Raport Białoruś

”Świat nie uzna wyborów, Białoruś zostanie w izolacji”

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 17:17
- Uniemożliwiając start w wyborach Aleksandrowi Milinkiewiczowi władze białoruskie udowodniają, że się boją – komentuje Jacek Saryusz-Wolski (PO), wiceprzewodniczący EPL.
Audio
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: Parlament Europejski

 - Odmowa rejestracji lidera ruchu "O wolność" Aleksandra Milinkiewicza w jesiennych wyborach parlamentarnych jest kolejnym dowodem złej woli obecnych władz Białorusi.  Odmawiając udziału w wyborach przywódcom opozycji reżim prezydenta Łukaszenki pokazuje, że chce za wszelką cenę utrzymać władzę  niezależnie od woli społeczeństwa -  komentował  Jacek Saryusz – Wolski fakt, że do udziału w wyborach nie dopuszczono byłego kandydata w wyborach prezydenckich na Białorusi.
 Poseł dodał, że większość Białorusinów chce reform oraz zbliżenia z Unią Europejską, co proponował w swoim programie Aleksandr Milinkiewicz. Stąd odrzucenie kandydatury Milinkiewicza Jacek Saryusz-Wolski traktuje jako wyraz strachu przed rywalizacją.
- Świat demokracji, w tym Unia Europejska i Parlament najprawdopodobniej po raz kolejny nie uznają wyników jesiennych wyborów na Białorusi skazując jej obecne władze na dalszą izolację. Jestem jednak pewien, że  ta sama  demokratyczna wspólnota, a szczególnie EPL będą nadal popierać Aleksandra Milinkiewicza i innych opozycjonistów oraz przedstawicieli społeczeństwa demokratycznego na Białorusi w ich walce na rzecz przywrócenia wolności, dobrobytu i demokracji  w tym kraju - zapewnił Jacek Saryusz - Wolski.

Wybory parlamentarne na Białorusi odbędą się 23 września.
agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: debaty wyborcze nie będą na żywo

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 00:20
- Ma się rozumieć, jeśli znajdzie się tam wezwanie „Wszyscy idziemy na plac świętować” jak podczas wyborów prezydenckich, to oczywiście zostanie wycięte – oświadczyła szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zaprosiła obserwatorów OBWE

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 18:00
MSZ Białorusi skierował zaproszenie do obserwacji wyborów parlamentarnych do biura ODIHR w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarmoszyna i Łazawik dostali unijne wizy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 15:00
Szefowa komisji wyborczej Białorusi Lidia Jarmoszyna i sekretarz komitetu wyborczego Nikołaj Łazawik dostali wizy do Wiednia, mimo że są na uniijnej czarnej liście objętych sankcjami za naruszenia praw człowieka na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tylko 13 opozycjonistów w komisjach wyborczych

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 14:39
Zakończyło się formowanie komisji wyborczych przed zaplanowanymi na 23 września wyborami do Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu Białorusi. W ich skład weszło niewielu przedstawicieli opozycji - poinformowało w poniedziałek Radio Swaboda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opozycjonista nie mógł pojechać na szczyt OBWE

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 17:16
Władze Białorusi nie wypuściły z kraju lidera kampanii "O sprawiedliwe wybory" Wiktara Karniajenki, który leciał do Wiednia na seminarium OBWE na temat wyborów - podało w czwartek Radio Swaboda, dodając, że do Wiednia pojechała za to szefowa CKW Lidia Jarmoszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Štefan Füle: po uwolnieniu więźniów, granicą jest niebo

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 23:00
Komisarz Štefan Füle uważa, że przyjazd szefa białoruskiego MSZ do Brukseli to doskonała okazja, aby porozmawiać o sytuacji na Białorusi. Najważniejsze, według niego, to „wyjść poza bieżącą politykę”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milinkiewicz chce wziąć udział w wyborach parlamentarnych

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 10:30
23 września będzie wybierana niższa izba białoruskiego parlamentu, Izba Reprezentantów. Wśród opozycyjnych ugrupowań na Białorusi nie ma zgody co do przedwyborczej strategii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarmoszyna skarży się na "prowokacje ze strony opozycji"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 02:00
Zdaniem szefowej białoruskiej komisji wyborczej Lidii Jarmoszyny prowokacją są nielegalne publikacje przedstawiające w negatywnym świetle władze i wybory, wrzucane do skrzynek pocztowych wyborców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prześladowanych opozycjonistów nie rejestrują w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 12:52
Dwaj byli kandydaci na urząd prezydenta Białorusi nie będą mogli uczestniczyć w tegorocznych wyborach parlamentarnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milinkiewicz zebrał podpisy do startu w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 14:30
Lider ruchu „O wolność” Aleksander Milinkiewicz zebrał w jednym z okręgów wyborczych 1000 podpisów. Podczas kampanii chce zaprezentować „Program narodowy”, mapę reform dla Białorusi.
rozwiń zwiń