Polskie Radio
Section05
wojna 2024

Po co Rosji zawieszenie broni? ISW ujawnia plany Putina

Taktyka Rosji polega na wykorzystaniu zawieszenie broni, aby przygotować się do przyszłych operacji ofensywnych w Ukrainie. Wnioski takie zawarł w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Jest on też reakcją na piątkowe doniesienia agencji Reuters o gotowości Putina do wstrzymania walki w Ukrainie na drodze wynegocjowanego zawieszenia broni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojna 2024 Ukraina Kreml Władimir Putin Wołodymyr Zełenski wojna na Ukrainie Europa

POLSKIE RADIO 24 Wielopoziomowe wpływy Kremla w Polsce. "Jest kilka kategorii"

- Rosja nie boi się Niemiec, Polski czy Francji, bo jesteśmy pojedynczo za mali, aby się im przeciwstawić, natomiast jest bardzo przeciwna solidarności europejskiej. Wszyscy ci, którzy występują przeciwko tej wspólnocie, mogą opowiadać, że nienawidzą Rosjan, ale oni realizują ten sam cel, który ma Putin - mówił w Polskim Radiu 24 Wacław Radziwinowicz - dziennikarz, publicysta, były korespondent Gazety Wyborczej w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna 2024 Białoruś Krzysztof Grzybowski Wacław Radziwinowicz

Szef MON o specjalnej misji. Przeszkolono tysiące Ukraińców

- 30 proc. ukraińskich żołnierzy w ramach europejskiej inicjatywy zostało przeszkolonych w Polsce - powiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył, że militarne i humanitarne wsparcie dla Ukrainy nie podlega dyskusji. Wicepremier przedstawił w środę w Sejmie informację na temat bezpieczeństwa Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz Ukraina wojsko wojna 2024 pomoc

Zamieszki w Nowej Kaledonii. Dr Karolina Kania: to miała być "Francja Południa"

- Wśród osób, które są za odłączeniem od Francji, są nie tylko Kanakowie, co pokazały wyniki referendów. Nie tylko autochtoni dążą do uniezależnienia się od Francji, podobnie jak są wśród nich osoby, które chciałyby by Nowa Kaledonia pozostała jej częścią. Zależności etniczne na Nowej Kaledonii są bardzo złożone - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Karolina Kania, etnolożka, autorka bloga EthnoPassion (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Pradze).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna 2024 ŚWIAT Magdalena Skajewska Francja nowa kaledonia