Historia

Zemsta i Krzyżacy. Ile jest Konrada von Wallenrode w Konradzie Wallenrodzie?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 05:30
20 sierpnia 1393 roku zmarł wielki mistrz krzyżacki Konrad von Wallenrode. Kojarzy się on przede wszystkim z bohaterem poematu Adama Mickiewicza "Konrad Wallenrod". I choć wieszcz podczas pisania inspirował się życiem średniowiecznego wojownika, losy wykreowanej przez niego postaci są zupełnie zmyślone. 
Konrad von Wallenrode
Konrad von Wallenrode Foto: Bildarchiv Austria/Domena publiczna

Prawdziwe losy średniowiecznego Krzyżaka

Konrad von Wallenrode (spolszczona wersja nazwiska brzmi Wallenrod) pochodził z Frankonii – obecnie nieistniejącej krainy, której ziemie leżą w obrębie niemieckiej Bawarii, Turyngii i Badenii-Wirtembergii. Karierę rozpoczął od objęcia posady prokuratora w Iławie Pruskiej, gdzie zajmował się ściąganiem podatków na rzecz Państwa Krzyżackiego.

Po wstąpieniu do zakonu krzyżackiego około 1370 roku zaczął piąć się po szczeblach kariery i obejmował coraz to nowe stanowiska w hierarchii zakonnej. I tak około roku 1383 roku został wielkim marszałkiem zakonu krzyżackiego. Zajmował się wówczas sprawami związanymi z armią – szkoleniem, aprowizacją, a także planowaniem nowych kampanii wojennych.

Kolejną ważną funkcję sprawował od marca 1387 roku. Wówczas mianowano go wielkim komturem, czyli osobą, która - podczas nieobecności wielkiego mistrza - zarządzała państwem krzyżackim. W czasie pokoju natomiast Wallenrode miał za zadanie sprawować pieczę nad produkcją amunicji i doglądać magazyny zbożowe.

Już cztery lata później został jednak zwierzchnikiem Zakonu. Podczas swojego panowania prowadził intensywne działania przeciw Litwie. Gdy w 1385 roku została zawarta unia polsko-litewska w Krewie, dążył do jej rozbicia. W tym celu wspierał między innymi wielkiego księcia litewskiego Witolda przeciwko Władysławowi II Jagielle. 

Gdy zabiegi Wallenroda nie odniosły zamierzonych efektów, zdecydował się w 1392 roku wypowiedzieć Litwie wojnę. Mimo iż początkowo Krzyżacy odnosili na polu bitwy sukcesy, ostatecznie zostały pokonane przez sprzymierzone siły polsko-litewskie. Wraz z przegraną upadły plany wielkiego mistrza o podboju Litwy. 

Herb Konrada von Wallenrode. Źródło: Wikimedia commons/Domena publiczna
Herb Konrada von Wallenrode. Źródło: Wikimedia commons/Domena publiczna

Wallenrode był zwierzchnikiem państwa krzyżackiego zaledwie przez dwa lata - zmarł w 1393 roku. 

Średniowieczny wojownik w literaturze romantycznej

Klęski, jakie Krzyżacy ponosili za czasów Wallenrode w kampaniach prowadzonych przeciwko Litwie, zainspirowały Adama Mickiewicza do napisania słynnego poematu. I choć utwór niewątpliwie bazuje na życiu mistrza zakonu, nie została w nim przedstawiona prawda historyczna, a główny bohater dzieła dzieli ze średniowiecznym wojownikiem niemal wyłącznie imię i nazwisko.

Mickiewiczowski Wallenrod jest tak naprawdę Litwinem (nazywa się Walter Alf), który przyłącza się do zakonu krzyżackiego, aby pomścić krzywdy, których doznał jego naród z rąk wroga. Pnie się po szczeblach kariery, aby w końcu zostać wybranym wielkim mistrzem zakonu. To pozwala mu nie tylko na wprowadzenie nowych, rygorystycznych zasad w państwie, lecz także na sabotowanie kampanii wojennych, które zakon prowadzi przeciwko Litwie. 

Posłuchaj
13:36 język polski (21) - konrad wallenrod___f 16682_tr_0-0_1158386623cba86d[00].mp3 Historyczka literatury prof. Maria Grabowska przedstawia i analizuję postać Konrada Wallenroda, głównego bohatera słynnego poematu Adama Mickiewicza. Audycja Barbary Mikos "Język polski - Konrad Wallenrod" z cyklu "Radiowo-Telewizyjna Szkoła Średnia dla Pracujących". (PR, 17.03.1977)

Co ciekawe poeta sumiennie przygotowywał się do napisania poematu i zgłębiał dzieła niemieckich historyków mu współczesnych oraz dawnych. Zrezygnowawszy z przedstawienia prawdy historycznej, zastosował zabieg zwany historyzmem maski. 

Osadzając akcję dzieła w średniowieczu i wykorzystując sylwetkę Konrada von Wallenrode, odwołał się do aktualnych problemów trawiących XIX-wieczne polskie społeczeństwo. Tak, jak główny bohater musi posługiwać się podstępem, oszustwem, aby pomścić krzywdy swoje i rodaków, tak samo muszą postępować Polacy w sytuacji zaborów - swój patriotyzm powinni realizować poprzez działania spiskowe. Mimo iż takie postępowanie może się wydawać moralnie wątpliwe, to jest tak naprawdę dobre, ponieważ prowadzi do szlachetnego, wzniosłego czynu. Taka postawa jest nazywana wallenrodyzmem.

Przeczytaj także:

Dzieło, które mogło skończyć w płomieniach 

"Konrad Wallenrod" ukazał się drukiem na początku 1828 roku. Lepiej zapamiętane zostało kolejne, o rok późniejsze, wydanie utworu. A wszystko to za sprawą nowej wersji "Przedmowy". 

W zawartej w "Słowniku Mickiewiczowskim" notatce poświęconej dziełu Marek Piechota pisze, że poeta w tekście przedstawił rosyjskiego cara, jako dobrotliwego "Ojca" wielu słowiańskich narodów, który "zapewnia wszystkim wolne posiadanie dóbr ziemnych i droższych jeszcze dóbr moralnych i umysłowych". Mimo iż "Przedmowa" miała wydźwięk ironiczny, przeciwnicy Mickiewicza tego nie dostrzegli i zarzucali mu uległość wobec rosyjskiej władzy. Stąd w późniejszych wydaniach dzieła przedstawione sformułowania nie występują. 

Z poematem związana jest jeszcze jedna ciekawostka. Otóż okazuje się, że autor nie lubił swojego utworu. 

Maria Janion w książce "Życie pośmiertne Konrada Wallenroda" twierdzi, że "Mickiewicz i w trakcie pisania, i wkrótce po opublikowaniu miał objawiać niezadowolenie z utworu, a z lat 1846-1850 pochodzi cała seria wyjątkowo nieprzychylnych poematowi autorskich wypowiedzi, nie wspominając o zamiarze z 1855 roku spalenia go".

jb

Podczas pracy korzystałam z książki Marii Janion "Życie pośmiertne Konrada Wallenroda" oraz ze "Słownika Mickiewiczowskiego" autorstwa Marka Piechoty i Jacka Lyszczyny. 

Czytaj także

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 06:00
Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnica śmierci Mickiewicza. Wśród podejrzanych cholera, Rosjanie i...

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 07:52
Śmierć Adama Mickiewicza, której 165. rocznica przypada 26 listopada, nadal otacza tajemnica. Wielu badaczy nie wierzy, że poeta zmarł na cholerę. Na jego śmierci mogło zależeć Rosjanom oraz przeciwnikom politycznym z kręgów polskiej emigracji, a okoliczności zgonu mogą wskazywać na otrucie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023 05:45
– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
rozwiń zwiń