Historia

Powstanie w getcie warszawskim: odnaleziono kliszę ze zdjęciami wykonanymi w czasie zrywu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 05:45
Niemal 80 lat po wybuchu powstania w warszawskim getcie w prywatnych zbiorach odkryto kliszę z fotografiami wykonanymi w czasie walk. Są to jedyne znane zdjęcia, dokumentujące żydowskie powstanie w polskiej stolicy, których autorem nie są Niemcy. 
Oddział SS na ulicach getta warszawskiego. Maj 1943 roku
Oddział SS na ulicach getta warszawskiego. Maj 1943 rokuFoto: PAP

Kliszę na początku grudnia 2022 roku w swoim rodzinnym archiwum odnalazł Maciej Grzywaczewski, producent filmowy i działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. Wspomniane fotografie w getcie wykonał jego ojciec Zbigniew Leszek Grzywaczewski, który w czasie II wojny światowej służył w Warszawskiej Straży Ogniowej. 

Podczas trwania walk powstańczych wiosną 1943 roku, polscy strażacy zostali skierowani przez niemieckie władze okupacyjne do pilnowania, aby pożar rozprzestrzeniający się w getcie, nie strawił budynków poza murami. 23-letni Zbigniew Leszek Grzywaczewski wykonał fotografie właśnie podczas tej służby.

Powstanie w getcie - zobacz serwis historyczny

Jego syn, Maciej, przez wiele miesięcy przeszukiwał fotograficzne archiwum ojca w celu odnalezienia kliszy, choć nie miał pewności, czy w ogóle się tam znajduje. Wyzwania tego podjął się na prośbę autorek wystawy "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Kliszę znalazł dopiero w ostatnim pudełku.

Bezcenne znalezisko

Jak czytamy na stronie muzeum, klisza zawiera komplet 48 zdjęć, z czego 33 związane są z gettem. Wśród nich jest 12 zdjęć, których odbitki były już wcześniej znane. Można je obejrzeć m.in. Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie i Żydowskim Instytucie Historycznym.  

Klisza zawiera również niepublikowane nigdy wcześniej zdjęcia, które ujrzały światło dzienne po niemal 80 latach od ich wykonania.  

"To widoki dymu nad gettem, na jego ulicach i podwórkach, wypalone domy, strażacy gaszący pożar, stojący na dachu domu i spożywający posiłek z metalowych menażek na ulicy. Dużo kadrów to powtórzenia tych samych ujęć, w szczególności płonących budynków, muru getta i ludzi prowadzonych na Umschlagplatz [miejsce koncentracji Żydów z warszawskiego getta przed wywiezieniem do obozów koncentracyjnych - przyp. red.]" - podało w komunikacie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. 

Obraz na tych fotografiach jest często niewyraźny, rejestrowany w pośpiechu, z ukrycia, częściowo przysłonięty elementami najbliższego otoczenia. "Fotografie, choć tak niedoskonałe, są bezcenne"- oceniło muzeum.

Duża wartość historyczna

Odkrycie kliszy jest o niezwykle wartościowe również z innej przyczyny. Pozwala bowiem ustalić kolejność wykonywania już wcześniej znanych fotografii. Co więcej, oryginały zdjęć zawarte na kliszy zawierają szczegóły, które zostały obcięte na odbitkach.  

Dzięki negatywowi badacze ustalili również, że autor wchodził do getta z aparatem więcej niż raz. Zdjęcia dokumentujące powstanie przedzielone są obrazami ze spaceru w parku, a do tego natężenie światła na zdjęciach wskazuje na różną porę dnia i pogodę.  

Zbigniew Leszek Grzywaczewski spędził w getcie cztery tygodnie. W pamiętniku spisywanym w czasie wojny opisał swoje doświadczenia z tego okresu, nie wspomniał jednak o wykonywaniu fotografii. Jak podkreśla muzeum Polin, odnalezienie negatywów pozwoliło na potwierdzenie autorstwa jedynych znanych zdjęć, dokumentujących powstanie w getcie warszawskim, których autorem nie są Niemcy.

***

Getto w Warszawie zostało utworzone w listopadzie 1940 roku. Niemcy na 307 ha umieścili 400 tys. Żydów, którzy zmuszeni byli żyć w nieludzkich warunkach w dzielnicy otoczonej murem i drutem kolczastym. Bez specjalnej przepustki nie można było wejść do getta, ani z niego wyjść. W lipcu 1942 roku Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji getta. W ciągu dwóch miesięcy - w ramach tak zwanej "Aktion Reinhard" - 254 tys. ludzi wywieziono do obozu zagłady w Treblince, 11 tys. skierowano do obozów pracy, na miejscu rozstrzelano ok. 6 tys. W getcie legalnie pozostało 35 tys. osób, a ok. 25 tys. żyło w ukryciu.

19 kwietnia 1943 roku młodzi Żydzi, którzy pozostali na terenie getta, rozpoczęli powstanie zbrojne przeciw okupantowi. Wobec ogromnej przewagi Niemców zryw z góry skazany był na porażkę. 1,5 tysiąca powstańców wolało jednak zginąć z bronią w ręku niż bezczynnie czekać na to, aż w ten czy inny sposób zabiją ich naziści. Za oficjalny koniec powstania uznaje się datę 16 maja 1943 roku, gdy Niemcy wysadzili w powietrzę Wielką Synagogę przy ul. Tłomackie. Dzielnica żydowska została zrównana z ziemią, a jej mieszkańcy zgładzeni.

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin/th

Czytaj także

Zakończenie akcji likwidacyjnej warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 05:45
– Prezes Rady Żydowskiej inż. Adam Czerniakow popełnił samobójstwo. Wiedział on dokładnie, że rzekome przesiedlanie na wschód to śmierć setek tysięcy ludzi w komorach gazowych. Nie mając możności przeciwstawienia się temu, co się stało, wolał odejść – pisał w swoich wspomnieniach Marek Edelman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Edelman: najtrudniej uwierzyć we własną śmierć

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 05:37
- Mówił, że nie ma nic lepszego niż życie i śmierć. Ostrzegał nas przed śmiercią, której sprawcami jesteśmy ze względu na swoją naturę - wspominał pisarz Jacek Bocheński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Upadek powstania w getcie warszawskim. Niemcy wysadzają Wielką Synagogę

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 06:00
16 maja 1943 roku po 28 dniach walki Niemcy wysadzili Wielką Synagogę przy ulicy Tłomackie. Był to symboliczny koniec powstania w getcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gęsiówka". Obóz koncentracyjny w środku Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2023 05:46
80 lat temu, 11 czerwca 1943 roku, Reichsführer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz o utworzeniu na terenie ruin getta warszawskiego obozu koncentracyjnego - Konzentrationslager Warschau, zwanego potocznie "Gęsiówką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żydowska Organizacja Bojowa - walczyli o godną śmierć

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 05:45
Latem 1942 roku kilkuset młodych mieszkańców warszawskiego getta postanowiło stawić opór niemieckiemu okupantowi. W obliczu nieuchronnego losu chcieli umrzeć z bronią w ręku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Getto w Warszawie. Piekło w środku miasta

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2023 06:00
83 lata temu, 22 lipca 1940 roku, Niemcy rozpoczęli "akcję wysiedleńczą" w warszawskim getcie. W ciągu dwóch miesięcy do obozu śmierci w Treblince wywieźli 245 tysiące osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Symcha Ratajzer-Rotem. Bohater powstania w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 05:50
22 grudnia 2018 roku zmarł Symcha Ratajzer-Rotem, pseud. Kazik - łącznik Żydowskiej Organizacji Bojowej. To on w maju 1943 roku ewakuował z płonącego getta kilkunastu bojowników ŻOB-u. Wśród ocalonych przez niego osób był ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim Marek Edelman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Badania bunkra Anielewicza. Warszawa to było wielokulturowe miasto

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 09:00
Bunkier Anielewicza to nieistniejący już schron, który znajdował się na rogu ulic Miłej i Dubois na warszawskim Muranowie. Pod koniec powstania w getcie warszawskim ukrywali się w nim, a 8 maja 1943 roku ponieśli śmierć, bojowcy Żydowskiej Organizacji Bojowej wraz z dowódcą Mordechajem Anielewiczem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zagłada miasta". Zniszczenia Warszawy podczas II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 06:00
28 września 1939 roku po 22 dniach bohaterskiej obrony skapitulowała Warszawa. Rozpoczęła się niemiecka okupacja, która trwała do stycznia 1945 roku. W tym czasie miasto zostało zamienione w ruinę, a większość jego mieszkańców straciło życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emanuel Ringelblum. Kronikarz getta warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 05:55
Zebrane przez niego Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego zostało wpisane przez UNESCO na listę "Pamięć Świata", gromadzącą najważniejsze dokumenty obrazujące historię naszego globu.
rozwiń zwiń