Polskie Radio
Section05

wiara

"Proszę o wyrażanie poglądów w sposób akceptowalny społecznie". Apel przewodniczącego KEP

"Kościół ze swej strony nie może przestać bronić życia, ani też zrezygnować z głoszenia, że każdą istotę ludzką trzeba chronić od poczęcia aż do naturalnej śmierci" - oświadczył przewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki. Zaapelował o "wyrażanie swoich poglądów sposób akceptowalny społecznie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Gądecki Kościół katolicki aktualności katolickie protest aborcja Trybunał Konstytucyjny

Ekonomia z ludzką twarzą

3 października papież Franciszek podpisał w Asyżu  swoją kolejną encyklikę społeczną. Nosi ona tytuł Fratelli tutti. Światu, który cierpi na brak nadrzędnych i dalekosiężnych wizji rozwoju, a polityką poszczególnych państw i regionów rządzą partykularne interesy i egoizmy, papież proponuje ideał ogólnoludzkiego braterstwa i solidarności. Jakie zagrożenia niesie współczesna kultura globalnego egoizmu i obojętności? Jak powinna wyglądać polityka i ekonomia z ludzką twarzą? Jak kształtować myślenie o bardziej sprawiedliwym świecie?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół religia miłość śmierć

Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony 25 października godz. 09:00

Zapraszamy na wspólną wyprawę na poszukiwanie skarbu, ukrytego w pewnej szkatułce. Kluczem do niej jest słowo, które otworzy nam dostęp do różnych "niebieskich sekretów". Słuchajcie i bawcie się razem z nami, odkrywając przy tym najważniejsze tajniki naszej wiary. We wspólnocie siła, dołączcie więc do tego radosnego i ekspresyjnego grona, które szybko dojrzewa, pozostawiając wspaniałe owoce.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom religia chrześcijaństwo Kościół

Międzynarodowe Spotkanie i Modlitwa o Pokój w Rzymie

Religie nie chcą wojny; wręcz przeciwnie, zadają kłam tym, którzy sakralizują przemoc – mówił papież Franciszek podczas Międzynarodowego Spotkania i Modlitwy o Pokój pod hasłem „Nikt nie ratuje się sam. Pokój i braterstwo”. Odbyło się ono 20 października na Kapitolu w Rzymie z inicjatywy Wspólnoty św. Idziego (Sant’Egidio). Stanowiło ono kontynuacją spotkań, które zainaugurował w Asyżu w 1986 roku św. Jan Paweł II.
Zobacz więcej na temat: 

Wiara a nauka. Ks. prof. Grygiel: to pozorny konflikt, który raczej wynika z uprzedzeń

- My ten konflikt postrzegamy pod pozorem tego jednego zwarcia ewolucjonizmu z teologią, o którym jest głośno. Natomiast wydaje mi się, że to jest rzecz, która wynika z pewnych raczej uprzedzeń jednej strony do drugiej strony niż rzeczywiście z jakiegoś fundamentalnego sprzeciwu tych dwóch dyscyplin - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Wojciech Grygiel, filozof nauki i chemik z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Terlikowski Kościół NAUKA filozofia

Warszawa: msza św. w intencji kanonizacji w 36. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W 36. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych w Kościele świętego Stanisława Kostki w Warszawie biskup Jarecki odprawił mszę świętą z modlitwą o jego kanonizację.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Popiełuszko Kościół Kościół katolicki historia Polski chrześcijaństwo PRL Warszawa mazowieckie