Polskie Radio
Section05
Czarnobyl

Czarnobyl w 35 lat po katastrofie

26 kwietnia ustanowiono Międzynarodowym Dniem Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu. Ma on uczcić pamięć wszystkich ludzi, którzy ponieśli śmierć w wyniku katastrofy, która zapisała się w historii elektrowni atomowych czarnymi zgłoskami. Dzisiaj do rejonu tragedii organizuje się wycieczki. Można zobaczyć tzw. Strefę Wykluczenia i spotkać się z osobami, które nadal w niej żyją.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia Piotr Firan katastrofa w Czarnobylu Czarnobyl Weronika Puszkar

"Konstruktorzy reaktora wiedzieli o jego wadach". Mija 35 lat od katastrofy w Czarnobylu

Zamieszkany przez ok. 25 tys. ludzi Sławutycz to najmłodsze miasto Ukrainy. Zbudowano je dla ewakuowanych pracowników elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W poniedziałek mija 35 lat od tej katastrofy. Doszło do niej podczas wykonywania eksperymentu, mającego wykazać sprawność systemu zabezpieczeń siłowni. Jeden z reaktorów uległ przegrzaniu, co doprowadziło do eksplozji i pożaru. Rozległy teren wokół zakładu został silnie skażony. Duże ilości substancji radioaktywnych przedostały się do atmosfery i niesione wiatrem spowodowały skażenia w wielu krajach Europy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czarnobyl energia atomowa energetyka HISTORIA katastrofa w Czarnobylu promieniowanie elektrownia atomowa

Czarnobyl – największa katastrofa w historii energetyki jądrowej

35 lat temu doszło do wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Rozległy teren wokół zakładu został silnie skażony. Duże ilości substancji radioaktywnych przedostały się do atmosfery i niesione wiatrem spowodowały skażenia w wielu krajach Europy. Do dziś jest to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Jej skutki materialne, ale także w sferze społeczno-psychologicznej, są odczuwalne do dzisiaj. Jak do niej doszło?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Czarnobyl społeczeństwo elektrownia atomowa wybuch promieniowanie Europa Ukraina Piotr Łodej Witold Lazar