Polskie Radio
Section05
Anna Popek

Bohaterowie historii uwiecznieni w filmowych kadrach. "Dzielnieśmy stali, celnie rzucali"

Dokładnie 42 lata temu Huta Warszawa, jako pierwszy zakład w stolicy, rozpoczęła strajk solidarnościowy z robotnikami ze Stoczni Gdańskiej i całego Wybrzeża. Rocznica wydarzeń stała się okazją do rozmowy o bohaterach historii. O ich sposobie widzenia i przedstawienia mówiła w Trójce Maria Dłużewska, reżyser filmów o tematyce historycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka strajki strajki sierpniowe 1980 Jerzy Popiełuszko Anna Popek FILM historia Polski

Śpiewać każdy może. Dlaczego warto ćwiczyć swój głos?

Prawie każdy z nas ma swojego ulubionego śpiewającego artystę. W najnowszym wydaniu audycji "Leniwe przedpołudnie" zachęcaliśmy jednak do tego, by tym razem posłuchać własnego głosu. – Każdy, komu w duszy gra, powinien zacząć śpiewać, bo nigdy nie wiadomo, czy komuś się to nie spodoba – mówiła w Trójce nauczycielka śpiewu Agnieszka Kowalska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Anna Popek śpiew nauka śpiewu rozwój głos MUZYKA muzyka hp warsztaty

PR24 "To Lwów jest moim światem". Wzruszająca opowieść Polki z Ukrainy o życiu na uchodźstwie

- Nikomu nie życzyłabym znalezienia się w takiej sytuacji. To jest bardzo trudne, ponieważ człowiek przyrasta do korzeni, do miasta, do przyjaciół, do pracy, do okoliczności. To Lwów jest moim światem, do końca nim był, i na pewno do samego końca nim zostanie - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Polka ze Lwowa Zofia Iwanowa, która przybliżyła życie uchodźców z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek POLSKA uchodźcy wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe polska pomoc społeczeństwo

POLSKIE RADIO 24 Anna Maria Adamiak o twórczości Hanki Ordonówny

- Piosenki z dwudziestolecia międzywojennego są wyzwaniem nie tylko wokalnym, ale również emocjonalnym. One wymagają bardzo dużej świadomości głosu, przede wszystkim świadomości wyrażania emocji oraz uczuć, ponieważ to są utwory zawierające przepiękne teksty - mówiła w Polskim Radiu 24 piosenkarka Anna Maria Adamiak. Z okazji przypadającej 4 lipca 120. rocznicy urodzin Hanki Ordonówny przybliżyła postać artystki kochanej przez tysiące Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek Hanka Ordonówna MUZYKA piosenka aktorstwo aktorzy KULTURA II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski

Rodzinne spotkanie z historią. Historia Warszawy i Polski

Plany i widoki dawnej Warszawy, pamiątki historyczne i rozmowy z ekspertami - rodzinne spotkanie z historią "Przed godziną W" to inicjatywa Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Uczestnicy wydarzenia mają okazję nie tylko rozmawiać o historii, ale też m.in. wziąć udział w "Grze powstańczej" oraz zapoznać się ze zgromadzonymi pamiątkami. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek Powstanie Warszawskie II wojna światowa

"Inspiracją był początek życia mojej babci". Dagmara Leszkowicz-Zaluska o swojej książce

- Książka zaczyna się w roku 1912, natomiast zawiera sporo retrospekcji kilka lat wstecz, a kończy się dzień przed wybuchem powstania wielkopolskiego, był to 26 grudnia - tak mówiła w Polskim Radiu 24 o książce "Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei" jej autorka Dagmara Leszkowicz-Zaluska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek literatura KSIĄŻKA HISTORIA czytelnictwo literatura polska KULTURA ignacy paderewski

Warsztaty kulinarne w Pałacu w Wilanowie. "To nieprawda, że kuchnia staropolska jest niezdrowa"

- Kuchnia staropolska była w dużej mierze roślinna, rybna, stosowano wiele ziół, te przepisy były zbilansowane - powiedziała w Polskim Radiu 24 Paulina Szulist-Płuciniczak, zastępca kierownika działu rekonstrukcji historycznej i sprzedaży w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek HISTORIA KULTURA Wilanów Jan III Sobieski kuchnia

Przed Markiem Polo był Benedykt Polak. Pionierska wyprawa na Wschód

Po raz ósmy zostały rozdane nagrody imienia Benedykta Polaka, przeznaczone dla naukowców, którzy mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami w badaniu ziemi, mórz, powietrza i kosmosu. Uroczystość, która odbyła się w sobotę 25 czerwca w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie to dobra okazja, by przypomnieć dokonania patrona tej nagrody. O ekspedycji Benedykta Polaka i Giovanniego da Pian del Carpine do Mongolii, która o 25 lat popprzedziła słynną wyprawę Marco Polo, opowiedział w Trójce prof. Mariusz Ziółkowski, prezes polskiego oddziału The Explorers Club.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka franciszkanie podróże Mongolia średniowiecze Warszawa historia Polski papież