Polskie Radio
Section05

Barbara Marcinik

Teatr i świat w "Trójce pod Księżycem" [POSŁUCHAJ]

Podsumowania ubiegłego roku w teatrze, roku kończącej się pandemii, roku nasilenia działań wojennych za naszą wschodnią granicą oraz narastającego kryzysu globalnego, skłoniły nas do zadania pytania, jak teatr poradził sobie z zaistniałą sytuacją? Teatr ma bowiem szansę najszybciej reagować na zmiany. Spoczywa więc na nim szczególna odpowiedzialność. Pytanie to dotyczy teatru "angażującego się", choć mają naturalnie prawo istnieć i te rozrywkowe i te dla młodszego widza.
Zobacz więcej na temat:  Trójka TEATR KULTURA

Archiwalna "Sekcja" znów na "Scenie teatralnej Trójki"

Rok 2023 na "Scenie teatralnej Trójki" rozpoczęliśmy przypomnieniem najstarszego i jednego z najsłynniejszych cykli Programu 3. W 2012 roku Teatrzyk Zielone Oko, bo o nim mowa, znalazł się wśród 33. audycji wyróżnionych przez słuchaczy z okazji półwiecza Trójki – od której jest zresztą tylko o 5 lat młodszy.
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki KULTURA TEATR słuchowisko Wojciech Dorosz Mariusz Bonaszewski Przemysław Bluszcz Anna Wieczur-Bluszcz pr poleca

Rożdiestwo Christowo 2023 – prawosławna Wigilia w "Trójce pod Księżycem"

Boże Narodzenie w kościołach wschodnich w tym roku obchodzone jest 13 dni po katolickich Świętach. Prawosławna Wigilia spotyka się ze Świętem Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. Kościół zachodni celebruje Narodzenie Pańskie według kalendarza gregoriańskiego. Cerkiew wierna jest staremu kalendarzowi, juliańskiemu. Jak trwająca od prawie jedenastu miesięcy wojna za nasza wschodnią granicą zmieniła to, co do tej pory dyktowała tradycja?
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Dorosz

Jak romantyczny poeta mógł spędzać święta Bożego Narodzenia?

To pytanie zadaliśmy sobie w finale Roku Romantyzmu Polskiego i w sprzyjających okolicznościach, podczas przygotowywania słuchowiska Tomasza Mana "Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie". Druga jego część powstawała w wielkopolskim pałacu, w którym Mickiewicz zatrzymał się, próbując z emigracji przedostać się do Królestwa i listopadowych powstańców.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Dorosz Adam Mickiewicz Boże Narodzenie

A gdyby Paderewski został prezydentem? [POSŁUCHAJ]

Autorskie słuchowisko Marka Kochana przypomnieliśmy w setną rocznicę zaprzysiężenia Gabriela Narutowicza na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (11.12.1922). Był pierwszym prezydentem II RP. Urząd sprawował 5 dni. 16 grudnia, podczas wizyty w galerii Zachęta, został zastrzelony przez powiązanego z endecją Eligiusza Niewiadomskiego. Prawica liczyła na zwycięstwo w ostatniej turze wyborów Maurycego hr. Zamoyskiego. Od początku protestowała przeciwko wyborowi Narutowicza, postrzeganego jako człowiek lewicy, mniejszości narodowych i PSL "Piast".
Zobacz więcej na temat:  Marek Kochan Olgierd Łukaszewicz Ignacy Jan Paderewski Gabriel Narutowicz Henryk Talar Mariusz Bonaszewski Józef Piłsudski Ewa Kania Marzena Trybała Marcin Troński

Wrocławskie Targi Dobrych Książek: jubileusz i goście specjalni z Ukrainy

W stolicy Dolnego Śląska, w Hali Stulecia, rozpoczyna się 30. edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek. W tym roku podczas czterodniowej imprezy zaprezentuje się rekordowa liczba wystawców. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą pisarze z Ukrainy, z kolei pierwszego dnia targów poznamy tegorocznych laureatów nagród edytorskich Pióro Fredry oraz Dobre Strony.
Zobacz więcej na temat:  literatura Wrocław targi książki Trójka Michał Żołądkowski KULTURA

Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk. Koniec listopada w "Trójce pod księżycem"

W "Trójce pod księżycem" zamykamy listopad 2022, wędrując na trasie: Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk. We Wrocławiu trwają ostatnie przygotowania do XXX Targów Dobrych Książek. W Warszawie, w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, powstaje VI część cyklu "Bóg i Proch". W Krakowie została wręczona Nagroda im. Księdza Józefa Tischnera, a w Gdańsku odbyły się XIII Narracje.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Teatr Polskiego Radia Wojciech Dorosz Trójka