziś nie ma planów powrotu do importu węgla przez państwowe spółki i dystrybucji przez samorządy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel bezpieczeństwo energetyczne społeczeństwo POLSKA Karol Rabenda Ministerstwo Aktywów Państwowych

Niemcy planują odejść w energetyce od węgla. Czy skończy się jeszcze większym niedoborem prądu?

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck ma wydać oświadczenie w sprawie dekarbonizacji elektrowni i stanu rozmów z Komisją Europejską w sprawie zasad pomocy publicznej. Problem jest poważny, gdyż w miksie energetycznym Niemiec nadal jedna trzecia energii wytwarzanej i wprowadzanej do sieci pochodzi z elektrowni węglowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna energia atomowa energia odnawialna Niemcy węgiel OZE

Premier Morawiecki: będziemy chronić polskie kopalnie tak długo, jak będziemy u władzy

- Ochroniliśmy polskie kopalnie tam, gdzie tylko mogliśmy. Liczę, że przez długie lata, a może i dekady, będziemy fedrować na Górnym Śląsku, ale jednocześnie dokonując takiej transformacji energetycznej, która leży w interesie Polski - powiedział w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel energia elektryczna energetyka bezpieczeństwo energetyczne Mateusz Morawiecki społeczeństwo POLSKA