Polskie Radio
Section05
wybuch w Przewodowie

Relacje polsko-ukraińskie. Prof. Konarski: historia nie jest tu wiodąca

- Ludzie, którzy mieszkają na wschód od nas, są dziś przede wszystkim ofiarami (…). Jest niestety bardzo dużo takich miejsc na mapie Europy, gdzie ludzi się mordowali, ale byli w stanie się potem pojednać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wawrzyniec Konarski, politolog, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina wybuch w Przewodowie Stanisław Janecki Wawrzyniec Konarski

Wybuch w Przewodowie. Kumoch: prawdopodobieństwo, że taka sytuacja się powtórzy, jest znikome

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch oświadczył, że dobrze, iż ukraińscy śledczy zostali dopuszczeni do miejsca eksplozji w Przewodowie. Odnosząc się do samej tragedii we wsi na Lubelszczyźnie, Kumoch oświadczył, że prawdopodobieństwo powtórzenia się takiej sytuacji jest znikome.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kumoch wybuch w Przewodowie Ukraina stosunki polsko-ukraińskie POLSKA polityka

Wybuch w Przewodowie. Fogiel: wszystko wskazuje na to, że był to nieszczęśliwy wypadek

– Wszystko wskazuje na to, że był to nieszczęśliwy wypadek. Jestem przekonany, że władze Ukrainy zachowają się w sposób właściwy i wezmą odpowiedzialność – mówił w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik PiS Radosław Fogiel.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Fogiel wybuch w Przewodowie lubelskie służby i bezpieczeństwo Ukraina relacje polsko-ukraińskie Trójka Beata Michniewicz POLSKA

Po eksplozji w Przewodowie. Piotr Kaleta: pełen profesjonalizm polskiego rządu i służb

- Pytanie, co by było, gdyby okazało się, że był to intencjonalny atak Sowietów, że te rakiety zostały specjalnie wystrzelone na terytorium naszej ojczyzny, równałoby się to na dobrą sprawę wypowiedzeniu wojny - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta (Prawo i Sprawiedliwość), komentując działania rządu bezpośrednio po zdarzeniu w Przewodowie. W dyskusji wziął udział również Krzysztof Piątkowski (Platforma Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina wybuch w Przewodowie Stanisław Janecki

Wybuch w Przewodowie. Premier: nagrania nie pokazują ze stuprocentową pewnością, skąd została wystrzelona rakieta

- Prowadzący dochodzenie ws. wtorkowej eksplozji rakiety w Przewodowie mają nagrania z kamer Straży Granicznej, ale nie pokazują one ze stuprocentową pewnością, skąd został wystrzelony pocisk - poinformował premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premier Finlandii Sanną Marin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo premier Mateusz Morawiecki wybuch w Przewodowie

Wybuch w Przewodowie. Szrot: sojusznicy są pod wrażeniem polskiej postawy

– Sojusznicy są pod wrażeniem polskiej postawy, spokojnej i z zachowaniem zimnej krwi – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta RP, nawiązując do ostatnich wydarzeń z Przewodowa, gdzie wybuchła rakieta, w wyniku czego zginęły dwie osoby. Gośćmi Beaty Michniewicz byli też: Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego), Maciej Gdula (poseł Nowej Lewicy) i Marcin Kierwiński (sekretarz generalny PO).
Zobacz więcej na temat:  Trójka polityka Beata Michniewicz Paweł Szrot Jarosław Sellin Marcin Kierwiński Maciej Gdula wybuch w Przewodowie

PR24 Wyjaśnianie zdarzenia w Przewodowie. Skurkiewicz: MON wysłał najlepszych specjalistów

- Wicepremier Mariusz Błaszczak podjął decyzję, by do współpracy z zespołem śledczym oddelegować najlepszych specjalistów z Wojskowej Akademii Technicznej i Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, tak, by dzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą w wyjaśnianiu zdarzenia w Przewodowie - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Skurkiewicz Ministerstwo Obrony Narodowej wybuch w Przewodowie służby i bezpieczeństwo serwis wschodni wojna na Ukrainie wojna 2022

USA i Polska współpracowały z Ukrainą w śledztwie dot. rakiety w Przewodowie. Jest potwierdzenie Białego Domu

Rzecznik Białego Domu Karine Jean-Pierre przekazała, że amerykańscy specjaliści współpracowali z Ukrainą w śledztwie w sprawie rakiety, która zabiła dwóch Polaków w Przewodowie na Lubelszczyźnie. Najprawdopodobniej była to ukraińska rakieta obrony przeciwlotniczej.
Zobacz więcej na temat:  wybuch w Przewodowie Ukraina USA wojna na Ukrainie bezpieczeństwo ŚWIAT Europa