Raport Białoruś

Wybory na Białorusi bez Aleksandra Milinkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 22:45
Aleksander Milinkiewicz, jeden z liderów białoruskiej opozycji, nie został dopuszczony do udziału w wyborach parlamentarnych w tym kraju. Komisja nie uznała części podpisów.
Alaksandr Milinkiewicz
Alaksandr MilinkiewiczFoto: European Parliament - Audiovisual Unit

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w wyborach nie będzie mógł uczestniczyć również Alexander Pruszyński, emigrant polskiego pochodzenia z Kanady. Zamierzał ubiegać się o mandat z miejscowości Wołkowysk, położonej blisko polskiej granicy.

Do wyborów został natomiast dopuszczony Anatolij Labiedźka, lider Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, Aleksiej Janukiewicz z Partii Białoruski Front Narodowy i kilkunastu innych działaczy opozycji. Części przedstawicieli ugrupowań przeciwnych obecnym władzom nie zarejestrowano. Inni politycy opozycyjni już wcześniej zapowiedzieli bojkot głosowania.

Na Białorusi trwa do czwartku rejestracja kandydatów we wrześniowych wyborach parlamentarnych. Mają się one odbyć 23 września. O 110 miejsc w izbie niższej białoruskiego parlamentu zamierzało ubiegać się 494 kandydatów.  Do tej pory zarejestrowano niewielką liczbę kandydatów ugrupowań opozycyjnych, w tym głównie z Partii BNF i lewicowej partii Sprawiedliwy Świat. Są także kandydaci z Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej "Hramada" oraz Zjednoczonej Partii Obywatelskiej (ZPO). Z ramienia BNF zarejestrowano nie tylko lidera, ale także jego zastępcę, b. kandydata w wyborach prezydenckich z 2010 r. Ryhora Kastusioua.

Nie uznano podpisów dla Milinkiewicza

Jak powiedział szef grupy inicjatywnej Milinkiewicza, Jury Mielaszkiewicz, komisja okręgowa nie uznała ponad 15 proc. podpisów pod jego kandydaturą. Zarzucono mu również, że choć w deklaracji o dochodach i majątku wpisał prywatny dom, to nie umieścił działki, na której on stoi. -To oczywiste, że komisja podjęła decyzję polityczną, bo sposób rozpatrywania dokumentów Milinkiewicza był więcej niż subiektywny - ocenił Mielaszkiewicz.

Sam Milinkiewicz powiedział niezależnemu tygodnikowi "Nasza Niwa", że chciał uczestniczyć w wyborach nie dlatego, że wierzy w sprawiedliwość, ale ponieważ zależało mu na kontakcie z wyborcami. - Bardzo chciałem wyraziście przeprowadzić drugi etap kampanii: spotykać się z ludźmi, jeździć po kraju. Wydawało mi się, że władze bardziej trzeźwo oceniają swoje siły, że są gotowe zgodzić się na jakąś ewolucję, grę w demokrację. Ale nie są gotowe. Same sobie szkodzą - powiedział Milinkiewicz.

Opozycja a wybory

Strategia ugrupowań opozycyjnych wobec wyborów nie jest jednolita. Np. Białoruska Chrześcijańska Demokracja ogłosiła bojkot wyborów, a "Sprawiedliwy Świat" zamierza w nich uczestniczyć do końca.

Niektóre ugrupowania, jak Zjednoczona Partia Obywatelska, zamierzają wykorzystać kampanię wyborczą do kontaktu z obywatelami, ale zdjąć wszystkich kandydatów przed głosowaniem. - Oczywiście wycofam się z „wyborów”(...) - powiedział lider ZPO, Labiedźka, opozycyjnemu portalowi Karta'97. - 15 września na drugim zjeździe partii podejmiemy decyzję o wycofaniu wszystkich kandydatów z „wyborów" - wyjaśnił.
Do komisji wyborczych, które będą liczyć głosy oddane 23 września w wyborach, trafiło tylko 61 przedstawicieli opozycji. To mniej niż 0,1 proc. składu komisji. Liczba przedstawicieli opozycji w komisjach wyborczych zmniejszyła w stosunku do poprzednich wyborów parlamentarnych z 2008 r., kiedy to było ich 180.

 

 

IAR/PAP

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: debaty wyborcze nie będą na żywo

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 00:20
- Ma się rozumieć, jeśli znajdzie się tam wezwanie „Wszyscy idziemy na plac świętować” jak podczas wyborów prezydenckich, to oczywiście zostanie wycięte – oświadczyła szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zaprosiła obserwatorów OBWE

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 18:00
MSZ Białorusi skierował zaproszenie do obserwacji wyborów parlamentarnych do biura ODIHR w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarmoszyna i Łazawik dostali unijne wizy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 15:00
Szefowa komisji wyborczej Białorusi Lidia Jarmoszyna i sekretarz komitetu wyborczego Nikołaj Łazawik dostali wizy do Wiednia, mimo że są na uniijnej czarnej liście objętych sankcjami za naruszenia praw człowieka na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tylko 13 opozycjonistów w komisjach wyborczych

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 14:39
Zakończyło się formowanie komisji wyborczych przed zaplanowanymi na 23 września wyborami do Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu Białorusi. W ich skład weszło niewielu przedstawicieli opozycji - poinformowało w poniedziałek Radio Swaboda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opozycjonista nie mógł pojechać na szczyt OBWE

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 17:16
Władze Białorusi nie wypuściły z kraju lidera kampanii "O sprawiedliwe wybory" Wiktara Karniajenki, który leciał do Wiednia na seminarium OBWE na temat wyborów - podało w czwartek Radio Swaboda, dodając, że do Wiednia pojechała za to szefowa CKW Lidia Jarmoszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Štefan Füle: po uwolnieniu więźniów, granicą jest niebo

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 23:00
Komisarz Štefan Füle uważa, że przyjazd szefa białoruskiego MSZ do Brukseli to doskonała okazja, aby porozmawiać o sytuacji na Białorusi. Najważniejsze, według niego, to „wyjść poza bieżącą politykę”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milinkiewicz chce wziąć udział w wyborach parlamentarnych

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 10:30
23 września będzie wybierana niższa izba białoruskiego parlamentu, Izba Reprezentantów. Wśród opozycyjnych ugrupowań na Białorusi nie ma zgody co do przedwyborczej strategii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarmoszyna skarży się na "prowokacje ze strony opozycji"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 02:00
Zdaniem szefowej białoruskiej komisji wyborczej Lidii Jarmoszyny prowokacją są nielegalne publikacje przedstawiające w negatywnym świetle władze i wybory, wrzucane do skrzynek pocztowych wyborców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prześladowanych opozycjonistów nie rejestrują w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 12:52
Dwaj byli kandydaci na urząd prezydenta Białorusi nie będą mogli uczestniczyć w tegorocznych wyborach parlamentarnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milinkiewicz zebrał podpisy do startu w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 14:30
Lider ruchu „O wolność” Aleksander Milinkiewicz zebrał w jednym z okręgów wyborczych 1000 podpisów. Podczas kampanii chce zaprezentować „Program narodowy”, mapę reform dla Białorusi.
rozwiń zwiń