Polskie Radio
Section05
Beata Kwiatkowska

Kamil Różewicz: ojciec był cichy i oszczędny w słowach

- Dom ojca był zawsze oazą spokoju i ciszy. Koledzy dziwili się: dlaczego u was jest tak cicho? Ta cisza ukształtowała nas wszystkich - opowiadał w audycji "Dwie do setki" Kamil Różewicz, starszy syn Tadeusza Różewicza, którego siódma rocznica śmierci mija właśnie dziś (24.04).
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Julia Różewicz Waldemar Modestowicz Paweł Siwek Beata Kwiatkowska Dwójka Rok Tadeusza Różewicza

"Wszystkie nasze strachy" nagrodzone Złotymi Lwami

- Ten film jest bardzo czuły w stosunku do rzeczywistości i do bohaterów. Jest wyczulony na ich złożoność, nie boi się wielkich słów, patosu, nie unika ironii. Chcieliśmy zachować w filmie pewną delikatność, żeby nie zgubić poziomu ludzkiego – mówił w Dwójce Łukasz Ronduda, jeden z twórców filmu "Wszystkie nasze strachy", nagrodzonego Złotymi Lwami podczas 46. odsłony FPFF w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  kino Beata Kwiatkowska Dwójka festiwal filmowy w Gdyni

Giuseppe Tornatore: Ennio Morricone nie zamykał się na nic i na nikogo

- Miałem wtedy może 8, 10 lat i chciałem pójść do kina na western. Dokładnie to pamiętam, to były wczesne lata 60. Pewnego dnia zobaczyłem okładkę płyty, na której rozpoznałem muzykę z filmu i zobaczyłem na niej imię i nazwisko kompozytora. Byłem pod wrażeniem tego, że muzyka może żyć bez filmu. Uważam, że znam jego twórczość dość dobrze - mówił na antenie Dwójki Giuseppe Tornatore, reżyser filmu dokumentalnego o Enniu Morricone.
Zobacz więcej na temat:  Ennio Morricone Beata Kwiatkowska Dwójka kino muzyka filmowa FILM

XX Festiwal "Dwa Teatry". "Dobry teatr radia pokazuje jakiś związek z przeszłością"

- Nie wszystko przechodzi z jednego medium na drugie, są pewne sztuki napisane dla radia i one pasują do telewizji, ale "Trójkąt bermudzki" napisany dla telewizji nie przekłada się łatwo na radio. Ono wymaga tego, aby tekst pokrywał całą przestrzeń, trzeba zbudować scenografię, sytuację - mówił na antenie Dwójki Marek Kochan, reżyser i autor słuchowisk oraz spektakli teatralnych.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dwa Teatry 2021 Beata Kwiatkowska Marek Kochan

"Boks uratował mu życie". Historia Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego

- To, co było w Auschwitz najgorsze, to być tylko numerem. Tadeusz Pietrzykowski zaryzykował, ale walka mu się opłaciła. Stał się rozpoznawalny i z więźnia o numerze 77 stał się bokserem. To już nie był anonimowy więzień, tylko bokser, "Teddy" - mówiła w Dwójce Renata Koszyk, kuratorka wystawy "Sport i sportowcy w KL Auschwitz".
Zobacz więcej na temat:  Piotr Głowacki kino Dwójka boks Beata Kwiatkowska Auschwitz Sporty walki film polski

"Chłopi" Doroty Kobieli - "Ten film będzie namalowany w stylu Młodej Polski"

- To było duże wyzwanie, żeby zmieścić w kilkudziesięciu minutach filmu całą opowieść. Książka ma około 700 stron, nasz scenariusz ma ich 100. Dlatego musieliśmy podejmować trudne decyzje o pomijaniu wątków, które nie były ważne dla głównej historii. Nawet niektóre już nakręcone sceny wyrzucaliśmy. Przy takim rodzaju produkcji, gdzie każda klatka jest malowana, pojedyncza minuta filmu ma wielkie znaczenie - mówił w Dwójce Sean Bobbitt.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Reymont Stanisław chłopi kino film polski animacja malarstwo Beata Kwiatkowska Dwójka