Polskie Radio
Section05
węgiel

Dekarbonizacja sektora przemysłowego. Resort aktywów: Polska zainteresowana współpracą z ExxonMobil

Polska jest zainteresowana współpracą z firmą ExxonMobil w ograniczeniu emisji CO2 w polskiej energetyce - poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych. Wiceminister resortu Marek Wesoły dodał, że "nowe technologie umożliwią osiąganie celów klimatycznych, przy jednoczesnym wykorzystywaniu surowców kopalnych".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel dwutlenek węgla bezpieczeństwo energetyczne energetyka POLSKA

PGE staje w obronie Turowa. Jest zażalenie na postanowienie sądu. "Prawo zostało rażąco naruszone"

PGE GiEK złożyła zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego na postanowienie w sprawie kopalni Turów - poinformowała spółka dodając, że jest to odpowiedź na wstrzymanie przez WSA w Warszawie wykonania decyzji środowiskowej wydanej dla kopalni przez GDOŚ we wrześniu 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Turów węgiel sąd PGE energetyka energia energia elektryczna

"Brak wierności ojczyźnie to zdrada, która, jak w rodzinie, zawsze prowadzi do nieszczęść". Premier o kopalni Turów

Premier Mateusz Morawiecki w niedzielnym podkaście - nawiązując do decyzji WSA w sprawie kopalni Turów - stwierdził, że "brak wierności ojczyźnie to zdrada". - Ona, tak samo w rodzinie, jak i w szerszych wymiarach społecznych, zawsze prowadzi do nieszczęść, osłabia więzi, zatruwa nieufnością i rozbija wspólnotę - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energia elektryczna energetyka sądownictwo prąd węgiel sąd kopalnia Turów Turów Mateusz Morawiecki premier

Niemcy importują węgiel z Kolumbii, bo zamknęły swoje elektrownie atomowe. Jak to się ma do ekologii? - pyta portal "Welt"

Niemcy, które zadecydowały o odejściu „nieekologicznej” energetyki jądrowej w kraju, importują węgiel m.in. z Kolumbii. Tamtejsi aktywiści zaapelowali do szefowej niemieckiego MSZ Annaleny Baerbock (Zieloni), by podczas trwającej wizyty w Ameryce Południowej przyjrzała się konsekwencjom lokalnego górnictwa i cenie, jaką rdzenni mieszkańcy płacą za politykę klimatyczną Berlina – opisuje portal "Welt".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Niemcy Kolumbia import Fit for 55 górnictwo energia atomowa węgiel ekologia

Piotr Król o decyzji ws. kopalni Turów: brutalna polityka pseudoorganizacji

- Wygląda na to, że mamy do czynienia z brutalną polityką prowadzoną za pośrednictwem pseudoorganizacji, które tak naprawdę są stricte organizacjami lobbingowymi, które działają przeciwko nam - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Król, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energia elektryczna energetyka bezpieczeństwo energetyczne PGE węgiel kopalnia Turów Turów Piotr Król PiS Krzysztof Świątek Prawo i Sprawiedliwość

Związkowcy z "Solidarności" oburzeni decyzją sądu ws. Turowa. Zapowiadają obronę kopalni

Nie możemy pozwolić i nie pozwolimy na nieuczciwe, polityczne podejście do sprawy Turowa - oświadczył Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, zapewniając, że "będzie bronił i wspierał Kopalnię Turów wszelkimi dostępnymi środkami".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel Bełchatów związki zawodowe sąd Unia Europejska Komisja Europejska ekologia Fit for 55 Solidarność

Prezes PGE: Turów jest legalnie działającą kopalnią, która dostarcza 7 proc. energii dla Polski

- Decyzja polskiego sędziego jest decyzją skandaliczną, która godzi w bezpieczeństwo energetyczne Polski. Zapewniam wszystkich, że Turów będzie pracował, będzie produkował energię elektryczną i nie poddamy się - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.
Zobacz więcej na temat:  PGE Turów energia elektryczna energetyka bezpieczeństwo energetyczne węgiel kopalnia Turów POLSKA Wojciech Dąbrowski polityka Grzegorz Jankowski