Polskie Radio
Section05
Elżbieta II

Koronacja Elżbiety II. Boże, chroń telewizję!

To był precedens nie tylko w dziejach rodziny królewskiej, lecz także w historii brytyjskiej telewizji. 67 lat temu ponad 20 milionów obywateli Zjednoczonego Królestwa zasiadło przed telewizorami, by obejrzeć transmisję z koronacji Elżbiety II. Niewiele jednak brakowało, by uroczystość nie znalazła się w ramówce tego dnia.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta II Wielka Brytania król królestwo polityka Kanada Australia telewizja telewizja publiczna telewizor BBC historia Europy HISTORIA

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Wyjątkowe podziękowania od brytyjskiej rodziny królewskiej

Z okazji obchodzonego we wtorek Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek brytyjska królowa Elżbieta II oraz inni członkowie rodziny królewskiej dzwonili do pielęgniarek z Wielkiej Brytanii oraz innych państw. - Wraz z moją rodziną chcę dołączyć do chóru podziękowań dla personelu pielęgniarskiego i położniczego - mówił książę Karol na opublikowanym nagraniu.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Elżbieta II ŚWIAT Europa służba zdrowia medycyna koronawirus

Polecamy książki - "Elżbieta II. Portret królowej" Paoli Calvetti                                         

- Paola Calvetti nie mogłą spotkać się z królową osobiście, by napisać o niej książkę, więc spojrzała na tę histprię w sposób niekonwencjonalny i postanowiła opisać królową oczami fotogreporterów - tłumaczyła Kinga Michalska.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kinga Michalska Kasia Dydo Katarzyna Dydo Elżbieta II KULTURA KSIĄŻKA książki literatura

Królowa Elżbieta II do Brytyjczyków: zachowajmy jedność i konsekwencję

Brytyjska królowa Elżbieta II podziękowała medykom i wszystkim służącym swoją pracą i poświęceniem w czasie epidemii koronawiusa. W skierowanym do Brytyjczyków orędziu, transmitowanym przez brytyjskie stacje telewizyjne, monarchini mówiła, że nadszedł czas próby i żałoby, jednak dzięki jedności i samodyscyplinie możemy z niej wyjść zwycięsko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Elżbieta II koronawirus

Nowy Jork epicentrum COVID-19. Na całym świecie ponad milion zakażonych

Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 na świecie to obecnie prawie 65 tysięcy. Na całym globie zakażonych zostało 1 milion 203 tysiące osób. Udało się wyleczyć 246 tysięcy osób. To najnowsze dane podane przez amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Europa Azja Pacyfik koronawirus COVID-19 pandemia Stany Zjednoczone Włochy Hiszpania Wielka Brytania Wojciech Cegielski Elżbieta II

Jakie będą konsekwencje decyzji księcia Harrego i księżnej Meghan?

Brytyjski książę Harry i księżna Meghan nie będą używać tytułów Ich Królewskich Wysokości i nie będą formalnie reprezentować królowej ani otrzymywać środków publicznych na pełnienie obowiązków członków rodziny królewskiej - poinformował w sobotę Pałac Buckingham. Postanowienia te mają wejść w życie wiosną tego roku.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Meghan Markle książę Harry Elżbieta II Marzena Kawa Daniel Wydrych społeczeństwo