Polskie Radio
Section05
Władysław Frasyniuk

Frasyniuk oskarżony o znieważenie żołnierzy. Będzie ponowy proces

Wrocławski sąd uchylił w środę 29.11 wyrok sądu pierwszej instancji i przekazał sprawę Władysława Frasyniuka do ponownego rozpatrzenia. W pierwszej instancji b. poseł i opozycjonista z czasów PRL został uznanym winnym, ale sąd warunkowo umorzył sprawę. Proces apelacyjny w tej sprawie toczył się przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu z wyłączeniem jawności.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo sądownictwo Władysław Frasyniuk regiony dolnośląskie

Kulisy "zwycięstwa" 4 czerwca 1989 r. Cenckiewicz publikuje notatkę Kuronia. "Nikt lepiej tego nie ujął"

Nikt lepiej nie ujął "zwycięstwa" jak Jacek Kuroń - napisał na Twitterze prof. Sławomir Cenckiewicz. Historyk do swojego wpisu dodał skan notatki przygotowanej przez służby po wyborach, w której Jacek Kuroń zalecił Władysławowi Frastniukowi nie świętować zwycięstwa w częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sławomir Cenckiewicz Jacek Kuroń Władysław Frasyniuk polityka

Tymczasowa Komisja Koordynacyjna. Serce podziemnej Solidarności

- Autorytet TKK był uznawany przez wszystkich. Przez "Solidarność", przez reprezentacje zagraniczne, przez Lecha Wałęsę i można by, porównując do wydarzeń historycznych, powiedzieć, że to było coś takiego jak Rząd Narodowy w powstaniu styczniowym – mówił Henryk Wujec w Polskim Radiu w 2007 roku. 41 lat temu powstała Tymczasowa Komisja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Solidarność stan wojenny Władysław Frasyniuk Bogdan Lis Zbigniew Bujak HISTORIA

Wyrok sądu ws. Frasyniuka. Prof. Karski: wymiar sprawiedliwości w Polsce stał się państwem w państwie

- Sąd staje obok Władysława Frasyniuka [...] wymiar sprawiedliwości w Polsce stał się takim "państwem w państwie" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Karol Karski, europoseł PiS. Odniósł się tym samym do wyroku sądu we Wrocławiu, który warunkowo umorzył sprawę Władysława Frasyniuka na rok próby. Były opozycjonista oskarżony jest o znieważenie polskich żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz Władysław Frasyniuk sąd Wojsko Polskie żołnierze sądownictwo

"Brak szacunku dla bohaterów narodowych odczujemy wszyscy". Sławomir Neumann broni Władysława Frasyniuka

– Brak szacunku dla naszych bohaterów narodowych jest czymś, co prędzej czy później odczujemy wszyscy, bo ten brak autorytetów będzie obniżał nie tylko poziom debaty publicznej, ale też poziom życia społecznego – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł KO Sławomir Neumann, zapytany o wpis na Twitterze ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry dot. Władysława Frasyniuka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka polityka Platforma Obywatelska Sławomir Neumann Władysław Frasyniuk Dariusz Wieczorkowski

Warszawska prokuratura zaskarży wyrok ws. Frasyniuka. Chodzi o znieważenie żołnierzy

Prokuratura Okręgowa w Warszawie zamierza zaskarżyć wyrok wydany przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieścia we Wrocławiu przeciwko Władysławowi Frasyniukowi. Sąd warunkowo umorzył sprawę na rok próby. Były opozycjonista oskarżony jest o znieważenie polskich żołnierzy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Władysław Frasyniuk Wojsko Polskie Warszawa prokuratura żołnierze Białoruś granica

Frasyniuk odmówił składania wyjaśnień ws. znieważenia żołnierzy. "Grozi mu pozbawienie wolności"

- Opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk usłyszał zarzut znieważenia i pomówienia żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Frasyniuk POLSKA prokuratura polityka straż graniczna wojsko Wojsko Polskie służby specjalne

Wałęsa porównał polskich funkcjonariuszy do hitlerowców. Szef MSWiA: to niewybaczalne

Składamy zawiadomienia do prokuratury przeciwko osobom, które znieważają funkcjonariuszy straży granicznej i żołnierzy. Słowa Lecha Wałęsy na ich temat są haniebne i niewybaczalne - podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński. Dodał, że wypowiedź b. prezydenta będzie dokładnie przeanalizowana.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski granica Białoruś straż graniczna MSWiA Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński Lech Wałęsa Władysław Frasyniuk

Wałęsa porównał funkcjonariuszy SG do hitlerowców. Przestrzega też przed morderstwem

- Zastanówmy się, jakie rozkazy można przyjmować - mówił były prezydent Lech Wałęsa w rozmowie w Radiu Zet. Odnosił się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, używając ostrych słów. - Czy tu nie dojdzie do morderstwa?! Poczekajmy jeszcze trochę, ja przewiduję, że dojdzie - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lech Wałęsa Władysław Frasyniuk straż graniczna Białoruś Aleksander Łukaszenka obcokrajowcy migracja granica imigranci w Europie imigracja służby i bezpieczeństwo

"Okazał się płytkim anty-Polakiem". Byli opozycjoniści o wypowiedzi Frasyniuka nt. żołnierzy

- Za ostatnią wypowiedź Frasyniuka powinien wziąć w obroty prokurator i powinna być tutaj założona sprawa sądowa - mówił w Polskim Radiu 24 były opozycjonista Andrzej Rozpłochowski. Gośćmi audycji byli także Andrzej Michałowski i Ryszard Majdzik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Solidarność Władysław Frasyniuk migracja Białoruś granica kryzys migracyjny Andrzej Rozpłochowski Tadeusz Płużański