Polskie Radio
Section05
Zdzisław Maklakiewicz

Jan Himilsbach - gra w papier, nożyce i kamień

35 lat temu, 11 listopada 1988 roku zmarł w Warszawie Jan Himilsbach, aktor, pisarz i scenarzysta. Należał do najbarwniejszych postaci czasów PRL. Pod powierzchownością zniszczonego życiem kamieniarza - alkoholika skrywał głęboką wrażliwość artystyczną.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA PRL FILM film polski kino literatura aktorzy aktor Warszawa Powązki Jan Himilsbach Marek Hłasko Marek Piwowski Andrzej Kondratiuk Zdzisław Maklakiewicz

"Rejs": film kultowy i… całkowicie niezrozumiały

Jeżeli w polskiej kinematografii jakiś film zasługuje na – niestety nadużywane ostatnio – miano "kultowego", to jest nim "Rejs" Marka Piwowskiego, który miał premierę dokładnie 52 lata temu. Jednak jak się okazuje, młode pokolenie (tzw. pokolenie Z), chociaż zna cytaty z niego i ich używa, to jako całości kompletnie go nie rozumie! Z czego to wynika?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Marek Piwowski Jan Himilsbach Zdzisław Maklakiewicz Stanisław Tym Piotr Firan Trójka

Stanisław Pieniak o V Festiwalu Filmowym "Świat Maklaka..."

- To był początek lat 60. Zacząłem pracę w Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym. Wtedy w całej Telewizji Polskiej były 282 osoby, a wiem to z numeru mojej legitymacji. Przychodziło tam dużo bardzo rozumnych, a nawet mocno utalentowanych ludzi. Jednym z nich był Zdzisław Maklakiewicz, który miał już za sobą bardzo interesujący życiorys artystyczny - mówił w "Poranku Dwójki" Stanisław Pieniak, szef artystyczny V Festiwalu Filmowego "Świat Maklaka i jego przyjaciół".
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Maklakiewicz Paweł Siwek kino FILM aktorzy Dwójka

"SPATiF. Upajający pozór wolności". Rzecz o kultowym miejscu powojennej Polski

SPATiF - klub Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu. Miejsce spotkań bohemy. Arena plotek, romansów, dyskusji i wydarzeń, które do dziś krążą w formie anegdot. Część klimatu tego miejsca możemy odnaleźć na kartach książki "SPATiF. Upajający pozór wolności" Aleksandry Szarłat. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Magda Mikołajczuk SPATiF Jan Himilsbach Zdzisław Maklakiewicz Stanisław Dygat Kalina Jędrusik

Reżyser prywatny. Sześć lat temu zmarł Andrzej Kondratiuk

Dzisiaj, mówiąc o nim, używa się popularnego i już nieco wyświechtanego określenia "twórca kultowy", podobnie jak "kultowe" są jego filmy. O ile do filmów to sformułowanie rzeczywiście pasuje, to w odniesieniu do Andrzeja Kondratiuka o wiele bardziej adekwatne jest "reżyser prywatny", które swego czasu wymyślił Tadeusz Lubelski.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Kondratiuk KULTURA FILM W POLSKIM RADIU Trójka Iga Cembrzyńska Jan Himilsbach Zdzisław Maklakiewicz Janusz Kondratiuk

"Rejs" płynie już 48 lat. Jakie sceny wciąż bawią do łez?

"W tak pięknych okolicznościach przyrody", "głupi kaowiec", "a w polskim filmie nic się nie dzieje". To tylko jedne z wielu słynnych cytatów z filmu "Rejs", który dziś - 19 października - kończy 48 lat. I choć po premierze krytycy komedię Marka Piwowskiego zmiażdżyli, tak do kin szły na nią tłumy, a obecnie - głównie ze względu na teksty - cieszy się statusem kultowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA FILM kino komedia Marek Piwowski Jan Himilsbach Zdzisław Maklakiewicz