Polskie Radio
Section05
wybuch w Przewodowie

"Wszystko było realizowane tak, jak wskazują procedury". Płk dr Krynojewski o reakcji władz na wybuch w Przewodowie

- W moim odczuciu wszystko było realizowane tak, jak wskazują na to procedury. Wszystko, co jest związane z zarządzaniem kryzysowym, to bardzo delikatna materia - skomentował w Polskim Radiu 24 ekspert z zakresu obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego płk dr Franciszek Krynojewski, odnosząc się do wybuchu w Przewodowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA wybuch w Przewodowie służby i bezpieczeństwo

PR24 Przewodów. Gen. Bieniek: mamy prawo domagać się kroków zwiększających nasze bezpieczeństwo

- Sprawa została bardzo poważnie potraktowana przez naszych sojuszników, przez Amerykanów - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca Dowódcy NATO ds. Transformacji, komentując eksplozję w Przewodowie. - Polska ma prawo i obowiązek domagać się kroków wzmacniających bezpieczeństwo Polski. Jesteśmy wiarygodnym i frontowym krajem NATO - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NATO Magdalena Złotnicka wojna na Ukrainie wybuch w Przewodowie Wojsko Polskie

TYLKO U NAS Eksplozja w Przewodowie. Dowódca sił NATO w Europie sprawdza obronę powietrzną

Po eksplozji rakiety w Przewodowie naczelny dowódca sił NATO w Europie na bieżąco sprawdza obronę powietrzną wschodniej flanki. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że takie zapewnienie generał Christopher Cavoli złożył na zamkniętym spotkaniu ambasadorów państw Sojuszu w belgijskiej stolicy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO wybuch w Przewodowie Beata Płomecka

Przewodów. Ekspert: za naszą granicą trwa wojna, takie sytuacje mogą się powtarzać

- Znajdujemy się tuż przy państwie, które jest objęte konfliktem zbrojnym. Sytuacje podobne do tej, mogą się jeszcze powtarzać i nasze społeczeństwo musi być przygotowane do tego i reagować spokojniej - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Marek, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  wybuch w Przewodowie POLSKA Rosja polityka Ukraina Polskie Radio 24 wojna na Ukrainie wojna 2022

Wybuch w Przewodowie. Suski: należy pochwalić rząd, że nie było pochopnego ferowania wyroków

- Jeśli chodzi o rząd i prezydenta, to należy pochwalić to, że nie było pochopnego ferowania wyroków, tylko najpierw było sprawdzenie, konsultacje z NATO i dopiero informacja dla społeczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Suski, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kongres 590 podkarpackie Rzeszów regiony wybuch w Przewodowie wojna na Ukrainie Ukraina Rosja Wołodymyr Zełenski Polskie Radio 24

Prof. Boćkowski o wybuchu w Przewodowie

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski, ekspert ds. międzynarodowych z Uniwersytetu w Białymstoku, odniósł się do wybuchu rakiety w miejscowości Przewodów. Jak mówił "była to dla nas lekcja z reagowania kryzysowego, którą odrobiliśmy". W ocenie eksperta wsparcie Sojuszu również było "klarowne i natychmiastowe".
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jachowicz Daniel Boćkowski wybuch w Przewodowie służby i bezpieczeństwo

Co dokładnie oznacza uruchomienie art. 4 NATO? Ekspert wyjaśnia

- Mówimy o procedurze, która oznacza spotkanie, ale wtedy już są oczekiwania, przedstawiona jest konkretna lista rzeczy do załatwienia, wdrażane są procedury, których domaga się i oczekuje państwo członkowskie - powiedział w Polskim Radiu 24 Robert Pszczel, dyplomata, były dyrektor Biura Informacji NATO w Moskwie, opisując, z czym wiąże się art. 4. NATO. Wskazał, że to coś innego niż art. 5. Traktatu.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Cegielski NATO wybuch w Przewodowie POLSKA

"Tego nie da się zamieść pod dywan". Publicyści PR24 o wybuchu w Przewodowie

- To, co wydarzyło się w Przewodowie, wydarzyło się już na terenie państwa członkowskiego NATO i nie uda się tego, nawet najpiękniejszym krasomówstwem zamieść pod dywan - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński, redaktor portalu wPolityce.pl. Gośćmi rozmowy byli także Dawid Wildstein (Polskie Radio) i Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska, zastępca redaktora naczelnego "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej".
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wybuch w Przewodowie POLSKA Rosja polityka Ukraina wojna na Ukrainie Polskie Radio 24

Wybuch w Przewodowie. Wiceszef MON: taki pocisk powinien ulec samozniszczeniu

Mówimy o jednorazowym uderzeniu ukraińskiej rakiety obrony przeciwrakietowej - taki pocisk nie osiągając celu powinien ulec samozniszczeniu - powiedział w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Wskazał, że "tu najprawdopodobniej coś nie zadziałało" i sprawę muszą wyjaśnić śledczy.
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo wybuch w Przewodowie wojna na Ukrainie

PR24 Wiceminister kultury: mamy obronę przeciwrakietową i ją wzmacniamy

- Nie ma kraju, który ma pełne zabezpieczenie. Nawet Iron Dome, słynna tarcza izraelska, w kraju mniejszym od naszego Mazowsza, nie jest totalnie szczelna - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury Jarosław Sellin, komentując eksplozję w Przewodowie na Lubelszczyźnie. - Mamy obronę przeciwrakietową, mamy obronę przeciwlotniczą i ją wzmacniamy, ale w tym nieszczęsnym przypadku incydent wystąpił w zupełnie nieobliczalnym miejscu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Sellin tarcza antyrakietowa wybuch w Przewodowie

Szef MON o śledztwie ws. wybuchu: strona ukraińska zwróciła się do Polski, by uczestniczyć w procedurach, jest zgoda

- Eksperci ukraińscy będą mieli możliwość oględzin, ale trzeba zachować procedury dotyczące śledztwa, to niezwykle ważne - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o śledztwie ws. wybuchu w Przewodowie wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak polityka Krzysztof Świątek wybuch w Przewodowie wojna 2022 wojna na Ukrainie Rosja Ukraina

Wybuch w Przewodowie. Wiceszef MON: taki pocisk powinien ulec samozniszczeniu

Mówimy o jednorazowym uderzeniu ukraińskiej rakiety obrony przeciwrakietowej - taki pocisk nie osiągając celu powinien ulec samozniszczeniu - powiedział w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Wskazał, że "tu najprawdopodobniej coś nie zadziałało" i sprawę muszą wyjaśnić śledczy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo wybuch w Przewodowie wojna na Ukrainie

Zgrzyty w relacjach polsko-ukraińskich po wybuchu w Przewodowie? Sellin: nie ma do tego powodu

- Ten incydent, który, niestety, dotknął Polskę i spowodował dwie ofiary śmiertelne, był efektem zmasowanego ataku terrorystycznego Rosji na Ukrainę i próby obrony przed tym atakiem ze strony Ukrainy - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury Jarosław Sellin o wybuchu w Przewodowie. - Ten atak przeprowadzany był w pobliżu polskich granic, w związku z tym, jedna z rakiet obronnych dotarła do Polski - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Sellin Eliza Olczyk wybuch w Przewodowie relacje polsko-ukraińskie