Polskie Radio
Section05
węgiel

Dlaczego w produkcji supersamochodów wykorzystuje się włókno węglowe?

Jeśli mamy do czynienia z prezentacją nowego modelu jakiegoś supersamochodu, to od razu można zakładać, że producent pochwali się wykonaniem niektórych elementów z włókna węglowego. Czym jest mityczny "karbon" i dlaczego używa się go do produkcji aut z najwyższej półki? 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 węgiel tuning bogactwo

Sprawa kopalni Turów. Szydło: sędziowie zawsze powinni się kierować dobrem polskich obywateli

"Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził oczywisty fakt, tym bardziej jednak niepokojące, że nie było to wcześniej oczywiste dla niektórych sędziów. Polscy sędziowie, podejmując decyzje, zawsze powinni się kierować dobrem polskich obywateli" - napisała na Twitterze europoseł Beata Szydło w reakcji na dzisiejsze postanowienie ws. Turowa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kopalnia Turów Turów węgiel górnictwo sąd

Skarb Państwa planuje kupić elektrownie węglowe od Tauronu

Państwo chce przejąć elektrownie węglowe należące do kontrolowanej przez Skarb Państwa Grupy Tauron. Chodzi o przejęcie spółki Tauron Wytwarzanie, w skład której wchodzą elektrownie m.in. w Jaworznie, Łaziskach, Będzinie oraz spółki zależne, w tym TAURON Serwis i Bioeko Grupa TAURON. Aktywa wytwórcze oparte na węglu mają trafić do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka Tauron Tauron Polska Energia energia elektryczna węgiel prąd

Eksperci: teraz Turowa nie zamkniemy, ale bezpieczeństwo energetyczne w przyszłości jest wyzwaniem

Tu i teraz likwidacja czy nawet zaprzestanie czasowe wydobycia w kopalni Turów nie jest możliwe ani ze względów technologicznych, ani społecznych, ani z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ale trzeba spojrzeć szerzej na efektywność kopalni i inwestować w te, gdzie wydobycie jest opłacalne, też jeżeli chodzi o węgiel kamienny - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Paweł Pelc, radca prawny. Mieli natomiast odrębne zdania na temat użyteczności OZE i szans zastępowania nimi węgla, którym dysponujemy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka kopalnia Turów węgiel OZE bezpieczeństwo energetyczne

Dekarbonizacja sektora przemysłowego. Resort aktywów: Polska zainteresowana współpracą z ExxonMobil

Polska jest zainteresowana współpracą z firmą ExxonMobil w ograniczeniu emisji CO2 w polskiej energetyce - poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych. Wiceminister resortu Marek Wesoły dodał, że "nowe technologie umożliwią osiąganie celów klimatycznych, przy jednoczesnym wykorzystywaniu surowców kopalnych".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel dwutlenek węgla bezpieczeństwo energetyczne energetyka POLSKA

PGE staje w obronie Turowa. Jest zażalenie na postanowienie sądu. "Prawo zostało rażąco naruszone"

PGE GiEK złożyła zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego na postanowienie w sprawie kopalni Turów - poinformowała spółka dodając, że jest to odpowiedź na wstrzymanie przez WSA w Warszawie wykonania decyzji środowiskowej wydanej dla kopalni przez GDOŚ we wrześniu 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Turów węgiel sąd PGE energetyka energia energia elektryczna

"Brak wierności ojczyźnie to zdrada, która, jak w rodzinie, zawsze prowadzi do nieszczęść". Premier o kopalni Turów

Premier Mateusz Morawiecki w niedzielnym podkaście - nawiązując do decyzji WSA w sprawie kopalni Turów - stwierdził, że "brak wierności ojczyźnie to zdrada". - Ona, tak samo w rodzinie, jak i w szerszych wymiarach społecznych, zawsze prowadzi do nieszczęść, osłabia więzi, zatruwa nieufnością i rozbija wspólnotę - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energia elektryczna energetyka sądownictwo prąd węgiel sąd kopalnia Turów Turów Mateusz Morawiecki premier