Polskie Radio
Section05

world music

Big band, który gra wszystko. SPÖKET I KÖKET

Co dwa lata, na początku lipca w Gdańsku odbywa się jeden najważniejszych i najstarszych festiwali folkowych w Polsce – Festiwal „Dźwięki Północy”. Jego ideą jest ukazywanie tradycji muzycznej w żywej i nowoczesnej formie. Festiwal koncentruje się na tradycji i kulturze muzycznej regionu Morza Bałtyckiego. Grają z nami zarówno artyści nurtu in crudo, jak i ci, którzy odczytują tradycję na nowo, nadając jej nowy wymiar, łącząc ją ze współczesnym doświadczeniem muzyki.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Kuba Borysiak

Andrzej Dybczak i "Las duchów". Reportaż o Syberii z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego

"Las duchów" to historia o tym, jak podróże, a później rozmowy z mieszkańcami Syberii zaczęły się od zwykłej ciekawości wywołanej widokiem przedmiotów odkrytych w muzeum. Przez lata ukryte w magazynach, nagle stały się żywe i połączyły przeszłość z teraźniejszością. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec Aleksandra Tykarska Wojciech Ossowski Maria Czok Piotr Kędziorek Patrycja Zisch Monika Gigier

Wszystkie drogi prowadzą do Libanu

Urodzony w Paryżu, wychowany w Libanie Charif Megarbane to prawdziwy obieżyświat. Mieszkał w Kenii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Somalii, Francji, teraz swoim domem nazywa Lizbonę. Jest też niezwykle ciężko pracującym muzykiem. Na koncie ma ponad 100 albumów, nagrywanych po godzinach, pod rozmaitymi pseudonimami. Pod własnym nazwiskiem nagrywa od niedawna i tworzy odbitki Libanu i Lewantu, wypełnione tęsknotą i nostalgią.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa recenzja Michał Wieczorek POLSKA Białoruś podlaskie Podlasie

Nasze niematerialne: Bartnictwo

Bartnictwo jest zestawem praktyk, wiedzy i tradycji dotyczących pszczoły miodnej, jej zwyczajów, upodobań i zachowań w interakcji z człowiekiem oraz otaczającą przyrodą. Polega na przekonaniu, że pszczoła najlepiej żyje i rozwija się wysoko nad ziemią, a człowiek nie powinien ingerować w rozwój rodziny pszczelej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa

Noc Muzeów, Nowa Tradycja i święto sąsiedztwa

Gośćmi audycji byli Maciej Rychły – założyciel poznańskiego Kwartetu Jorgi, multiinstrumentalista, badacz muzyki i kultury tradycyjnej i dziennikarz muzyczny Tomasz Janas. W ramach 26. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” zapraszaliśmy spotkanie wokół książki „Maciej Rychły. Sztuka wymaga czułości” - wywiadu-rzeki, która prezentuje postać jednego z pionierów polskiej sceny muzyki etnicznej. Maciej Rychły m.in. podróżował po Ukrainie, spotykał się z muzykantami, m.in. na Huculszczyźnie. O podróżach na wschód, po pograniczach i nie tylko – w rozmowie z gośćmi.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor Mariana Kril Litwa Ukraina

90 lat warszawskiej etnologii!

Z jednej strony jest to mało oczywista dziedzina, a z drugiej strony dotyczy kwestii fundamentalnych dla ludzi - procesów społecznych, historycznych, powstawania różnorodności kulturowej. Etnologia obecna jest wśród dyscyplin naukowych w Polsce od dekad, a w ogromnej mierze kształtowała się dzięki badaczom skupionym wokół Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec Aleksandra Tykarska Wojciech Ossowski Maria Czok Piotr Dorosz

Podróż przez granice i dźwięki

Między Wilnem a Grzędą Sokalską, w dźwiękach bandury i zapachu aksamitek, splatają się historie miejsc, ludzi i pieśni. Opowieści Tomasza Bożerockiego i Roberta Gmiterka prowadzą przez wielokulturowe pogranicza, a zespół „CHORNO BRYVTSI” pokazuje, jak tradycja może pulsować nowoczesnością. W tym odcinku z Marianą Kril zaglądamy tam, gdzie przeszłość i dźwięk tworzą wspólny, ciepły rytm pamięci.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor Mariana Kril Litwa Ukraina Nowa Tradycja

Nasze niematerialne: Plecionkarstwo na Śląsku Opolskim

Plecionkarstwo to wielowiekowe rzemiosło i jedna z najstarszych umiejętności, jaką posiadł człowiek. Sztuka wyplatania na Śląsku Opolskim również ma długą historię. Podczas badań archeologicznych na Ostrówku w Opolu odkryto plecionki służące jako wyściółka podłóg budynków gospodarczych i mieszkalnych, a także płotów plecionych w X wieku.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa

Brzmienia spoza utartych szlaków. Spotkanie z Jakubem Ziołkiem

W Nocnej Strefie znajdujemy się gdzieś pomiędzy gatunkami, a punkt odniesienia na mapie świata ustawimy na kraje Afryki i Brazylię, by sprawdzić, na jak różne sposoby można myśleć i mówić o sensach, które niesie muzyka. Naszym gościem jest Jakub Ziołek, kompozytor, gitarzysta, ale też multiinstrumentalista, producent muzyczny i wokalista, znany z grup Alameda, Ed Wood, Hokei, Innercity Ensemble, Kapital, T’ien Lai i Jantar, działający solo jako Stara Rzeka i ERVA, autor muzyki teatralnej i tekstów.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk muzyka współczesna Nowa Tradycja Hanna Szczęśniak muzyka elektroniczna tradycja